Kuidas ma Hiinast kolm telefoni ostsin

2 minuti lugemine

Numbrid ei valeta, Hiinast igasugu kraami (s.h. tehnoloogia) tellimine muutub üha sagedamaks. Ka mina tellisin AliExpressist kolm telefoni ja tegin kohustuslikus korras läbi kolm eri stsenaariumit.

Esimene stsenaarium - vaikselt ja kiirelt

Sihtmärk: Ulefone Armor 2

Iseloomulik tunnus: idamaine soomustelefon, mis peab vastu ka karmimates oludes.

Hind: 201,6 € (tasuta tarne)

Tellimise aeg: 17.10.2017

Lubatud tarneaeg: 15-23 päeva

Kätte saadud: 03.11.2017

Ulefone Armor 2

Ei teinud vahepeatust Maksu- ja Tolliametis. Telefon jõudis tasuta tarne kohta väga kenasti ja kiirelt kohale ning sai ka testitud. Töötab ka. Loe Ulefone Armor 2 arvustust siit.

Teine stsenaarium - natuke pusimist, aga tip-top

Sihtmärk: Xiaomi Mi Mix 2

Iseloomulik tunnus: erakordselt ilus tipptelefon, mis on meie turgudel haruldus.

Hind: 470,3 € (tarne 1,7 €)

Tellimise aeg: 17.10.2017

Lubatud tarneaeg: 15-23 päeva

Kätte saadud: 22.11.2017

MiMix2

Ostukorvi teine telefon jäi piiril seisma ning tollis tuli tasuda (vastavalt pakendil märgitud hinnale) 7,66 €. See oli ühtlasi minu esimene kokkupuude tollideklaratsiooni täitmisega, seetõttu venis ka kogu protsess ca ühenädalaseks. Vastaspool toimetas kiirelt, seega oli asi pigem minu teadmatuse taga. Viimane tõke ületatud ja telefon testitud ehk lõpp hea kõik hea. Loe Xiaomi Mi Mix 2 arvustust siit.

Kolmas stsenaarium - täispauk

Sihtmärk: Elephone S8

Iseloomulik tunnus: ääretult väikeste servadega madalama hinnaklassi nutitelefon.

Hind: 224,8 € (tasuta tarne)

Tellimise aeg: 17.10.2017

Lubatud tarneaeg: 15-23 päeva

Kätte saadud: 22.12.2017

Viimane pakk tuli kõige valulikumalt. Tarne venis ning toll hammustas läbi, et tegu on elektroonilise kaubaga, millel üksjagu väärtust. Kuna pakil oli kirjas reaalsusest väiksem number, tuli ka tollideklaratsioon ümber vormistada. Korrigeerimiseks tuli kasutada imeliselt nimetatud rakendust nimega Complex ning ütlen vaid üht - see süsteem oli tõesti kompleksne. Võin ju arvata, et olen nutiteadlik inimene, aga olles veetnud kümneid minuteid Complexis, ei leidnud ma endiselt õiget kohta üles, kus vajalikke muudatusi teha. Paar kirjavahetust MTA-ga hiljem sain õnneks mured lahendatud ning ausa deklaratsiooni esitatud. Riigile tuli tasuda 47,66 € nagu kord ja kohus. Aga vähemalt telefon oli jõuluks kodus. Arvustus on veel küpsemas.

Kokkuvõte

Kolm telefoni ja kolm stsenaariumit hiljem olen kindlasti kogemuse võrra rikkam ning edaspidi saab juba tunduvalt kiiremini “tollitatud”. Õnneks jäi telefonidega kogemata neljas ning kõige mustem stsenaarium, milleks on paki mitte kohale tulemine. Seda ma elan praegu läbi enda kiirlaadijaga, mis sai oktoobris tellitud.

Et Eesti riik saaks oma sünnipäeva ikka väärikalt peetud, tegin ausa kodanikuna maksupoistele ka pisikese ülekande, mis “kahe silma vahele jäänud maksude” summa kompenseeris. Elagu Eesti Vabariik!

Silver Tilk

15.02.2018