Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Minu südames on Xiaomi juba mõnda aega alla 300-euroste telefonide seas domineeriv jõud olnud. Kas Mi 9 hakkab samamoodi kuni 500-euroste telefonide hinnaklassi valitsema?
Hind
2019. aastal on võrdlemisi veider kui ühe telefonitootja “lipulaev” ehk tippmudel ei maksagi ligi 1000 eurot või enam. Üheks veidrikuks on OnePlus (kes iga aastaga enda uute telefonide hinda kergitab) ja teiseks on Xiaomi. Xiaomi hetke kõige kõvem telefon maksab kõigest 450 eurot. Samsung pakub samas hinnaklassis A-seeria telefone ja Apple arvab, et selle raha eest võiksid endale kolm aastat vana iPhone 7 (32 GB) osta. Mis selle raha eest siis Xiaomi puhul saab?
Välimus
Ühe sõnaga: moderne. Rohkemate sõnadega: esiküljelt vaatab vastu lahmakas 6,39-tolline OLED ekraan, mille ülaosas väike tilgakujuline kulmuke (meenutab OnePlus 6T-d) esikaamera jaoks. Ekraan päris Samsung S10-ga ei võistle, aga üllatavalt ilus on ta küll. Pole ka ime, sest Mi 9 ekraan on pärit otse Samsungi tehasest.
Ekraani sees on optiline sõrmejäljeluger ja tõtt-öeldes pole ma selle kõige suurem fänn. Liiga tihti pean topelt proovima, kuna esimese korraga avamine ei õnnestunud. Eelistasin vähem turvalist, kuid kordades kiiremat näotuvastust.
Tagakülg on stiilselt värviline (testiks sain sinine mudeli) ja üldmulje elegantne. Aga ainult juhul kui telefoni silikoonist ümbrisega ära ei ehi. Seda sa aga ilmselt teed, sest Mi 9 kaameramoodul turritab tagant välja rohkem kui teismelise poisi vistrik.
See tähendab, et laua peal trükkides kõigub telefon meeletult. Sarnane mure kummitab uuemaid iPhone’sid. Isegi kui võtad karbis oleva ümbrise kasutusele, siis ulatub osa moodulist ikkagi ümbrisest kaugemale.
Paremal küljel on-off nupp ja volüüminupud ning vasakul küljel nupp Google Assistendi aktiveerimiseks. Alt leiame ka kõlari, mis kahjuks on üllatavalt nõrk. Olen stereokõlaritega ära harjunud ja Mi 9 monosaund jääb lihtsalt pehmeks. Kui tahad klappe kasutada, siis tea, et eraldi 3,5mm audiopesa Xiaomi Mi 9-l ei ole.
Sisemus
Telefoni mootoriks on Snapdragon 855 kiip, mis on hetke kõige kõvem sõna. Võimalik, et tegu on kõige odavama telefoniga, millel sedavõrd hea kiip. Kiirust igatahes telefonil jagub ja Mi 9 on kiiruse poolest OnePlus 6T-ga täiesti võrreldav.
Samas on ruumi ka nurisemiseks. Xiaomi MIUI 10 kasutajaliides pole asi, mis sind rõõmust värisema paneks. Mitte keegi ei ole palunud, et neid ootaks telefonis eelinstallituna Xiaomi enda brauser, failijagamisäpp, MIUI foorum, Xiaomi Music jm sarnane kaasavara. Kõige hullem? Neid ei saa kustutada. Lisaks otsustas Xiaomi, et fotode alumises nurgas võiks kindlasti olla vesimärk “Shot on Xiaomi Mi 9 Triple Camera”. Selle saab õnneks siiski maha võtta. Why, Xiaomi, why?
Miinuseks tuleb lugeda ka sisemälu mahutavust. 64 GB ei ole just vähe, aga samas ka pole teda ka palju. Eriti kui välise mälukaardi lisamise võimalus puudub. Seega peavad nõudlikumad nutisõbrad pilveteenustele toetuma. Dual SIM võimalus on õnneks olemas.
Lapsevanemaid rõõmustab “second space” ehk teine ruum. Sisuliselt on tegu sinu telefoni külalistetoaga. Külalised saavad seda kasutada, aga sinu privaatne kraam on turvaliselt mujale paigutatud. Ruumi saab siseneda äpi kaudu või eraldi sõrmejälje / ekraanilukuga. Seega, kui keegi soovib korraks telefoni laenata, saad ta väga mugavalt “külalistetuppa” suunata. Seal on kõik vajalikud funktsioonid olemas, aga sinu teavituste infot külaline ei näe.
Aku on paberi peal kõigest 3300 mAh, aga kaasaegne protsessor on piisavalt efektiivne, et selle mahu juures hõlpsasti õhtusse jõuda. Kahte päeva aga välja ei venitaks. Laadimiseks on olemas nii juhtmevaba- kui ka tavaline kiirlaadimine. Juhtmevaba laadimise puhul toetab Mi 9 (esimese telefonina maailmas) lausa 20 W laadimist. Tavalised laadimisalused annavad välja 10 W. Kui juhtme taha pistad, saad telefoni täielikult laetud natuke enam kui tunniga. Kolm korda kallimat iPhone’i laed näiteks kaks korda kauem.
Kaamera
Xiaomi telefonid pole just tuntud oma kaamerate kvaliteedi tõttu ja minu silmis jäävad nende klõpsud reeglina Apple, Samsungi ja Huawei omadele alla. See reegel on aga muutumas. Esmakordselt on Xiaomi telefoni tagaküljel kolm kaamerat. Paberi peal kõva rivistus: 48 MP (f/1,75 ava suurusega) põhikaamera, 16 MP ultra-lainurk (f/2,2) kaamera ja 12 MP telefoto (f/2,2) kaamera, mis võimaldab kahekordset optilist suumi.
Kaamera rõõmustab ka väga laia funktsioonide valikuga. Näiteks saad FHD resolutsiooniga aegluubis videot teha kas 120 fps, 240 fps või 960 fps juures ja soovi korral saad pildistamisel AI või HDR abi kasutada. Videot saad filmida kuni 4K 60 fps. Päise päeval ajal tehtud pildid näevad väga head välja, selfied on muhedad (20 MP esikaamera) ja ka ööfotod õnnestuvad Mi 9-l üllatavalt hästi. Värvitöötlus meeldib kusjuures isegi rohkem kui Huawei telefonide puhul.
Ei saa öelda, et Mi 9 puhul oleks tegu P30 Pro või S10+ tasemel kaameraga, aga siinkohal tuleks meeles pidada Mi 9 võrdlemisi soodsat hinda. 450 euro eest on siin kaamerat rohkem kui küll. Ja see teeb rõõmu. Originaalpildid siin.
Kokkuvõte
Xiaomi on Mi 9 telefoniga “OnePlusi teinud”, tuues meieni väiksema hinna eest tunduvalt rohkem telefoni. Xiaomi Mi 9 on ülikiire, väga võimeka kaameraga, juhtmevaba laadimisega, ilusa välimuse ja kvaliteetse ekraaniga telefon, mida võib rahuliku südamega sõbralegi soovitada. Juhul kui tallegi meeldivad suured telefonid. Mi 9 ei mahtunud näiteks minu jooksuvöö taskusse ära.
Miinusteks on veel: keskpärane sõrmejäljeluger, kehvad kõlarid, audiopesa puudumine, timmimist vajav kasutajaliides ja välise mälukaardi pesa puudumine. Muus osas on Mi 9 jackpot.