Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Sony Xperia XZ1 ja XZ1 Compacti ülevaade
Avaldatud:
Uuendatud:

Vaga vesi, edev põhi - Sony Xperia XZ1 ja XZ1 Compact

Keeruline, ma ütlen. Kuidas peaks üks sinisilmne eestlane orienteeruma Sony mudelivalikus, kui seal valitseb taoline tähtede ja numbrite pudru ja kapsad? Uueks komboks on igatahes välja mõeldud XZ1 ja on aeg selle perekonna kaks liiget proovile panna.

Sel sügisel ilmavalgust näinud XZ1 on XZ, XZs ning XZ Premiumi järglane. Sealjuures on nendest viimane alles vaevu 3 kuud vana ning liigitub samasse hinnaklassi XZ1-ga. XZ1 tuleb turule hinnaga 689 € ning XZ Premium on veel viimaseid päevi müügil kampaaniahinnaga 699 €. Selle hinnaklassi kohta võiks isegi öelda “eliit”.

Eliitpere sabas sammub vapralt väiksemat kasvu, kuid see-eest väga võimsa sisuga XZ1 Compact, mis alustab Eesti turu vallutamist alghinnaga 589 €.

XZ1 Compact

Disain ja ekraan

Sony on enda disainikeelele truuks jäänud ning XZ1 ja Compact mõjuvad ühtlaselt vanamoeliselt - telefoni päis ning jalus on ühe keskmise suurusega käe väikese sõrme laiused, mida on ühe 2017. aasta telefoni kohta silmatorkavalt palju. Siiski tuleb kobaka disainiga kaasa ka üks ilmne pluss, milleks on telefonide esikülgedel asetsevad stereokõlarid, mis annavad välja väga kvaliteetse kõlaga heli.

Muidu on XZ1 näol tegemist üleni metallist telefoniga, mis on mõnusalt õhuke ja mida on üllatavalt mugav käes hoida. Nimelt on telefoni küljed kergelt kumerad ning tagakülg ei ole libe nagu lutsukivi. Boonusena ei ole XZ1 ka näpujäljemagnet. Kaal on mõnusad 155g.

XZ1 Compact

XZ1 Compact mõjub aga kummastavalt. Telefoni tagumine külg on pigem plastikust, samas üldine koostekvaliteet on käega katsudes soliidne. Siiski on telefon üpris paksuke ning paigutades tema kõrvale 500+ eurose hinnalipiku, on raske taolist disaini õigustada. Kaalu poolest siiski igati mõistlikud 140g.

Ekraanide poolest on XZ1 varustatud 5,2-tollise FHD ning Compact 4,6-tollise HD ekraaniga, mis annab pikslitiheduseks vastavalt 424 ning 319 ppi. Kui eliitklassi trügida, siis tuleb paratamatult võrdluseks tuua Samsung S8 ekraan, mille pikslitihedus on 570 ppi.

Kiirus ja mälu

Siin tuleb Sony ees kaabut kergitada. Mõlemad telefonid tulevad karbist välja koos Android 8.0 Oreoga (loe sellest lähemalt siit). Lisada patta ka kaheksatuumaline Snapdragon 835 protsessor, 4GB RAMi ning XZ1 puhul põhimälu 64 ning Compacti puhul 32GB ning tulemuseks saab ühed väga võimsad telefonid.

Geekbench

Isegi nii head, et siin ei pea pikemalt peatuma. Telefonid on väga kiired ja saavad kõikide tööülesannetega kenasti hakkama. Punkt.

Kaamera

Tagumised kaamerad on võrdsete näitajatega - 19 MP f/2.0 avaga ning sama suure sensoriga (1/2.3”). Esikaamera on XZ1-l paberil sutsu etem (13 MP f/2.0 vs 8 MP f/2.4).

XZ1 Compact

Sony puhul on kiiduväärt kaamera jaoks täiesti eraldi nupu lisamine (sarnaselt XZ Premiumiga), mis toimib kui kaameraäpi avaja, fokusseerija ja ka päästikuna. Kaameraäppi on võimalik avada ka kiire topeltkliki abil on/off nupul. Seega pildi tegemine on alati ainult paari sekundi kaugusel.

