52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Armas laps, ära ole loll!
Avaldatud:
Uuendatud:

Armas laps, ära ole loll!

Armas koolijüts! Kui arvad, et vanemad Sulle koolimineku puhul uue telefoni heast südamest ostsid, siis arva uuesti. Loomulikult armastavad nad Sind isegi siis, kui Sa raevuhoos pinginaabri teise korruse aknast välja viskad.

Ent uuel mobiiltelefonil, mille nad 1. septembri hommikul Sulle kavalalt naeratades kinkisid, on armastusega vähe pistmist.

Mihkel Raud

Seetõttu tee endale teene ja viska hoopis telefon aknast välja. Eriti muidugi siis, kui eeloleva aasta jooksul õige koolijütsi moodi plaanid käituda (ehk mõõdutundetult poppi panna ja matemaatikatunni ajal koolihoovis suitsu pahvida).

Pull selles, et Su telefon on pealtkuulamise ja -vaatamise vahend. Sa tassid seda vabatahtlikult endaga kaasas ning reedad iga lolluse juba enne, kui seda tegema hakkad. Sinu ema ja isa on nagu KAPO agendid. Miks nad muidu igal hommikul ütlevad: „Vaata, et sa oma telefoni kogu aeg sees hoiad!”? Et Sa eesti keele kontrolltöö ajal süüdimatult guugeldada saaksid? Nad tuletavad telefoni meelde selleks, et Sina endast igale poole jälgi jätaksid. Eriti koolimaja välisukse juurde, kus Sa paar aastat vanemat tüdrukut suudelda üritasid (ja häbiväärselt läbi kukkusid).

Ei usu? Vaata korraks oma äppe. Iseäranis neid, mille isa Su mobiili tõmbas, et „telefon paremini töötaks”. Mida näed? Norton Family Premier? PhoneSheriff? Qustodio? Net Nanny? Footprints? Ja veel tosin arusaamatute ikoonidega programmikest?

Sa ikka tead, mida need pahalased teevad? Need alarmeerivad Su emmet kohe, kui Sa koolimajast kas või 100 meetri kaugusele lähed. Need lasevad päeva lõpus üle vaadata, kus Sa kehalise kasvatuse tunni ajal viibisid. Need annavad vanematele detailse ülevaate, millisel veebilehel ja mitu korda Sa täna käisid. Need kituvad kohe ära, kui Sa sotsiaalmeedias valenime all matemaatikaõpetaja kohta „paks eesel” kirjutasid. Või enne klassiekskursiooni sõbrale „a kes viinad ostab?” tekstisid.

Juba nende äppide nimedest peaks selge olema, miks need tuleb telefonist kohe ära kustutada. Proovisid, aga ei õnnestunud? Mine küsi isa käest, äkki temal õnnestub (kiire vihje: õnnestub muidugi, iseasi aga, kas ta Sind aitab).

Niisiis – jäta telefon heaga magamistuppa ja koduski kasuta seda ainult äratuskellana. Telefoniga laps on loll laps. Sina oled targem, eriti nüüd.

Ning ära jumala pärast seda blogipostitust sõpradega jaga – nad võivad seda artiklit rumala peaga emmele-issile näidata ning tahtmatult „inspiratsiooni” pakkuda. Seda enam, et laste järele nuhkimise äppe on kümneid kordi rohkem, kui need mõned, mida ma mainisin.

Mihkel Raud

10.09.2018