Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Sajandi diil, helista kohe!
Tehnoloogia on nii iseenesest mõistetav, et tihti läheb meelest, kui paljude inimeste jaoks tulevad mitmed täiesti tavalised asjad täieliku uudisena.
Ma kuulsin hiljuti pealt vestlust, mille käigus kannatlik müügimees pealtnäha nii umbes kuuekümnesele abielupaarile seletas, kuidas iPhone’iga tehtud pildid iseenesest iPadi tekivad.
“Oletame, et lähete vaatama jalgpallimatši,” ütles müügimees. “Absoluutselt läheme,” kinnitas abielupaari mehisem pool.
“Novot, väga hea,” ei lasknud müügimees end häirida. “Teete sellega mängu ajal pilti, näiteks põnevast nurgalöögist,” näitas ta paarikesele iPhone’i, “ja koju jõudes saate seda juba siit vaadata,” osutas müügimees iPadile. “Ise ei pea midagi tegema, pildid lähevad telefonist automaatselt pilve ja sealt edasi tahvelarvutisse, mille veidi suurem ekraan on fotode vaatamiseks ideaalne.”
Abielupaar kuulas müügimehe juttu silmad pärani, umbes sama lummatult, nagu kogu ülejäänud maailm kümmekond aastat tagasi sedasama juttu Steve Jobsi suust oli kuulanud. Naine togis meest, et see kiiresti mõlemad aparaadid ära ostaks, muidu mõtleb müügimees veel ringi.
Meest polnud kaua vaja veenda, ta surus tehingu kinnituseks müügimehe kätt ja kakskümmend minutit hiljem lahkus õnnelik abielupaar poest kahe tuliuue toote ning mobiilse interneti lepinguga. On hämmastav, kui palju inimesi elementaarsetest tehnikaimedest midagi kuulnud pole. Ja kui lihtne on neile seetõttu igasugust jama pähe määrida. Ma ei räägi iPhone’ist, oh ei.
Kes eelmise aasta jõulude ajal Ameerikas sattus olema ja kasvõi kümme minutit ükskõik millist telekanalit vaatas, pidi nägema reklaami, milles kirgastunud nägudega inimesed üht tähelepanuväärselt ilge disainiga toodet silitavad.
Toote nimi on Wonder Bible ning tegemist on nii umbes käelaba suuruse karbiga, mis hakkab käivitades piiblit ette lugema. Kollase ristiga pruunil gadgetil on ka mõned nupud edasi ja tagasi kerimise jaoks ning tilluke displei, mille pealt on hea jälgida, mitu minutit imala häälega näitleja vahutada on jõudnud.
“Nüüd võid sa Jumala häält ükskõik millal ja ükskõik kus kuulata,” teatab telereklaam ning lubab, et kui sa kohe praegu telefonitoru ja krediitkaardi järele haarad, saad lisaks mõlemale testamendile kümme rahustavat meloodiat, mida on raskel hetkel mõnus kuulata. Wonder Bible tuleb koos tasuta USB juhtmega ja kui see ei ole hea diil, siis mis on?
“Isegi lastele meeldib,” lubab imepiibli reklaam ja küllap see üks moodne riistapuu peab olema, kui isegi noorem põlvkond ta heaks kiidab, teeb lihtne mõistus kiire järelduse.
Tõele au andes pole Wonder Bible ülearu kallis, kõigest 40 dollarit pluss postikulu. Ent seda on ometi kriminaalselt palju, eriti olukorras, kus igaüks oma juba olemasolevasse telefoni täpselt samasuguse (või suure tõenäosusega parema) piiblifaili saab tirida.
Guugelda “bible audiobook” ja sealt ta tuleb, pole midagi ekstra vaja ostagi.
Gadget, mis mängib ainult ühte audioraamatut, väärib “ime” tiitlit kahtlematult. Kuigi ime on selles kontekstis põhiliselt see, et kolmkümmend aastat vanu ideid on tänase päevani võimalik edukalt uute pähe maha müüa.
Kui vanajumal teadnuks, millise riista kaudu tema maailma loomise lugu hakatakse jutustama, jätnuks ta maailma loomata.
Mihkel Raud
09.04.2018