Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Bluetooth 5.0 - miks ja milleks?
Avaldatud:
Uuendatud:

Üks hammas jälle juures - Bluetooth 5.0

Eestikeelselt ebardliku nimega Sinihammas sai tugevamaks ning uueks numbrikombinatsiooniks, mida telefonide tehniliste andmete seast otsida, sai 5.0. Mis aga muutus, et Bluetooth 4.2-st tehti suur hüpe numbrini 5?

Kui rääkida Bluetoothist üldplaanis siis on maailmas nüüdseks kasutusel juba üle 8 miljardi Bluetooth ühendusega seadme.

Tavakasutajale tähendab Bluetooth peaasjalikult kolme asja:

1. Muusika edastamine telefonist auto- või välikõlarile. Või siis juhtmevabadele kõrvaklappidele.

2. Andmete ülekanne telefonide või muude seadmete vahel.

3. Juhtmevaba arvutihiir või -klaviatuur.

Bluetoothi viies generatsioon kuulutati välja 2016. aasta juunis, kuid alles nüüd sai esimene telefon (Samsung S8/S8+, loe meie arvustust siit) 5.0 ühenduse ka enda arsenali. Seega on ka loogiline, et alles nüüd saab suurem avalikkus sellest taevamannast teadlikuks. Aga mis siis muutus? 

bluetooth 5.0

Kolm peamist parendust:

1. Kaks korda kiirem andmeedastuskiirus.

Väga lihtne punkt - seadmete vahel liiguvad andmed nüüd varasemast kiiremini. See tähendab, et juhtmevabade kõlarite tüüpprobleemiks olev heli ja video vaheline viiteaeg (heli saabub pildist hiljem) saab samuti leevendust. Kui Bluetooth 4.2 võimaldas andmeedastuskiirust 1 Mbit/s, siis nüüd on kiiruseks 2 Mbit/s.

2. Neli korda suurem leviala.

Kui Bluetoothi 4. seeria lubas maksimaalset kaugust seadmete vahel kuni 50m (silmside olemasolul) ning pigem realistlikult kuni 10m (siseruumides), siis Bluetoothi 5. seeria neljakordistab selle. Teoreetiline maksimum õues (nt põllul) on 200m ning siseruumides kuni 40m. 

Kõik see tähendab, et kui jätad näiteks telefoni kööki ning viid kõlari magamistuppa, siis peaks ühendus endiselt töötama ja heli ei hakka hakkima.

3. Kaheksa korda suurem andmete läbilaskevõime.

Piltlikult öeldes läks Bluetoothi "toru" väga palju laiemaks. Kõik see rajab hea platvormi asjade interneti (IoT) kiiremale levikule näiteks meie kodudes või tööstuses.

Miks see kasulik on?

Kõik eelnevad arendused võib kokku võtta ühe kujundiga (autoriks Marques Brownlee) - kui Bluetooth oleks maantee, siis seni oli liiklus kaherealine, milles autod liikusid 40 km/h ning sõitsid kuni 20 km kaugusele. Nüüd aga tegu 16-realise teega, milles autod liiguvad 80 km/h ning kuni 80 km kaugusele.

Tavakasutajale ei ole see vahe võib-olla nii ilmne, kuid üks kõige seksikamaid uusi funktsioone, mida testida, on Dual audio. Dual audio võimaldab hõlpsalt heli kahest Bluetooth kõlarist samaaegselt mängida, tekitades vinge stereokogemuse. Nüüd ei pea head mussi ainult parema/vasaku kõrvaga nautima.

Jääb vaid üle oodata, kuni ka järgmised telefonid endale uue hamba kasvatavad.

Uuendatud 27.08.2017. AndroidAuthority üllitas Bluetooth 5.0 kohta huvitava artikli, mis täpsustab ja lükkab ümber nii mõndagi siin artiklis öeldut.

Silver Tilk

17.05.2017