52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Kui vee- ja tolmukindel on Sinu nutitelefon ehk IP67 ja IP68 tähendused
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Kui maailmas on kohti, kus Sind telefoni vee- ja tolmukindlus huvitama peaks, siis Eesti on kindlasti üks nendest. Vaatame üle, mida lühendid IP67 ja IP68 tähendavad ning miks nad olulised on.

Oletame, et otsid endale uut telefoni. Su ees on iPhone SE (2020) ja iPhone 11. Neist esimesel on tähis IP67 ja teisel IP68. Kuna Sulle on oluline, et saaksid rannas oma uue nutitelefoniga sulistama minna ja veealuseid selfiesid teha, siis kas erinevus ühes numbris võib osutuda valiku tegemisel määravaks?

veekindlus

Tähendus paberil

Alustame algusest ehk tähtedest. IP tuleneb ingliskeelsest sõnapaarist International Protection, mis tähistab Rahvusvahelise Elektrotehnilise Komisjoni (IEC) poolt juurutatud standardit. Et kõik tootjad oma toodangut võrreldavalt tähistaks.

Järjekorras esimene number ehk siinjuhul „6“, märgib telefoni tolmu- ja mustuskindlust. See tähendab, et 8-tunnise testi tulemusena ei suutnud mustus telefoni tööd segada. See aga ei tähenda, et liiv telefoni ekraani ei kriimustaks.

Kuna nii iPhone SE kui ka 11 kannavad uhkusega märki IP6x, siis siin telefonidel vahet ei ole. Mõlemad on tahkete elementide vastu võrdselt kindlustatud. Kusjuures "6" ongi tolmukindluse maksimum – reiting ulatub nullist kuueni (vt tabel).

Teine number ehk iPhone SE puhul „7“ ja 11 puhul „8“. See number tähistab telefoni vedelikukindlust. Reiting „7“ viitab sellele, et telefoni sisemusse ei tungi kahjulikus koguses vett, juhul kui teda kuni 1m sügavuses vees kuni 30 minutit hoida. Reiting „8“ annab 50 cm juurde ning lubab kuni 1,5m sügavuses vees telefoni kuni 30 minutit hoida. Mida sügavamal oled, seda tugevamini tahab vesi end telefoni sisse pressida.

Seega võib öelda, et iPhone 11 peab vee survele paremini vastu. Ka siin on "8" vedelikukindluse maksimum – reiting ulatub nullist kaheksani (vt tabel).

Tegelik tähendus

Okei, aga mis see kõik reaalelus tähendab? Keegi ei hakka ju mõõdulindiga ringi käima, et „siin ma võin telefoni päris põhja visata, aga siin mitte“.

Reaalelus suurt vahet ei olegi. Kui iPhone SE või 11 tualetipotti kukub, siis on nad mõlemal juhul (loodetavasti) ikkagi lõpuks terved. Kui just vett peale ei lase või ekraani katki ei kukuta. Või kui suvel hakkab „ootamatult“ vihma sadama sel ajal kui Sa oma nutikaaslase väliterrassile unustasid, siis ka pärast kerget loputust on telefoniga kõik korras.

Pane tähele, et isegi "veekindla telefoniga" ei ole soovitatav basseini hüpata, kuna seal võib kloor hoopis pahandust teha. Merevees tuleb jällegi võidelda vee soolasusega.

Aga okei, kõige tähtsam – veealused pildid. Kuna IP reitingute saamiseks tehti teste laboritingimustes (telefon ooterežiimis), siis ei saa lõpuni garanteerida, et reaalelus midagi viltu ei lähe. Seega on alati šanss, et mida läheb viltu, kuigi tõsi, see on pigem väike, kui ookeane ja basseine vältida.

Kui allveefotograafia on sedavõrd vastupandumatu, siis tuleb arvestada, et seda teed omal vastutusel ning garantiiga ei tasu arvestada. Pärast telefoni märjaks saamist tuleks sel kindlasti lasta kuivada, enne kui seda laadima asud.

Mis siis kui mul pole huvi iPhone'de vastu? Mis siis kui mind huvitavad hoopis teised telefonid? Kui ka Sinu telefonil on IP67 või IP68 reiting, siis kõik eelnev endiselt kehtib. Kui aga Su telefonil on muu reiting, siis aitab allolev tabel.

Kaitstus tahkete objektide vastu ehk tolmukindlus

IP reiting Kaitstus Objekti suurus
 0 Kaitse puudub n/a
Kaitstud kontakti eest suure pindalaga esemete eest (nt käelaba) väiksem kui 50mm
Kaitstud sõrmede ja teiste sarnaste objektide eest väiksem kui 12,5mm
Kaitstud tööriistade, paksude juhtmete või teiste sarnaste objektide eest väiksem kui 2,5mm
Kaitstud juhtmete, kruvide või teiste sarnaste objektide eest väiksem kui 1mm
Osaline kaitse tolmu vastu n/a
Tolmukindel n/a

 

Kaitstus vedelike vastu ehk veekindlus

IP reiting Kaitstus Testi kestus Kasutus
0 Kaitse puudub n/a n/a
1 Kaitstud vertikaalselt tilkuva vee eest 10 minutit Kerge vihm
2 Kaitstud vertikaalselt tilkuva vee eest kui telefon on kuni 15-kraadise kaldenurga all 10 minutit Kerge vihm
3 Kaitstud otse piserdatud vee vastu kui telefon on kuni 60-kraadise kaldenurga all 5 minutit Vihm ja vee piserdamine
4 Kaitstud vee piserdamise ja pritsimise eest iga nurga alt 5 minutit Vihm, vee piserdamine ja pritsimine
5 Kaitstud otse telefoni pihta suunatud veejoa eest, mis tuleb 6,3mm diameetriga voolikust 3 minutit Vihm, vee piserdamine ja nt vesi kraanikausi segistist (3m kauguselt)
6 Kaitstud veejugade eest, mis tulevad telefoni pihta tugeva survega (vooliku diameeter 12,5mm) 3 minutit Vihm, pritsimine, vesi kraanikausi segistist, merel olles
7 Kaitstud kuni 1-meetri sügavuses vees kuni 30 minutit 30 minutit Vihm, pritsimine ja vee alla kastmine
8

Kaitstud enam kui 1-meetri sügavuses vees oleku eest (tootja täpsustab täpse sügavuse)

Varieerub Vihm, pritsimine ja vee alla kastmine

Mõlema tabeli puhul tähendab reiting X, et telefoni pole selles kategoorias testitud.

NB! Kindlasti tuleb meeles pidada, et telefonid ei ole kohustatud läbima vee- ja tolmukindluse testi samm sammult. Teste võib sooritada ka ainult vastava taseme jaoks. See tähendab, et kui telefonil on IP68 reiting, siis ta ei pruugi ikkagi olla veejoa all veekindel (nt IP65). Seega tuleks kindluse mõttes iga telefoni kohta eraldi tootja lehelt infot otsida, enne kui näiteks telefon dušši alla kaasa võtta.

Allikad: 1, 2.

Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.