52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Tagurdavatest sussidest isetäituvate viinapudeliteni
Avaldatud:
Uuendatud:

Tagurdavatest sussidest isetäituvate viinapudeliteni

Loll on see, kes tänapäeval ulmefilmi vaadates imestusest käsi kokku lööb ja hüüab: „Seda aega nüüd küll kunagi ei tule!” Tuleb-tuleb, kus ta pääseb.

Nagu lähiajalugu on tõestanud, saab ulmefilmide reaalsusest igapäevane tegelikkus kiiremini, kui keegi oodata oskab. Robotid pole ammu enam mingi ime, kuigi omal ajal „Terminaatori” filme vaadates pidasid inimesed noid metallist jõmme justnimelt imeks.

Piirduks siis asi ulmefilmidega! Oh ei, isegi muinasjuttudest saab tehnoloogia arenedes tüütu igapäev. Värskeim näide, kuidas eesti rahva ennemuistsed lood tõeluseks muutuvad, tuleb Jaapanist.

Kes ei mäletaks seitsme penikoorma saapaid, neid imelisi jalatseid, mille omanik ainsatki lihast pingutamata meeletuid vahemaid läbis? Millegi sarnasega – kuigi mitte päris saabastega – on hakkama saanud Nissani disainerid.

Kes kunagi Aasias käinud, see teab, kuidas seal kõikvõimalikke susse jumaldatakse. Kuna perekonnad kipuvad sealkandis meie omadega võrreldes rohkearvulised olema, võib vabalt juhtuda, et sa hiinlasele külla minnes esikus ninali kukud: jalatseid on aasia kodudes meeletult.

Nissan on aga leiutanud midagi vältimatut! Jah, need on iseparkivad sussid! Ükskõik kui hooletult sa oma jalatsitesse ei suhtu, edaspidi joonduvad need üheainsa nupuvajutuse abil korrapäraseks riviks. ProPILOT Park Ryokan nimelises Jaapani hotellis on juba praegu võimalik Nissani imet nautida.

iseparkivad sussid

Hakkad fuajeebaarist välja minema, võtad tuhvlid jalast, viskad üle õla ning suundud lähimasse sushi-baari. Tuhvlid sõidavad aga iseseisvalt ettenähtud kohale, kus su tagasitulekut ootama jäävad.

Kuidas siis ometi? Väga lihtsalt. Nissan on ProPILOT automaatse parkimise tehnoloogia sussidesse paigaldanud ning põhimõtteliselt ei erine tuhvlite parkimine autode omast: suss teeb kindlaks oma asukoha, veendub, et suudab teisi susse „mõlkimata” oma parkimiskohale tagurdada, ning sooritab manöövri vähimatki segadust tekitamata.

Eestis on Nissani tehnoloogia rakendamiseks muidki kasulikke võimalusi. Näiteks tasuks kaaluda ProPILOT Park süsteemi lisamist klaastaarasse. Kas poleks tore, kui tühi viinapudel nupule vajutades ise taarapunti tagurdaks ja uue sisuga tagasi manööverdaks?

Kuna alkohol on eesti kultuuri lahutamatu osa (vähemalt on sellisele konsensusele jõudnud siinsed arvamusliidrid), tasuks selle tarbimine jaapani tehnoloogia abil lihtsamaks ja turvalisemaks muuta. Poleks vaja inimesi aktsiisidega piinata ega midagi.

Mihkel Raud

30.07.2018