Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Smart ID - Kolgata tee viib õnneni
Avaldatud:
Uuendatud:

Smart ID - Kolgata tee viib õnneni

Kui kõmu uuest identimisäpist ehk Smart IDst mu uudisvoogu jõudis, ei saanud ma esimese hooga aru, milleks mul seda vaja on.

Mobiil ID mul juba on, milleks veel teine täpselt samasugune asi? On mul ilmtingimata tarvis kahte moodust internetipanka sisselogimiseks? Muidugi mitte. 

Aga ometi, nii umbes nädal peale Smart ID telefoni tirimist, kasutan ma igapäevaselt justnimelt seda, mitte mobiil IDd. Mis sest, et paljudes asjades on Smart ID mobiilsest kehvem.

Apple Watch

Esimene probleem on Smart ID ülesseadmine. Laen äpi alla ja mis ma avastan? Et Smart IDd aktiveerida, peab mul olema... mobiil ID! Naera puruks. Olgu, põhimõtteliselt õnnestub asi ka ID kaardiga korda ajada, aga selleks on mul vaja ID kaardi lugejat. Naera teist korda puruks! Ja kuna mu arvutil puudub USB port (aitäh, Apple!), on mul lisaks ID kaardi lugejale vaja veel vahevidinat, et ID kaardi lugeja arvuti külge ühendada. Naera kolmas kord puruks.

Noh, õnneks on mul mobiil ID. Login sellega sisse, kõik on tore. Tõmban Smart ID rakenduse ka iPadi ja eeldan automaatselt, et kuna ma hetk tagasi telefonis Smart ID konto juba lõin, siis õnnestub mul sellega ka iPadis rahulikult sisse logida. Tuhkagi. Smart ID nõuab, et ma ka iPadis uuesti konto looksin.

Hüva, käiku läheb taas mobiil ID ja mul on järjest keerulisem aru saada, miks tuleb mul auto käivitamiseks iga kord hobuse selga ronida.

Nonii, läheb kasutamiseks. Tõmban esimeseks katseks lahti Swedbanki mobiiliäpi. Sisestan kasutajatunnuse. Väga tore. Seejärel tahab Smart ID, et ma kirjutaksin äppi oma isikukoodi. See on mu telefoninumbrist (mida mobiil ID kasutab) kolm numbrit pikem ja mul tuleb tömbi pöidlaga üksteist korda ekraani litsuda (mobiil IDga panka logides pääsesin kaheksa korraga). Aga siis läheb kõik ootamatult vahvaks. Või kas ikka läheb?

Ekraanile hüppab Smart ID notification ja mul tuleb pin sisse lüüa. See käib valguskiirusel. Jään käte värisedes ootama, millal panga äpp mind sisse logib. Ootan kolm sekundit. Viis. Kümme. Mis toimub? Aaaaa. Mul tuleb käsitsi tagasi Swedbanki äppi ronida, mitte nagu mobiil ID puhul, kus rakendus kõik ise ära teeb.

Ja ometi olen ma tänaseks pühendunud Smart ID fänn. Miks siis ometi? Sest Smart ID on neetult kiire, mobiil IDga võrreldes vähemalt. Teiseks pole Smart ID seotud sim kaardiga ja seda on mul väga vaja, sest esiteks pole mu iPadis simigi ja teiseks reisin ma palju välismaal, kus kasutan kohalikke sim kaarte ja kui ma pidin seni  iga pangaülekande või tõttu telefonis simi vahetama, siis nüüd jääb see jama ära.

Kolmandaks on Smart ID kasutamine tasuta. Mitte et mobiil ID tohutult kallis oleks, aga kui mul õnnestub aastaga kasvõi üks Big Mac kokku hoida (Smart ID-ga õnnestub suisa neli), saabub minu kitsipunglikku õue õnn selle sõna kõige päikeselisemas tähenduses.

Mihkel Raud

04.04.2017