Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Teenused kolivad sülearvutist mobiili ja tihti pole meil enam sülearvuti järgi üldse vajadust. Juba paar aastat on võimalik ID-kaardi asemel internetipanka sisse logida või dokumente allkirjastada Mobiil-ID abil. Aasta aega tagasi loodi ka Smart-ID, mis veel hiljuti oli esimesest oluliselt erinev – Mobiil-ID võimaldas dokumente allkirjastada, Smart-ID mitte. Nüüd on aga see võimalus mõlemal.
Ise olen olnud pikalt Smart-ID kasutaja ja hiljuti pidin sinna kontod looma ka oma vanematele. Lisaks otsustasin endale lõpuks luua Mobiil-ID, et saaksin neid kahte omavahel võrrelda. Esiteks huvitas mind, kumba kontot on lihtsam luua ning teisena, kumba teenust on mugavam kasutada.
Smart-ID
Smart-ID on võimalik endale luua kodust väljumata umbes 10-15 minutiga. Selleks on vaja ID-kaarti koos selle paroolide ja lugejaga, mobiili ja arvutit. Telefoni rakenduse allalaadimine toimub lihtsalt App Storest või Google Play poest. Lisaks on vaja arvutis avada Smart-ID koduleht, sest telefonis oleva äpi kasutaja tuvastamine toimub arvuti kaudu.
Protsess järgmine:
- Ava telefonis äpp ja tee ekraanil nõutud valikud
- Mine arvutis Smart-ID veebilehele
- Loo äpis kaks uut PIN-koodi
- Tuvasta end arvutis ID-kaardi PIN1 koodiga
- Sisesta äpis kuvatud kood arvutisse
- Tuvasta end ID-kaardi PIN2 koodiga
- Sisesta äpis uuesti uued PIN1 ja PIN2 koodid.
- Valmis!
Kui lugedes võib see tunduda keeruline, siis seda ta oli ka päriselt. Minu vanemad poleks sellega ise kindlasti hakkama saanud. Neli erinevat koodi, mida on vaja kokku sisestada kuus korda, millest kaks korda ühes seadmes (arvutis) ning neli korda teises (telefonis). Keeruline! Pärast Smart-ID aktiveerimise lõpetamist peegeldus minu vanemate näost esmalt suur segadus ja seejärel tänulikkus, et nad ei pidanud seda kõike ise tegema.
Mobiil-ID
Mobiil-ID loomine võtab aega veidi kauem kui Smart-ID ja selleks tuleb oma mobiilioperaatori esindusse minna. Juhul kui sinu SIM-kaardil pole Mobiil-ID tuge, tuleb see sobiva SIM-kaardi vastu välja vahetada. See tegevus võib (sõltuvalt operaatorist) olla tasuline. Lisaks tuleb esinduses sõlmida Mobiil-ID kasutamise leping, mis lisab igakuiselt sinu mobiiliarvele 1 €. Mobiil-ID teenusega liitumise riigilõivu tasub sinu eest Sertifitseerimiskeskus.
Pärast esinduses lepingu sõlmimist on vaja Politsei- ja Piirivalveameti kodulehel Mobiil-ID aktiveerida. See on üllatavalt lihtne, kuna seda on võimalik teha kodus või PPA esinduses kohapeal. Esinduse puhul tuleb arvestada umbes 10-minutilise ooteajaga, mil Mobiil-ID kinnitatakse. Mobiil-ID aktiveerimiseks tuleb Politsei- ja Piirivalveameti Mobiil-ID taotluskeskkonda ID-kaardi PIN1 koodiga sisse logida ja teenus Mobiil-ID PIN2-koodiga aktiveerida. See võtab aega umbes 2-3 minutit ja on lihtne ning loogiline. Pärast teenuse aktiveerimist saab Mobiil-ID’d koheselt kasutama hakata.
Kokkuvõte
Kokkuvõttes pean tõdema, et Mobiil-ID loomine on ilma teiste abita lihtsam ja loogilisem. Samuti on seda võimalik kasutada suurema hulga teenuste puhul. Näiteks saad valimistel hääle anda ja ka riiklikud e-teenused toetavad hetkel vaid seda.
Siiski on Smart-ID hea variant neile, kes ei soovi kuumaksu tasuda, saavad kogu aktiveerimisrägastiku iseseisvalt läbitud ja vajavad seda igapäevaselt vaid internetipanka sisselogimiseks. Sellisel juhul on Smart-ID kasutamine mõistlikum, sest selle loomine võtab kokkuvõttes vähem aega.