52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Eesti Nokia on see, kui Nokiat ei tule
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:
nokia

Kas keegi on juba tulnud mõttele, et Eesti Nokia võiks olla… Nokia? See tähendab mobiiltelefon – arendatud ja toodetud Eestis, kuid müügil igal pool maailmas?

Lätlased tulid. Sellisele mõttele, see tähendab.

Mis asi on Just5? Järjekordne boyband? Uus seltskonnaajakiri? Imerohi impotentsi vastu?

Mkm.

Just5 on Läti mobiiltelefon. Ja enne, kui valju häälega naerma hakkad, loe rahulikult lõpuni.

Jah, lätlaste arendatud ja toodetud telefonil on naljakas nimi ja veel naljakam väljanägemine. Aga selles kogu Just5 point vist ongi. Oled sa neid näinud? Käes hoidnud? Suured nupud, pilkupüüdvalt jabur disain, rõhutatult lihtne menüü – julge värk ühesõnaga. Sihtrühmaks lapsed ja vanurid ehk inimesed, kellel on suurtest nuppudest ja lihtsast menüüst ainult rõõmu. Küllap ka agressiivsest väljanägemisest, lastel vähemasti.

Kümmekond aastat tagasi olid Just5 telefonid müügil enam kui 30 riigis. Isegi Eestis müüdi neid, küllap kadedusest või üleolekust, mida iganes me parajasti lätlaste suhtes tundsime.

Enam neid niisama lihtsalt osta ei õnnestu, ilmselt seetõttu, et mingil põhjusel eelistavad eesti inimesed „päris” telefone. Ehk neid, mis on loodud riikides, kust me telefone saama oleme harjunud: USA, Lõuna-Korea, Hiina. Lätlaste telefon oli tore idee, kuid täpselt sellega asi ka piirdus: Just5 on armas novely ehk veidrus, mis teatava uudsuse tõttu natuke aega tähelepanu tõmbas.

Mis toob mu ühe üldisema ning mitte pelgalt telefone puudutava mõtteni. Nimelt on suurim ärioskus aru saada, kui äril pole mõtet. See on raskem, kui arvate.

Üks mu tuttav arendas aastaid tarkvara, mille paremaid analooge oli maailm täis, kuid mees oli veendunud, et ka tema omale on turul ruumi. Ta sai ühel hetkel aru, et projekt ei jõua kuhugi, ent mees oli selleks hetkeks oma tarkvarasse neli aastat ja sadu tuhandeid eurosid investeerinud. „Kuidas me nüüd pooleli jätame?” küsis ta kolleegidelt, kui need ääriveeri uurisid, kas äkki on aeg millegi muuga tegelema hakata.

„Igal tootel peab olema põhjus olemas olla,” ütles mulle kunagi üks ameerika turundaja. Lätis või Eestis toodetud telefonil see põhjus puudub. Miks? Sest telefone on ilma meietagi maailmas piisavalt. Umbes nagu uusi ingliskeelseid poplaule, mida kellelgi vaja pole, ent mida „Eesti laulul” kõigest hoolimata korra aastas ette kantakse.

Eesti Nokiast ei unda enam ammu keegi. Jumal tänatud. Sest ainus toimiv Eesti Nokia on see, kui Nokiat ei ole. Las olla muud asjad ehk need, mida kellelgi vaja on. Ja neid võiks rohkem olla, sest kaua maailm seda „meil on Skype ja meil on TransferWise” laulu viitsib kuulata. 

Autor
Mihkel Raud
Mihkel Raud
Mihkel Raud
Mihkel on nutisõltlane. Õnneks on esimene samm sõltuvusega tegelemiseks selle tunnistamine. Seda Mihkel Tele2 blogis ka teeb, arutledes nii õunatoodete kui ka ühiskondlike tehnoloogiateemade üle.