Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Nutitelefonide aku vastupidavusega seotud müüdid
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Pista aku külmikusse ja selle eluiga pikeneb? Ei ole tõsi. Siiski ringleb endiselt rohkelt müüte, kuidas nutitelefonide akusid säästa.

Tihtilugu usutakse soovitusi, mis olid asjakohased rohkem kui kümmekond aastat tagasi turule tulnud mobiilide puhul, ent mis täna enam ei kehti. Osad neist võivad uuema generatsiooni nutitelefonide akudele lausa laastavalt mõjuda.

Müüdid, mis tänaste nutitelefonide puhul enam paika ei pea

1. 2G võrgus kulutab telefon vähem akut kui 3G või 4G võrgus.

Vale! Võrgu generatsioon ei mängi telefoni energiakulu juures mingit rolli. Müüt on pärit ajast, kus 2G, 3G ja 4G võrgu katvus oli ebaühtlane ja telefon pidi võrgus püsimiseks pidevalt parimat leviala otsima. Võrgu pidev vahetamine ja otsimine tarbis rohkem energiat ning telefoni aku tühjenes kiiremini.

2. Telefoni aku peaks enne uut laadimist täiesti tühjaks saama.

Vale! Soovitus oli asjakohane vanema põlvkonna telefonide puhul. Tänapäeva nutitelefonides kasutatakse enamasti liitiumioonakusid, mis muutuvad ebastabiilseks, kui neil pidevalt nullini lasta kukkuda. Selle asemel võiks telefoni tihedamini laadida ning akut stabiilselt 40%–80% vahemikus hoida.

aku

3. Ööseks ei tohi telefoni laadima jätta, kuna see rikub akut.

Vale! Tehnoloogia on niivõrd arenenud, et telefon tunnetab ära, millal aku täis on laaditud, seega seda pole võimalik „üle laadida“. Küll aga tuleks tähelepanu pöörata sellele, et telefon üle ei kuumeneks, seetõttu võiks telefoniümbrise laadimise ajaks eemaldada.

Pealegi. Kas on üldse mõtet telefoni ööseks laadima jätta, kui uuemad mudelid suudavad kiirlaadimise abiga kõigest 30 minuti jooksul enda akut ligi 65% võrra täita?

4. Telefoni ei tohi selle laadimise ajal kasutada.

Vale! Telefoni lubatakse laadimise ajal kasutada ja mõistlik ongi just suuremad tarkvarauuendused teha ajal, mil telefon laeb. Samas kõrgekvaliteedilise graafikaga mängude mängimine telefoni laadimise ajal kurnab akut ja võib selle kuumaks muuta.

5. Rakenduste sulgemine säästab akut.

Vale! Rakenduste sulgemine ei ole aku säästmiseks väga hea lahendus, kuna taustal töötavad rakendused ei kuluta niikuinii väga palju akut. Küll aga kulutab akut see, kui Sa need suled ja mõni hetk hiljem uuesti avad, sest siis peab rakendus terve koodi uuesti laadima.

6. WiFi ja Bluetooth kurnavad akut ka siis, kui Sa neid ei kasuta.

Vale! WiFi ja Bluetooth kurnavad akut märkimisväärselt üksnes siis, kui Sa neid kasutad.

7. Aku külmikusse asetamine pikendab selle eluiga.

Vale! Aku külmutamine ei taga selle pikemat eluiga. Uuemaid liitiumioonakusid ei ole mõistlik külmutada ega soojendada – aku toimib kõige paremini toatemperatuuril.

Autor
 Tele2
Tele2
Tele2
See artikkel on valmis küpsetatud suure hoole ja armastusega tele2laste või meie koostööpartnerite poolt. Loodame, et said väärt infot!