Kogu protsess käib kiiresti ning automaatrežiim teeb Sony’le omaselt väga kvaliteetseid pilte. Eraldi tasub mainimist burst mode, mis teeb ühe sekundi jooksul 10 pilti, ilma kvaliteedis järeleandmisi tegemata. Kuna burst mode’i pikkuseks on maksimaalselt 10 sekundit, siis on võimalik kiiruga teha kuni 100 kõrgekvaliteedilist pilti, et õige hetk kindla peale jäädvustada. Pärast õige pildi välja valimist saab ülejäänud pildid hõlpsalt kustutada. Pikemalt heietamata on siin mõned prooviklõpsud:

XZ1 Compact
XZ1 Compact
XZ1 Compact

Video poolest on Sony’l samuti asi kontrolli all - kaamera stabilisaator on muljetavaldavalt hea (ehk isegi parim, mida on õnnestunud testida) ning videot on võimalik filmida ka 4K resolutsioonis. Kui XZ Premiumiga tutvustas Sony Super Slow Motioni funktsiooni (960 kaadrit sekundis), siis on ainult rõõm tõdeda, et see leidis tee ka XZ1 ning XZ1 Compactile. Funktsiooni täpsema kirjelduse koos näidisvideoga leiad XZ Premiumi arvustuse juurest.

Aku

Vurtsu on Sony tehnojumalad jaganud XZ1 ja Compactile jaganud võrdselt - mõlemal mudelil on akut 2700mAh jagu. Seda pole just üüratuma palju, aga testi käigus selgus, et sellest on küll ja veel. Mõlemad telefonid pidasid laadimata vastu päevi ning tühjaks saades laadisid end ka kärmelt USB-C pordi abil täis.

XZ1 Compact

Varia

Kui XZ Premiumi puhul oli sõrmejäljelugeriga tihtipeale probleeme, siis tuleb tõdeda, et XZ1 ja XZ1 Compacti puhul toimis telefoni paremal küljel oleva on/off nupu all olev sõrmejäljelugeja pea laitmatult. Iseasi, mis vasakukäelised inimesed sellest arvavad.

XZ1 Compact

Märkimisväärne on kindlasti 3D Creator, mis on sisuliselt üks esimesi otse telefonisse sisse ehitatud 3D skännereid. Sellega saad ca minutilise protsessi käigus üles skännida kas kellegi näo, pea, toidu või muu objekti. Tulemust saad kasutada näiteks sotsiaalmeedias jagamiseks, liitreaalsuses mängimiseks, enda avatari loomiseks või kasvõi reaalselt 3D printeriga välja printimiseks. Tuleb tõdeda, et kogu protsess on üpris kõrge riskiastmega ning skännides on eksimiseks võimalusi palju. Siiski saab skännimise ajapikku käppa ja tulemused on muljetavaldavad. Samas on raske ette kujutada, et igapäevaselt oleks soovi seda funktsiooni kasutada.

Nagu märgitud ka XZ Premiumi loo juures, siis SIM-kaardi hoidikuga võiks Sony midagi ette võtta. See nali ei ole eliitklassi telefonile kohane.

XZ1 Compact

On hea meel, et Sony pole tagumikku lohistanud, tuues turule ühed esimesed telefonid, mis on varustatud samaaegselt Bluetooth 5.0 ja Android 8.0-ga. Miks see hea on, loe lähemalt siit.

Viimase olulise asjana tuleb täheldada, et nii XZ1 kui ka XZ1 Compact on varustatud IP68 sertifikaadiga ehk nad on tolmu- ja veekindlad. Täpsemalt saad telefonide vee- ja tolmukindluse kohta lugeda siit.

Kokkuvõte

Lühidalt: aegunud välimus, võimas sisu, super kaamera, head kõlarid, Super Slow Motioni ja 3D Creatori funktsioonid ning viimaks kallis hinnalipik. Raske otsustada. Isiklikust vaatevinklist XZ1 sümpatiseerib, kuid hind paneb natuke kukalt kratsima. Jah, majandusel läheb hästi, aga nii hästi nüüd ka ei lähe, et priiskama võiks hakata.

XZ1 Compact

XZ1 Compacti kohta võib tõdeda, et paljud meist soovivadki just väiksemat mõõtu telefoni ning neile võib olla XZ1 Compact ainuõige valik - sisu on ju telefonil võimas. Kas aga selle eest tasub 589 € välja käia… See on juba kaheldav. Autori jaoks on seda selgelt liiga palju. Samas turul otsesed “väikese nutitelefoni” alternatiivid puuduvad.

Silver Tilk

29.09.2017