Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Telefon on surnud, elagu telefon!
Oled sa mõelnud, milline su telefon saja aasta pärast välja näeb? Mitte see, millega sa praegu vastassugupoolt ühemõtteliste sõnumitega pommitad. Ikka see, millega sa 2117. aastal sedasama teeksid, kui niikaua elada suudaksid ning vastassugupool sinu vastu nõnda kõrges eas huvi ilmutaks.
On tal füüsiline korpus? Nupud? Äpid? Sim-kaart? Ekraan? Sisse-välja nupp? Kõrvaklapiauk? Või on ta peopesa suurune hologramm, mis teeb täpselt seda, millele sa parajasti mõtled, ilma igasuguse füüsilise sekkumiseta?
Ma mõtlesin sellele üsna tihti. Tehnoloogia on ju nii tohutu kiirusega arenenud ja kui juhtme ja kettaga telefonid vaid mõnekümne aastaga iPhone’ideks ja Galaxy’iteks muutusid, millised meie kommunikatsioonivahendid siis veel saja aasta pärast välja näevad? Õige? Vale.
Ma olen tänaseks valmis suure raha vahele panema, et kui keegi veel 2117. aastal teise inimesega rääkida tahab ning selleks telefoni kasutab, ei erine see tänastest teab kui märgatavalt. Kiip on ilmselt kangem, kaamera parem, displei eredam ja aku peab veidi kauem vastu, aga see on ka kogu areng. Äpid on äpid ja korpus on korpus, täpselt nagu täna.
Kui telefon arenema oleks võimeline, teeks ta seda juba praegu. Aga ta ei arene. Apple uuendab küll oma mobiilset operatsioonisüsteemi igal aastal, kuid uuendused on sealjuures pehmelt öeldes kosmeetilised, et mitte öelda tarbetud. Sama asi Google’iga. Microsoft sõitis on oma mobiilse platvormiga üldse vastu seina (millest on kahju, sest minu meelest oli Windows Phone kõige ägedam mobiilne operatsioonisüsteem).
Mida aasta edasi, seda arusaamatumaks mobiilsete OS-ide uuendamine muutub. Kümme aastat tagasi oli inimestele uute vajaduste väljamõtlemine lihtsam, tänaseks on peanupp juba ammu vastu klaaslage. Mida kuradit ma oma telefoniga teha saaksin, mida ma juba ei saa? Mitte midagi.
Tegelikult on kahju, et paljulubatud tehnoloogiline revolutsioon - vähemalt see osa, mis mobiiltelefone puudutab - nii kiirelt läbi sai. Väga põnev oli kõiki neid glamuurseid esitlusi YouTube’ist vaadata, kus Steve Jobs või Sundar Pichai tohutuid vaatemänge sisse juhatasid. See lõbu on nüüd paraku läbi, sest kunagistest Star Warsidest, mida kogu maailm hinge kinni hoides ootas, on saanud Fast and Furious number 28, mis kedagi ei koti.
Palun järgmist gadgetit! Kus on telefon 2.0?
Mihkel Raud
08.08.2017