52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Hoiatus: hüppeliselt on kasvanud petukõnede arv Tongast ja Nigeeriast
Avaldatud:
Uuendatud:

Hoiatus: hüppeliselt on kasvanud petukõnede arv Tongast ja Nigeeriast

Tongast ja Nigeeriast tehtavate petukõnede laviin tabas Eestit nädalavahetusel ning Tele2 võrku on tänaseks tehtud vähemalt 20 tuhat kõnet 380 erinevalt telefoninumbrilt. Tegeleme jooksvalt petukõnesid tegevate numbrite blokeerimisega oma võrgus, kuid palume ka klientidel tähelepanelik olla.

Teadaolevalt pole ükski Tele2 klient uue petukõnede laine tõttu kahju kannatanud ning palume võõrastele välismaistele numbritele mitte tagasi helistada. Viimane taoline petukõnede laine tabas Eestis juulis, kui kõnesid tehti Okeaaniast.

Miks petukõnesid meie võrkudesse tehakse?

Süsteem käib nii, et petturite poolt tehakse vastamata kõne ning katkestatakse see – nende eesmärk on, et inimene tagasi helistaksid. Kui ohver helistab tagasi, suunatakse see kõne tavanumbrilt eritariifsele numbrile ja vastab automaatvastaja. Seni, kuni inimene kuulab automaatvastaja juttu, maksustatakse kõne aga väga kõrge tariifiga.

telefonikasutaja

Taolisi petuskeeme on väga raske ennetada, sest väliskõnede puhul on operaatoril väga keeruline teha vahet, millisel juhul helistab klient välisriiki teadmatusest ja millisel juhul tahtlikult.

Omalt poolt tegeleme iga päev võrgu monitoorimisega, et tabada anomaaliaid kõnehulkades.

Mida aga teha, kui helistab kahtlane telefoninumber?

Kui tead, et sul pole ühtegi selles piirkonnas reisivat tuttavat, siis soovitame nendele kõnedele mitte vastata, sest tegu võib olla petuskeemiga. Milles antud juhul skeem seisneb, pole teada, kuid tihti on taolised pettused üles ehitatud nii, et tehakse eritariifselt välismaa numbrilt vastamata kõne ja kui tagasi helistada, teenib numbri omanik sellelt kasu.

Kui oled taolisele kõnele vastanud või tagasi helistanud, siis kindlasti tasub oma jooksva kuu saldol edaspidi täpsemalt silma peal hoida, seda saab teha näiteks Tele2 iseteeninduses. Kui avastad kummalisi väljaminekuid oma kõnearvestuses, peaks sellest kindlasti oma operaatorile teada andma.

20.11.2018