Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Ära saa tünga: kuidas eristada võltstelefoni originaalist?
Avaldatud:
Uuendatud:

Ära saa tünga: kuidas eristada võltstelefoni originaalist?

Müüki on tulnud võltstelefonid, mille ostmisel viskad kopsaka summa lihtsalt tuulde. Kuidas ära tunda, et tegemist on võltstelefoniga? Siin mõned näpunäited.

Kasutatud telefoni ostmisel võib kergesti petta saada. Näiteks on levinud originaaliga äravahetamiseni sarnaste võltsmudelite müümine.

Iga uue telefonimudeli turuletulekuga aktiveerub osta-müü keskkondades eelmiste mudelite müük, mis annab hea võimaluse petturitel tegutseda. Kasutatud telefoni käest-kätte müügil peaks jälgima kolme lihtsat reeglit, et mitte sattuda pettuse ohvriks.

Ära osta võltstelefoni!

Enamikel tänastel tippmudelitel on ka järgi tehtud versioonid, mis näevad visuaalselt välja äärmiselt sarnased, kuid millel ei toimi tavaliselt kõik funktsioonid. Halvemal juhul on seade Eestis piiratud ühilduvuse tõttu üldse kasutuskõlbmatu.

fake

Kahtluse korral tasub minna seadmega ametliku edasimüüja juurde, kes saab kinnitada nii telefoni originaalsuse kui ka teha vajadusel diagnostikat, et selgitada välja võimalikud varjatud puuduseid.

Android-telefoni originaalsust saab kontrollida ka äppide abil, näiteks Phone Doctor või Test Your Android.

Apple’i iPhone’ide puhul on lihtsaim viis kontrollida Apple’i enda lehelt.

Kontrolli IMEI koodi

Kasutatud telefoni ostes tuleb alati testida, et seade on töökorras ning funktsioonid ja SIM-kaart töötavad tõrgeteta. Tuleb ka veenduda, kas kõrvaklappidest tuleb muusikat, telefon laeb korrektselt ning mälukaardi pesa toimib.

IMEI koodi saad juba eelnevalt kodus kontrollida, näiteks lehel imei.info. See on oluline, kuna turul liigub ka varastatud telefone, mis on kas Eesti või Euroopa mustas nimekirjas, mistõttu pole seadet tegelikult võimalik kasutada.

Eriti oluline on kogu info üle kontrollida iPhone’ide puhul, sest kui telefon on varastatud, saab omanik seadme Find My iPhone rakendusega lukustada ka distantsilt. Kindlasti palu müüjal sinu juuresolekul Find My iPhone funktsioon maha võtta ning telefon tühjaks teha.

Kontrolli veebist ostes müüja ajalugu

Vaata alati üle, milline on hinnang müüjale ehk milliseid kommentaare ja hindeid ta on varasemalt saanud. Ole igaks juhuks ettevaatlikum müüjaga, kes pidevalt vahendab telefonide müügikuulutusi. Sotsiaalmeedias on kõige kindlam osta nendelt inimestelt, keda sa päriselt tunned.

Katrin Aron

10.10.2018