Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Samsung Galaxy S8 ülevaade
Avaldatud:
Uuendatud:

Lahutamatum kaaslane kui naine – Samsung S8

Valitutel meie seast on õnnestunud nüüd juba nädalajagu endaga kaasa kanda Lõuna-Korea tehnoloogiageeniuste loodud uusimat toodet nimega Samsung Galaxy S8 ja tuleb valehäbita tunnistada, et olen leidnud endale kaaslase, keda ma tõesti vajan – iga minut, iga tund.

Mis siin salata, kui maailmas oleks vaid üks mobiiltelefon ja mul tuleks valida, milline neist, siis oleks selle nimi S8. Ma olen tema üle uhke, ta on paganama ilus, kiire, tark ja kasulik. Ma vajan teda. Aga nüüd kõigest lähemalt, proovin emotsioone tagasi hoida.

Samsung S8

Sihvakas ja sale

Jah, ta on ilus. Ta on saledam ja sihvakam kui ükski teine telefon. Tema ekraani diagonaal on küll muljetavaldavat pikk – 5,8 tolli, kuid ekraani pikkuse ja laiuse suhe pole enam kaugeltki tavapärane 16:9. Nüüd on selleks suhtes 18,9 vs 9. Seega iseenesest ekraani üldpind vana kooli seadmetega võrreldes kahanenud, kuid...

...kuid kasulikku – puutetundlikku ja sisuga täidetud - pinda on sellel rohkem, kui ühelgi teisel seni loodud telefonil  - enam kui 88 protsenti (võrdluseks: S7 kasulik pind oli 76 protsenti). Kuidas see saavutatud on – aga sellega et nö kasutud mustad servad on õnnestunud eriliselt kitsaks saada. Silma järgi hinnates pool vaid pool sentimeetrit üla- ja alaosas ning vaid mõni millimeeter kumerate külgede päris serva taga.

Samsung S8

Samsungil tuli selleks teha ka midagi enneolematut – nö home-klahv on nüüd peidetud ekraaniklaasi alla, selle vajutamine on tavakasutuses puuetundlik. Ekraani vabastamiseks saab aga vajutada ka tugevama suvrvega – käib vaevutuntav klõps ja ekraan ongi avatud.

Mis toonidesse puutub, siis Eestis tuleb see peagi müügile kahes toonis – kesköine must ja (väidetavalt) orhideekarva hall. See viimane on eriti sümpaatne valik, kuigi mul endal pole lillepoodides õnnestunud kergelt violetse varjundiga hõbehalli tooni õisi kohata – ehk Koreas neid leidub :)

Samsung S8

Aga nii palju siis välimusest, teda on hea ja isegi uhke tunne taskust välja võtta – olgu siis ärikohtumisel, kohvikus juttu ajades või Rock Cafe’s lemmikbändi kontserdilt Facebooki otseülekannet tootes. Ka paduvihmas meriforelli püüdes naise kõnet vastu võttes ei pea kaaslase võimaliku huku pärast muretsema, kuna Samsung on nüüd veekindluse laiendanud ka tipptelefonidele. Lisaks tolmukindlus, aga ma ei kujuta päris hästi ette, mida see peaks reaalsuses tähendama.

Tark ja kasulik

Aga nüüd praktilise poole juurde. Eelkõige pakkus mulle huvi eelreklaamides lubatud tehisintelligentne abimees nimega Bixby. Olen nüüdseks jõudnud arusaamisele, et sisuliselt on tegemis Google’i konkurendiga, mis otsingutulemuste all teatavasti kasulikke infokaarte jagab ja kõikvõimalikke meeldetuletusi ekraanile manab. Mingil määral nad selles seadmes tõesti ka üksteise võidu konkureerivad.

Aga Bixbyst lähemalt. Käivitada saab seda kolmel viisil. Esiteks on seadme vasakus servas selleks eraldi klahv, teiseks saab sellele ligi üle ekraani sõrmega paremale viibates ning kolmandaks hääle abil „biksbi“ öeldes . Viimase puhul tuleb enda häält esmalt seadmele kümmekond korda tutvustada.

Edasi saab määrata, mida see tarkvara sinu tegemiste kohta jälgima hakkab. Valikutes on alarm, e-post, galerii, ilm, kalender, kontaktid, Samsungi ekraaniteemad ja äpisoovitused. Tasub aga tähele panna, et e-post ja kalender muutuvad „söödavaks“ vaid siis, kui kasutada Samsungi enda sisseehitatud vastavaid programme. Outlookid ja Gmailid jätavad Bixby külmaks.

