Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
iPhone XR testi alguses olin tema suhtes väga skeptiline. Värviline kastreeritud Apple’i telefon, mille hind küündib ligi 1000 euroni. Kolmenädalane test selja taga, siin on reaalsus.
5 põhjust, miks XRi armastan
Aku
Apple reklaamib, et iPhone XR on kõige vastupidavama akuga iPhone. Ja nad ei valeta. Aku vastupidavusega ei tekkinud kordagi muret. Aku ei suutnud märkimisväärselt tühjeneda Isegi miinuskraadidega jooksmas käies ja samal ajal muusikat kuulates. Iga päeva lõpuks oli telefonis veel ligi 30% vurtsu alles. Paberil ei tundu 2942mAh mahutavus midagi erilist, aga Apple suudab sellest meeldivalt palju välja pigistada.
Face-ID
Talvisel ajal jackpot. Lahke jõuluvana tõi uued nutikindad, mistõttu õues julgemalt telefoni taskust välja kougin. Need kindad kaotaksid kiiresti oma mõtte, kui peaksin telefoni sõrmejäljega avama. Seda enam naudin seda hetke, kui telefoni avamiseks piisab lihtsalt tema vaatamisest ja kiirest näpuviipest alt-üles. Kindad käes, sõrmed soojas, nägu naerul. Face-ID töötab kiiresti.
Kasutajakogemus
Mainisin seda iPhone XS Maxi loo juures ja mainin seda veel – iPhone on lihtsalt meeldiv näppida. Animatsioonid on sujuvamad kui Jevgeni Pljuštšenko axelid ja üldmulje kogu komplektist on ääretult kvaliteetne. Täpselt nagu iPhone’dele omane. Kiirusega ei jäänud samuti kordagi jänni.
Kaamera
Erinevalt XS ja XS Maxist on iPhone XR-il tagaküljel ainult üks kaamera. Ja see pole iseenesest halb asi. Mõned funktsioonid on küll kaameraäpis vähem, aga pilte teeb ta endiselt väga-väga hästi. Värvid on tõetruud ja kontrastsetes oludes saab ta kenasti hakkama. Selfiede puhul jätan isiklikult portreerežiimid vahele, aga XR puhul töötasid ka need täitsa kenasti.
NB! Kaamera näidispildid on kompressiooni tõttu näiliselt kehvemad kui reaalsuses.
Ekraan
Ei uskunud, et 720p resolutsiooniga ekraani kiita saab, aga saab. Ja väga lihtsalt kusjuures. Paberil on pikslitiheduseks keskpärased 326ppi (vs iPhone XS 458ppi), aga reaalsuses ei mängi see rolli. iPhone XR-il on väga kena ja ere ekraan, mida on meeldiv vaadata. YouTube’st mängib maha ka 1080p videosid, küll aga taustal seda alla skaleerides. Palja silmaga igatahes aru ei saa, et midagi valesti oleks.
5 põhjust, miks XRi vihkan
Hind
Vaieldamatult XRi kõige suurem miinus. Apple ei saa teha “rahvatelefoni” ja selle hinnaks panna 800-900 eurot. See on selgelt liiga palju ja tundub, et ka Apple on sellest aru saanud. Kuidas muidu selgitada viimaste kuude uudiseid, kus Apple esmalt lõpetas müüginumbrite raporteerimise (kuna nad olid oodatust madalamad) ja seejärel langetas viimase kvartali kasumiprognoose. Neist viimane mõjus rängalt ka firma aktsiale. Kõrge hind on ühtlasi ka üks põhjustest, miks Apple pole suutnud kasvavatel turgudel (India ja Hiina) korralikult kanda kinnitada.
Laadimine
Karbiga ei tule kaasa kiirlaadijat. See pole selles hinnaklassis vastuvõetav. Kui inimene on juba kiirlaadimise võludega ära harjunud, siis tagasi minna enam ei saa. Telefon ise õnneks kiirlaadimist toetab.
Kulm
Vaadates telefoni veebist, on raske aru saada, et XR-il on kulm (ehk sälk). Apple’i turundusosakond on head tööd teinud selle virtuaalse varjamisega. Selle eest nad kaevati lõpuks isegi kohtusse. Aga tõsiasi on see, et see on seal ja et ta on endiselt võrdlemisi ebameeldiv vaatepilt. Õnneks peaks 2019. aasta telefonide “kulmud” maha pügama. Esimene taoline laiema massi telefon (pärast Xiaomi Mi Mix 3) on ilmselt Samsung Galaxy S10, mis tõestab, et pügatud elu on mõnusam.
Seadete muutmine
See pole konkreetselt XR-i miinus, vaid iOSi üldine eripära. Nimelt kui Androidi puhul piisab pikast vajutusest nt Bluetoothi näidiku peal, et selle seadetesse jõuda (kui tahan uut kõlarit lisada), siis iPhone puhul pean eraldi rändama seadete äppi ja alles siis sealt edasi Bluetoothi juurde. Sama lugu WiFi’ga. Ekstra tüütud nupuvajutused, mis võiksid sama hästi kui olemata olla.
Kaameramühk
Telefoni tagaküljel olev kaamera turritab kenasti korpusest välja, mistõttu telefon laua peal olles vastikult võbeleb ja logiseb. Selle kaotamiseks on ainus võimalus telefoniümbris. Aga mis mõte on ümbrisel kui XR-i uhke värvivalik on just mõeldud telefoni näitamiseks. P.S. Ilma ümbriseta/kaanteta kasutades on võrdlemisi suur oht, et telefon lõpetab põrandal. Libe sell on.
Lõpetuseks
Siin nad on. Viis põhjust, et telefoni armastada ja viis, et teda vihata. Igaühe jaoks on need põhjused erineva kaaluga. Seega jääb otsus lugeja teha, kas iPhone XR on väärt telefon või ei.