Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Äpid kaovad ja asenduvad millegi hoopis arukamaga
Isegi kui kuuldused interneti otsasaamisest veel päris tõele ei vasta, siis oma mobiilides valitsevat uskumatut äppide virvarri vaadates on kindlasti paljude jaoks piir juba käes - seadmed kipuvad kõikvõimalike kasulike või ka lausrumalate vidinate rohkusest lõhkema.
Jah, me kõik oleme äpiusku. Pole elujuhtumit, mille lahendamiseks pole loodud äppi. Me vajame neid virtuaalseid kontrollpaneele sisuliselt iga sammu astumiseks. Meid saadavad meeldetuletused, tõukesõnumid, äratused, ilmateated, bussiajad, muusika, videod, Messenger, Skype, bussitablood, e-kool ja pangaäpid.
Ka seda kirjatükki kirjutan ma ühes äpis ning avaldan selle hiljem lugemiseks ühe teise äpiga. Ning ilmselgelt ühel liiga kaugel päeval maksab raamatupidaja oma äpi abil selle eest mulle palka. Pea võimatu on aru saada, kas kogu seda värgendust juhime meie või juhib see meid ja meie elusid – pigem teine versioon.
Aga mis oleks oleks, kui õnnestuks seda kõike veidigi automatiseerida? Mis oleks, kui hommikul kodust välja astudes ootaks meid ukse ees juba täisvalmisolekus isejuhtiv auto, kes teatab sulle, mis kellaks sa liiklusolusid arvestades tööle jõuad ja mis sind ees ootab?
Mis oleks, kui kodu seab end pere saabumise ajaks ise valmis – valmistab seniste harjumuste põhjal ise toidud, olles selleks ise Selverist toorained koju tellinud, juhib valgust ja soojust, laseb vanni vett täis, seab kõik valmis magamise ajaks. Mis oleks, kui statistilised uudised ja analüüsid valmiksid laekuvate andmete põhjal ilma, et ajakirjanik peaks selle peale oma aega kulutama ja oma segasevõitu tunnetega neid risustama?
See kõik pole enam ulme, selle nimel tegutsetakse kõigi mandrite nutilaborites juba aastaid. Nutikas õppimine, nutikas adopteerumine – need iseloomustavad praegu kõikjal maailmas arendatavaid uue põlvkonna lahendusi.
Ning tulemus: me ei vaja enam äppe. Lahendused õpivad ise meid tundma – paremini, kui me end ise tunneme- ja kui me ka soovime neid juhtida, siis häälkäsklustega, oma silmavaatega, oma kehatemperatuuriga. Tihti alateadlikult ja iseeneslikult. Nad tegutsevad ilma meie teadliku suunamiseta – võimas perspektiiv...
Loe edasi täispikka artiklit Postimehest!
P.S. Vaata ka lühivideot Rootsis toimunud IoT Talks üritusest!
Aivar Pau
16.05.2017