Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Tänapäeval maksab odav telefon 750 kulli!
Avaldatud:
Uuendatud:

Tänapäeval maksab odav telefon 750 kulli!

Tuttav ärimees rääkis, kuidas kõigis maailma restoranides – Eesti omad kaasa arvatud – inimeste valvsust uinutatakse. Oled ju märganud, et kõigis menüüdes on vähemalt üks roog, mis kõigist ülejäänutest palju kallim on?

Tuttav seletas, et kui ma restoranis tolle kõige kallima toidu tellin, ei pruugi kokk seda teha osatagi. Tollel roal on nimelt hoopis teine funktsioon – ta peab minus mulje tekitama, et kõik ülejäänud on üsna odavad. Kui põhiroogade nimekiri algab lamba karreega, mis maksab 25 eurot, siis ei tundu 12-eurone seljanka enam poolt nii kallis, kui ta muidu tunduks.

Telefonidega on sama lugu. Kui keegi oleks kümme aastat tagasi väitnud, et 750-kulline mobla on odav, oleks ta välja naerdud. Naerdaks tänagi, kui mitmed mudelid tuhandet ei ületaks.

Uus ehk niinimetatud “odav” iPhone tuli müügile reedel ja ma käisin seda Chicago Lincoln Parki Apple’i poes vaatamas. Telefoni nimi on iPhone XR ja üldiselt on ta täpselt samasugune iPhone nagu kõik teised.

Kui ülejäänud 2018. aasta mudelite – see tähendab iPhone XS-i ja iPhone XS Maxi – müüki tuleku puhul tekitati Apple’i poodide juurde kunstlikud järjekorrad, siis nüüd polnud ukse taga ainsatki hinge. Uskumatu, aga tõsi – lõpuks ometi on tuliuued iPhone’id müüki saabumise päeval kõigile vabalt saada. Asjatundjad arvavad, et septembris väljareklaamitud telefonidest saavutab Apple just iPhone XR-iga korraliku läbimurde.

iPhone XR

Esiteks on ta “odav”. Ameerikas maksab 64 gigane iPhone XR 750 dollarit pluss maksud ehk u 715 eurot. Eestis maksab sama telefon 869 eurot. Kallis, kas pole? Samas küsivad Apple’i eestimaised edasimüüjad iPhone XS Maxi eest ligi 1300 eurot, mille eest saab juba korralikult räsitud, ent siiski sõidukorras auto. Sedapidi vaadates on iPhone XR odav mis odav!

Teiseks näeb iPhone XR ülejäänutega võrreldes värvilisem välja, tema tagumik võib olla näiteks  kollane, sinine, punane jne. See oleks tõsine argument, kui iga alalhoidlik iPhone’i kasutaja oma telefoni kohe kaitseümbrisesse ei paneks (õigesti teeb, sest telefoni puhul pole küsimus see, kas ta maha kukub, vaid millal ta seda teeb). Ilusast tagumikust pole aga teab mis silmarõõmu, kui see hallidesse trussikutesse peita.

Kolmas XR-i erinevus on suurus. Ta on veidi suurem kui XS ja veidi pisem kui XS Max. Usutavasti eelistab aga suure ekraani sõber pigem Maxi ja väiksema telefoni fänn XSi.

Neljas ja ilmselt suurim erinevus (ehk see, mis XR-i teistest mõnevõrra kättesaadavamaks muudab) on iPhone XR-i ekraan: kui XS ja XS Max kasutavad OLED ekraani, siis XRil displei on LED. Ma pean tunnistama, et ega tavalise inimese silm teab kui suurt vahet ei taju, eriti muidugi siis, kui inimene “odava” iPhone’i ostmise argumente otsib. Pigem mängib rolli just ekraani suurus ning XR-i displei on XS-ist tajutavalt suurem.

Muus osas on iPhone XR aga täpselt sama tubli kui kõik ülejäänud mudelid – nobe, korralik kaamera jne. Vahe on peamiselt hinnas ja kui ta kasvõi sada eurot odavam oleks, võiks teda soojalt soovitada. Võib tegelikult juba praegu, sest alternatiivid – vähemalt Apple’i omad – on jaburalt kallimad.

Mihkel Raud

30.10.2018