Tulemuseks on igal juhul vaade, kus on tõesti kõik kasulik reaalajas ühes vaates alati olemas – meilid, märguanded, kalendrid, ilmateade, soovitused liikuma hakata. Ma olen kindel, et Samsung muudab seda programmi veelgi nutikamaks.

Hetkel suutis ta mind üllatada näiteks ühel pärastlõunal. Kuidagi iseenesestmõistetavalt oli välja kujunenud tava, et lapsed helistavad mulle, kui kool läbi – alati enam vähem samal kellaajal. Kuid praegu on teatavasti koolivaheaeg ja rutiinset kõnet ei tulnud. Seda märkas aga Bixby ning ekraanile tekkis küsimus, kas tahaksin neile äkki ise helistada. Lahe.

Mõnusad lisavidinad

Jätkuvalt sümpaatne on Samsungi pakutav võimalus ekraan mitme rakenduse samaaegse kuvamise jaoks osadeks jagada. Eesti keeles on selle nähtuse nimetuseks jube ja pigem tekialusele tegevusele viitav rööprähklemine, inglise keeles multitasking.

Ehk siis: viimati avatud rakenduse klahvil vajutades saab valida välja kaks ja seejärel otsustada, kui palju kumbki enist ekraanil ruumi saab.

Loojad on tublisti juurde loonud ka paremalt kumeruselt avatavate servapaneelide rakendusi. Lisaks lemmikkontaktidele saab nüüd sinna koguda näiteks otseteid lemmikfunktsioonidele (näiteks ekraanitõmmis ja selle croppimine) ja veebilehtedele, panna RSS-iga jooksma uudiseid, kuvada kalendrit ja kümneid muid asju.

Samsung S8

Kaamerad on S8-l aga nii head, et neist ei maksa eriti pikalt rääkidagi – kõikvõimalikud uuringud näitavad, et S-seeria telefonid teevad mobiilide maailmas kõige paremaid fotosid ja videoid. Lihtsalt taustal töötav tarkvara teeb ka 12 MP kaamerast uskumatult kvaliteetseid pilte. Nüüd on ekraaniava läinud veelgi suuremaks ja hämaras pildistamine annab samuti jagatava kvaliteediga tulemusi.

Samsung S8

Midagi täiesti uut on juhtunud aga S8 kõrvaklappidega – sellise disainiga pole neid iial varem nähtud. Helikvaliteet on igal juhul uus tase (asjatundjatele: UHQ Audio 32-bit & DSD (Direct Strem Digital) 64/128). Klapid on saanud wooferi-nimelise lisamooduli, välimust on aga raske kirjeldadagi, vaadake ise:

Samsung S8

Täiesti uus on ka sõrmejäljelugejate kõrvale tekkinud enesetuvastamise viis, mis tunneb oma omaniku ära silmaiirise abil. Tuleb lihtsalt avamise nupule vajutada ja oma silmad ekraanile kuvatavate ringide sisse pöörata – lukustus avaneb hetkega. Ka läätsekasutajatel.

Lõpetuseks ei kujutagi enam ette telefoni, millel poleks alati-sees display ka lukustatud olekus – näitab see kellaaega, kuupäeva, aku laetuse taset ja muidugi märguandeid. Seadet peaks üle bluetoothi saama ühendada ka klaviatuuri, ekraani ja hiirega, et oma kontor alati taskus kaasas kanda, kuid seda pole ma veel lähemalt uurida jõudnud. Bluetooth on S8-l muide täiesti uue generatsiooni oma, 5.0. Miks see aga oluline ja maruhea on, sellest lähemalt siin.

Ahjaa, akut kulutab see seade omajagu. Päeva peab siiski vastu. Abiks on kindlasti juhtmevaba laadimine, mida see telefon nüüd samuti toetab. Müügil on juba ka kuvarid, mille jalus on ühtlasi juhtmevaba laadimist pakkuv alus.

Kokkuvõttes ei oskagi midagi muud öelda, kui et mina pole oma elus veel nii head Androidi telefoni käes hoidnud. See pole enam kaugeltki vaid telefon, see on tuhat korda midagi muud – enamat. Julgen soovitada.

Nii, Bixby, mis meil vahepeal juhtunud ongi...

Günther Saul

25.04.2017