Kui veekindel on sinu nutitelefon ehk mida tähendavad reitingud IP67 ja IP68

5 minuti lugemine

Kui maailmas on kohti, kus olles sind telefoni vee- ja tolmukindlus huvitama peaks, siis Eesti on kindlasti üks nendest. Seega vaatame üle, mida tähendavad kombinatsioonid IP67 ja IP68 ning kumba Sa eelistama peaksid.

Ilmselt kõige tuntum IP67 sertifikaadiga telefon on iPhone 7, samas kui IP68 esindajatest tõuseb esile Samsung Galaxy S8. Oletame, et otsid endale uut tipptelefoni ja just need kaks eksemplari ongi su ees laual. Kuna sulle on ääretult oluline see, kas Pärnumarannas saad oma uue nutitelefoniga ujuma minna või teha veealuseid selfiesid (mine tea, võib-olla nina jääb häguses vees pildile), siis kas erinevus ühes numbris võib osutuda valiku tegemisel määravaks?

rand

Alustame algusest ehk tähtedest. IP tuleneb ingliskeelsest sõnapaarist International Protection, mis tähistab Rahvusvahelise Elektrotehnilise Komisjoni (IEC) poolt juurutatud standardit. Et kõik tootjad ikka ühel lainel oleks ja oma toodangut sarnaselt tähistaks.

Edasi numbrite juurde. Järjekorras esimene number ehk siinjuhul „6“, märgib telefoni tolmu- ja mustuskindlust. See tähendab, et 8-tunnise testi tulemusena ei suutnud igasugu mustus telefoni tööd segada. NB! See aga ei tähenda, et liiv telefoni ekraani ei kahjustaks. Kuna nii iPhone 7 kui ka Samsung S8 kannavad uhkusega märki IP6x, siis siin veel vahet ei ole. Mõlemad telefonid on võrdselt tahkete elementide vastu kindlustatud. Kusjuures kuus ongi tolmukindluse maksimum – reiting ulatub nullist kuueni (vt tabel).

Nüüd läheb aga huvitavamaks – teine number järjekorras ehk iPhone puhul „7“ ja Samsung S8 puhul „8“. See number tähistab telefoni vedelikukindlust. Reiting „7“ omakorda viitab sellele, et telefoni sisemusse ei tungi kahjulikus koguses vett, juhul kui teda hoida kuni 1m sügavuses vees kuni 30 minutit. Reiting „8“ aga tagab sulle ekstra 50 cm ning lubab kuni 1,5m sügavuses vees telefoni kuni 30 minutit hoida. Mida sügavamal oled, seda tugevamini tahab vesi end telefoni sisse pressida. Seega võib öelda, et Galaxy S8 peab vee survele paremini vastu. Siinkohal on ka reiting 8 vedelikukindluse maksimum – reiting ulatub nullist kaheksani (vt tabel).

Okei, aga mis see kõik reaalelus tähendab? Meist keegi ju ei hakka mõõdulindiga ringi käima, et „siin ma võin telefoniga vette minna, aga siin mitte“.

Reaalelus aga tegelikult suurt vahet ei ole. Kui iPhone 7 või Samsung S8 tualetipotti kukub, siis on nad mõlemal juhul ikkagi lõpuks terved. Kui just vett peale ei lase või ekraani katki ei kukuta. Või kui suvel hakkab „ootamatult“ vihma sadama sel ajal kui sa oma nutikaaslase väliterrassile unustasid, siis ka pärast kerget loputust on telefoniga kõik korras. Samas ei ole soovitatav telefoniga näiteks basseini hüpata, kuna seal võib kloor hoopis pahandust tegema hakata. Merevees tuleb jällegi võidelda vee soolasusega, kui Läänemerest eemale suplema minna.

Aga okei, kõige tähtsam – veealused pildid. Kuna IP reitingute saamiseks tehti teste laboritingimustes (telefon ooterežiimis), siis ei saa lõpuni kindlalt väita, et reaalelus midagi viltu ei lähe. Seega on alati šanss, et mida läheb viltu, kuigi tõsi, see on pigem väike, kui vältida ookeane ja basseine. Kui ikkagi säilib soov allveefotograafiaga tegeleda, siis tuleb arvestada, et seda teed omal vastutusel ning garantiiga ei tasu alati arvestada. Pärast telefoni märjaks saamist tuleks sel kindlasti lasta kuivada, enne kui seda laadima asud.

Mis siis kui mul pole huvi iPhone 7 ega Samsung Galaxy S8 vastu? Mis siis kui mind huvitavad hoopis teised telefonid? Kui ka sinu telefonil on IP67 või IP68 reiting, siis kõik eelnev endiselt kehtib. Kui aga su telefonil on muu reiting, siis aitab sind allolev tabel.

Kaitstus tahkete objektide vastu ehk tolmukindlus

IP reiting Kaitstus Objekti suurus
 0 Kaitse puudub n/a
Kaitstud kontakti eest suure pindalaga esemete eest (nt käelaba) väiksem kui 50mm
Kaitstud sõrmede ja teiste sarnaste objektide eest väiksem kui 12,5mm
Kaitstud tööriistade, paksude juhtmete või teiste sarnaste objektide eest väiksem kui 2,5mm
Kaitstud juhtmete, kruvide või teiste sarnaste objektide eest väiksem kui 1mm
Osaline kaitse tolmu vastu n/a
Tolmukindel n/a

 

Kaitstus vedelike vastu ehk veekindlus

IP reiting Kaitstus Testi kestus Kasutus
0 Kaitse puudub n/a n/a
1 Kaitstud vertikaalselt tilkuva vee eest 10 minutit Kerge vihm
2 Kaitstud vertikaalselt tilkuva vee eest kui telefon on kuni 15-kraadise kaldenurga all 10 minutit Kerge vihm
3 Kaitstud otse piserdatud vee vastu kui telefon on kuni 60-kraadise kaldenurga all 5 minutit Vihm ja vee piserdamine
4 Kaitstud vee piserdamise ja pritsimise eest iga nurga alt 5 minutit Vihm, vee piserdamine ja pritsimine
5 Kaitstud otse telefoni pihta suunatud veejoa eest, mis tuleb 6,3mm diameetriga voolikust 3 minutit Vihm, vee piserdamine ja nt vesi kraanikausi segistist (3m kauguselt)
6 Kaitstud veejugade eest, mis tulevad telefoni pihta tugeva survega (vooliku diameeter 12,5mm) 3 minutit Vihm, pritsimine, vesi kraanikausi segistist, merel olles
7 Kaitstud kuni 1-meetri sügavuses vees kuni 30 minutit 30 minutit Vihm, pritsimine ja vee alla kastmine
8

Kaitstud enam kui 1-meetri sügavuses vees oleku eest (tootja täpsustab täpse sügavuse)

Varieerub Vihm, pritsimine ja vee alla kastmine

Mõlema tabeli puhul tähendab reiting X, et telefoni pole selles kategoorias testitud.

NB! Kindlasti tuleb meeles pidada, et telefonid ei ole kohustatud läbima vee- ja tolmukindluse testi samm sammult. Teste võib sooritada ka ainult vastava taseme jaoks. See tähendab, et kui telefonil on IP68 reiting, siis ta ei pruugi ikkagi olla veejoa all veekindel (nt IP65). Seega tuleks kindluse mõttes iga telefoni kohta eraldi tootja lehelt infot otsida, enne kui näiteks telefon dušši alla kaasa võtta.

Silver Tilk

Allikad: 1, 2.

31.07.2017