Kui palju mul netti alles on?!

3 minuti lugemine

Oled end mõnikord avastanud olukorrast, kus ükski veebirakendus ennast Sinu nutiseadmes ära ei lae? Kas tõesti sai nett juba otsa?! Ometi peaks mul olema hunnikutes gigabaite, mida iganes need imeloomad endast ka ei kujutaks. 

Oled end mõnikord avastanud olukorrast, kus ükski veebirakendus ennast Sinu nutiseadmes ära ei lae? Kas tõesti sai nett juba otsa?! Ometi peaks mul olema hunnikutes gigabaite, mida iganes need imeloomad endast ka ei kujutaks.

Ära muretse – näitame Sulle, kuidas oma netikasutusel pilk peal hoida ning anname ka paar näpunäidet, kuidas seda optimeerida.

Android

Esmalt ava oma telefonis Seaded (Settings), seejärel Ühendused (Network & Internet) ning viimaks Andmekasutus (Data Usage). Nüüd kuvatakse ekraanile Sinu poolt kasutatud andmeside maht ning erinevad võimalused selle lähemalt uurimiseks ja seadistamiseks. Olenevalt Androidi operatsioonisüsteemi versioonist ning tootjast võivad menüüde ülesehitused ja sõnastused varieeruda, kuid loogika jääb samaks. Enamasti kuvatakse välismaal interneti kasutus (Roaming) vaid piiri taga olles, kuid kuidas seda näha nii, et oskasid planeerida seda ka mitme reisi peale, räägime lähemalt juba Näpunäitenurga peatükis.

Androidi andmekasutus

iOS

iPhone’de puhul on loogika sisuliselt sama. Esmalt tuleb avada Settings, seejärel olenevalt seadmest, kas Mobile Data või Cellular Data – tegemist on sama asjaga. Siinkohal on välja toodud nii “kodune” andmesidekasutus kui ka välismaal interneti kasutus (Roaming) alates viimasest tehaseseadmete lähtestamisest.

Kui soovid silma peal hoida oma igakuisel internetikasutusel, siis tasub iga kuu alguses vajutada nupule Reset Statistics, mille leiad Cellular Data lehe allosast.

iOSi andmekasutus

Näpunäitenurk

Kõige primaarsem viis oma andmemahu säästmiseks on kasutada WiFit igal võimalikul hetkel. Hea nipp on kasutada automaatset wifivõrku ühendamist – isegi kui ise unustad koduuksest sisse astudes WiFi sisse lülitada, teeb telefon seda sinu eest. Peale tavakasutuse on soovitatav uuenda rakendusi vaid wifivõrku ühendatult.

Kui Sul on piiratud mahuga internetipakett, siis soovitame soojalt andmesäästja abil piirata oma andmekasutust. Nimelt tõkestab see mõnede rakenduste puhul andmete saatmist ja vastuvõtmist taustal. Rakendused, mida parasjagu kasutad, saavad kasutada mobiilset andmesidet, kuid võivad seda teha harvemini – näiteks ei pruugita kuvada pilte enne, kui sa pole neile toksanud. Andmekasutamist taustal saab piirata ka äppide kaupa – valides Mobiilse andmesidekasutuse ning sealt erinevatele äppidele klõpsates saab lubada/keelata üksikult taustaandmete kasutamist.

Kui kasutad veebibrauserina Google Chrome, siis on sellel sisseehitatud funktsioon, tänu millele säästad seda kasutades andmemahtu kuni 70%. Selleks tuleb avada Google Chrome menüü, siis Seaded (Settings), alla kerida ning lülitada sisse funktsioon andmesäästja (Data Saver).

Igati kasulikuks osutub ka äpp My Data Manager (iOS, Android), mis aitab jooksvalt silma peal hoida oma andmekasutusel. Ei ole tarvis teha ühtegi lisasammu – kogu info kuvatakse kompaktselt esiekraanile. Kui aga on huvi uurida asja süvitsi, võimaldab see äpp mitmeid kasutajasõbralikke graafikuid ning toob välja ka välisvõrgu kasutamise, et saaksid hõlpsasti planeerida oma järgmist reisi välismaale.

My Data Manager

Teadlikku andmekasutust!

Anett Klaanberg

26.06.2018