Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Nuputelefonide comeback ehk kes peaks ostma iPhone 16 Pro?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:


Käsi püsti, kelle 2024. aasta sügishooaja bingo-kaardil oli uue nupu lisandumine iPhone 16 telefonidele. Ei? Siin me aga oleme. iPhone 16 Pro telefonilt leiame kokku ei rohkem ega vähem kui viis nuppu: Action nupp, helitugevusnupud, toitenupp ja kaamera nupp. 

Kui Action nupp on Apple kasutajatele tuttav juba iPhone 15 Pro seeriast, siis kaamera nupp on midagi täitsa uut. Vähemalt iPhone jaoks, kuna eraldiseisva kaameranupu kontseptsioon nägi ilmavalgust Nokia 7650 telefonil juba 2002. aastal. Nutitelefonide võtmes oli üks esimesi katsetajaid Sony, kes lisas 2008. aastal kaameranupu oma Xperia X1 telefonile. Jaapani tehnoloogiahiid jätkab sarnase loogikaga tänapäevani.

Samal ajal teame hästi, et kuigi Apple polnud kaugeltki kõige esimene nutitelefonide tootja, oli just 2007. aasta iPhone see, mis uue tehnoloogia massidesse viis. 

Kuidas siis kaameranupp töötab?

Ühekordne nupuvajutus avab kaamera. Vajuta uuesti ja pilt tehtud. Lihtne, eks? Mitte päris. 

Delikaatne pooliku tugevusega vajutus avab suumimise valiku, et nupul libistades kaadrit sisse-välja suumida. Kahekordne õrn vajutus avab kaamera sätete menüü. Kui õrnad need vajutused olema lõpuks peavad, jäi minu töntsakale sõrmele tihti arusaamatuks ning tulemuseks sain mitmeid kasutuskõlbmatuid pilte. 

Kui eesmärk telefon kiirelt taskust haarata ja kõigest kahe nupuvajutuse toel pilt ära klõpsata, siis seda eesmärki täidab nupp hästi. Kas aga selle nupuga on tõesti mugavam suumida või foto seadeid timmida, jääb igaühe enda otsustada. Nupp on asetatud moel, mis pigem soosib horisontaalsete piltide tegemist. Enamik noori aga on maast madalast õppinud pilte just vertikaalselt klõpsama. 

Minu suurim mure uue kaameranupuga oligi selle intuitiivsus või pigem viimase vähesus. Mida järsem on õpikõver ja mida väiksem kohene kasu, seda väiksem šanss, et inimesed uut funktsionaalsust ka igapäevaselt kasutavad. Kel soov kiirelt ja mugavalt pilte klõpsida, siis täpselt sama ülesande saab määrata iPhone 16 seeria telefonidel Action nupule. 

Ehk aeg annab aru, kuidas kasutajad eraldiseisva kaameranupu vastu võtavad või ootab seda sama saatus, mis MacBookidel vahepeal laineid löönud Touch Bar (RIP 2016-2021).

Mina aga mõtlen, kui uue nupu asemel oleks tavaline iPhone 16 saanud 120 Hz värskendussagedusega ekraani või kiirema laadimise. Või kui uus kaamera nupp töötaks ka TouchID ehk sõrmejäljelugejana…

Ärge saage nüüd valesti aru

iPhone 16 Pro on suurepärane telefon! 

Fakt, et uus Pro telefon suudab filmida 4K kvaliteediga klippe 120 kaadrisageduse juures, on tõeliselt rõõmustav. iPhone on tuntud just oma videovõimekuse poolest ja teadmine, et saan kvaliteetseid videoklippe kuni viis korda aeglustada, toob naeratuse näole. NB! Olgu öeldud, et taolised videofailid on väga mahukad. Ühe minuti pikkune klipp annab tulemuseks 800 MB suuruse faili.

Video osakonnas tasub kiita ka helitehnikuid, kelle loodud Audio Mixeri toel saad ise valida, millist heli telefon videos enim rõhutab ja millist summutab. iPhone 16 Pro püüab filmides nelja mikrofoni abil 360-kraadi ulatuses kõik ümbritsevad helid kinni ja pärast saad valida Standard, In-Frame, Studio ja Cinematic režiimide vahel, mis kõige paremini kõlab. Väga kasulik funktsioon sisuloojate jaoks, kes saavad mürarikkas keskkonnas ilma mikrofoni abita selgemat kõne salvestada. 

Samuti on tervitatav progress 3x suumi (77mm ekvivalent) pealt 5x suumi (120mm) juurde, mis varasemalt oli mõeldud vaid Pro Max telefonidele. Lisaks on põnev katsetada erinevate fotograafia stiilide ehk rahvakeeli filtritega, mille abil toone peenhäälestada (a’la kuivõrd heleda või kollaka tooniga on Su näonahk). Säästab kindlasti aega, kui oled näiteks Vahemere ääres puhkusel ja sihid kindlat vaibi.

Kui iPhone 16 Pro ekraan on 0,2 tolli võrra oma eelkäijast suurem ja telefon ise 12g võrra raskem, siis imeõhukeste ekraani servade tõttu mõjub telefon endiselt väga käepäraselt. Ka MagSafe laadimiskiirust on tõstetud 15W pealt 25W juurde. See jääb veel Xiaomi numbritest kaugele, kuid igasugune areng on selles valdkonnas tervitatav. Füüsiliselt suurem telefon toob endaga ka suurema aku.

Värvivalik on suures joones sama. Ainsaks uueks värvitooniks on Desert Titanium ehk “kõrbetitaan”. Plusspoolele saab kanda ka iOS 18 animatsioonid, mis on varasemast veelgi sujuvamad ja mis muudavad tavapärased nupuvajutused õige natuke vahvamaks kui muidu. iOS 18 pikema ülevaate leiad siit.

Kes peaks iPhone 16 Pro ostma?

Osta telefon kui Sinu jaoks on oluline, et saad põnevaid tehnoloogiaid esimeste seas katsetada. iPhone 16 Pro ostu võiksid tõsiselt kaaluda ka siis, kui Sinu praegune nutitelefon on juba 2+ aastat vana. Kuigi kaamerate valdkonnas on arengud pigem evolutsioonilised kui revolutsioonilised, siis usu mind – uue iPhone kaamera viib Su pildid ja videod uuele tasemele. 

Kui Sul on aga eelmise aasta iPhone 15 Pro taskus ja uue nupu lisandumine südant kiiremini põksuma ei pannud, siis tea, et millestki elumuutvast Sa ilma ei jää. 

Kes aga kaalub nüüd hoopis 2023. aasta iPhone ostu, siis teadku, et hinnavahe uuega on kõigest 200-250 €. Telefonide väärtuse hoidmise kohta tasub eraldi lugeda siit.


Tutvu iPhone 16 seeria telefonidega e-poes.

Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.