Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Head uut (analoog)aastat!
Avaldatud:
Uuendatud:

Head uut (analoog)aastat!

Aasta algused ja lõpud on parim aeg kahe tänamatuima tööga tegelemiseks. Esimene on ennustamine ning teine tagasivaatamine.

„Selgeltnägija juurest lahkudes meenutab ta sulle alati, et tulevik pole kivisse raiutud,” kirjutas ameerika kirjanik Erin Morgenstern.

„Miski pole kaugemal kui see, mis juhtus minut aega tagasi,” teadis ajakirjanik Jim Bishop. 

Ja ometi valatakse kõigis eesti kodudes tina ja kus ei valata, seal tehakse plaane ometigi.

Reeglina toetuvad meie tulevikusoovid asjadele, mis möödunud aastal hästi või halvasti läksid.

Mis seal ikka. Proovin siis kah ja üritan välja mõelda, millised seniolematud gadget’id meid 2019. aastal ees ootavad. Alustan aga sellest, mis 2018. aastal hästi läks. Ja mis halvasti.

Halvasti polnud justkui miski. Väljaarvatud see, et Facebook ei ole mingi globaalne inimesi ühendav paradiis, vaid küüniline äriettevõte, kes Su privaatsõnumeid kolmandatele osapooltele edasi müüb.

Muus osas oli aga kõik justkui hästi. Rõhuga sõnal „justkui”: telefonid olid natuke paremad, tahvlid natuke õhemad, arvutid natuke kiiremad ning äpid veel kasutumad kui eelmisel aastal. Ehk siis oli aasta 2018 tehnoloogia-aasta nagu iga teinegi.

Ja siia ongi koer maetud: jutt peadpööritavast progressist on suuresti müüt, sest inimese areng, täpsemalt tema vajadused, ei suuda tehnoloogias peituva potentsiaaliga sammu pidada. Nii seisnebki igasuguse koduelektroonika areng näilises täiustumises, mis peidab end uhkete nimede taha, samal ajal erilist uut funktsionaalsust pakkumata. Ma võin välja mõelda revolutsioonilise toote seedejääkidest vabanemiseks, inimene tahab aga ikka poti peal istuda.

Mis toob mu 2019. aasta peamise ennustuse juurde: usun, et elu hakkab tasapisi analoogi tagasi liikuma. Tahvelarvutite asemel lähevad moodi märkmikud, stylus’t hakkavad asendama pliiatsid, filme hakatakse taas kinos vaatama ning Apple asub uuesti tootma väikesi telefone (ehk selliseid, mis taskusse mahuvad).

2019

Inimene on oma vajaduste ori ning kui nende rahuldamise asemel uusi vajadusi mõõdutundetult juurde leiutatakse, lendab virts ka kõige suuremal tehnikafännil ühel hetkel ventilaatorisse.

Head uut (analoog)aastat!

Mihkel Raud

05.01.2019