Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Uued Eesti kohanimed: Idioodivere ja Hipsterihoone
Kuidas Sulle meeldiks ühel hommikul avastada, et ei ela mitte Mustamäel, vaid Tõprakünkal? Või et nunnu puumaja, mille Sa Tartusse ostsid, paikneb Seljankacity’s, mitte Supilinnas?
Võimatu, eks ole? Kohanimed on kohanimed, need ei muutu lihtsalt niisama, või mis? Selleks on vaja kohaliku omavalitsuse ja väga võimalik, et suisa parlamendi otsust, on ju nii? Ei ole.
Tänapäeval otsustatakse Eesti (ja kogu ülejäänud maailma) kohanimede üle Silicon Valleys. Tuhanded ameeriklased on juba avastanud, et elavad paikades, mille olemasolust neil aimugi ei olnud ja küllap jõuab kohanimede muutumise laine peagi ka Eestisse.
Mis siis lahti? Google Maps on lahti, vaat mis. Kui vanasti oli tõde see, mida „raadio rääkis” või „ajaleht kirjutas”, siis nüüd kujundavad fakte kasutajad ehk Sina ja mina. Kui meile tundub, et Tõusikuküla on lahedam nimi kui Viimsi, õnnestub vastav muutus jahmatavalt väheste jõupingutustega ära vormistada, ükskõik mida tuhanded viimsilased sellest arvavad.
New York Times avaldas hiljuti loo ürgvanade nimedega piirkondadest, mille nimed nõiaväel millekski uueks muutusid. Kõigpealt tekib uus kohanimi Google Mapsi ning levib sealt kulutulena igale poole mujale, kus Google’i andmeid lõpliku tõena käsitletakse: alates Uberi äpist lõpetades hotellide veebilehtedega.
Google Maps toetub andmete kogumisel kolmandate osapoolte andmetele, satelliitidele, avalikule informatsioonile ja – mis kõige olulisem – kasutajate sisendile. Ükskõik kes võib Google Mapsi muudatusi teha, mille Google’i töötajad läbi vaatavad ning sisse viivad. Kui suur on aga tõenäosus, et neil töötajail uute kohanimede aktsepteerimiseks pädevust jagub?
Hea küll, New Yorgist ei õnnestu võib-olla tõesti Moskvat teha, kuid South of Market nimeline San Francisco piirkond sai Google Mapsis väga lihtsalt uue nime: the East Cut. Asi see siis Tallinna kesklinnast Idioodivere või Kalamajast Hipsterihoone teha pole.
Nimemuutusi suruvad Google’isse ka kinnisvaraarendajad, kes parema müügi huvides piirkondadele seksikamaid nimesid välja mõtlevad. Tõepoolest, Mustaputsi soo lähedale ei õnnestu krunte just teab kui lihtsalt müüa, aga kui see Puhtatussuks nimetada, võib müük oluliselt kasvada. Olgu, see näide on äärmuslik (kuigi sellise nimega soo on Karula rahvuspargis täiesti olemas), ent ajaloolisi kohanimesid on uusarenduse kiiremaks mahamüümiseks võimalik – ja üllatavalt lihtne – muuta.
Tõmmakem niisiis Google Maps korra kuus lahti ja veendugem, et koht, kus me elame, vahepeal uut nime pole saanud. Ei taha ju keegi laenutaotlusele eitavat vastust saada, sest on pangale valeandmeid esitanud: märkis elukohaks Tallinn, aga haldur näeb Google Mapsist, et sellist linna pole juba paar päeva olemas.
Mihkel Raud
01.10.2018