Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Nutijoome poole vähem!
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

On üks nipp, millega õnnestub iga alkohoolik kaineks ehmatada. Kui kõik ülejäänud trikid – viinapudeli ärapeitmine, ampull, joodiku süütundele rõhumine jne – läbi kukuvad, tuleb appi võtta viimne võimalus: video!

Mäluaugus sõpra või elukaaslast tuleb filmida ning järgmisel hommikul talle tulemust näidata. Inimkatsed kinnitavad, et purjus iseenda nägemisest pole midagi hullemat. Ega teraapilisemat!

Kui mina noor ja loll olin, oleks mu vanematel tulnud mõne rikkama tuttava käest videokaamera laenata. Tänapäeval on video salvestamine aga imelihtne ning filmikaamera meil kõigil kogu aeg taskus.

Ma olen tehnoloogia kasutamise ja alkoholismi sarnasustest varemgi kirjutanud, kuid iOS 12 (ehk Apple’i mobiilne operatsioonisüsteem) sisaldab uuendust, mis telefonis passimise ja tina panemise ühised jooned taas meelde toob. Selle nimi on Screentime ja nüüd on telefonist lihtne vaadata, mitu korda ma olen seda päeva jooksul kätte võtnud, millises äpis kui palju aega viitnud ja nii edasi. Mu statistika on hirmutav – keskmise päeva jooksul haaran telefoni järele umbes 175 korda ja veedan seal ligi 5 tundi.

Screentime annab mu sõltuvusest armutu ülevaate ja kui alkohooliku loogikat paralleeliks tuua, õnnestub mul hommikul tühjade pudelite põhjal kokku arvutada, kui jõhkra peo ma eile maha panin

„Mihkel,” ütles naine paar päeva tagasi, „kas sa tooksid palun koju tulles ühe piima, meil hakkab läbi saama ja mul pole lastele millestki putru teha.”

„Mhmh,” vastasin ma telefoniekraani jõllitades.

„Kas jääb meelde?”

„Jajaa.”

Ei jäänud. Lapsed jäid pudrust ilma ja mul oli väga piinlik.

„Mihkel, kas täna on meeles piima tuua?” küsis naine järgmisel hommikul.

„Mhmh.”

Mingis Facebooki-grupis arutati Vabaerakonna võimaluste üle parlamenti pääseda ja ma lihtsalt pidin seda lugema.

„Ei juhtu nii nagu eile?” küsis naine.

„Mkm.”

„Kas ma võin su peale kindel olla?”

„Mhmh.”

„Kas helistan sulle hiljem ja tuletan igaks juhuks meelde?”

„Mmmm, mkm.”

Ei helistanudki. Oleks pidanud. Piim ununes taas.

Nutisõltuvusel on alkoholismiga veel üks ühine tunnus, millest on tänamatult vähe räägitud – see mõjub pereelule laastavalt.

Ja siis see juhtus. Naine otsustas meie järgmist vestlust salaja filmida ja mulle hiljem näidata. See oli võigas. Ja teraapiline.

Soovitan kõigile, kes tahavad poole vähem nutijuua. Siin see on, kogu oma halastamatus täiuses:

Autor
Mihkel Raud
Mihkel Raud
Mihkel Raud
Mihkel on nutisõltlane. Õnneks on esimene samm sõltuvusega tegelemiseks selle tunnistamine. Seda Mihkel Tele2 blogis ka teeb, arutledes nii õunatoodete kui ka ühiskondlike tehnoloogiateemade üle.