Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Elupõlise Androidi-kasutaja tsölibaat ehk iPhone XS Max arvustus
Kurioosum. Mulle anti testida käesoleva hetke kõige kallim telefon ja ma hakkasin tõrkuma: ma pole just suurim Apple’i fänn. Samas kui tihti ikka 1200-eurost telefoni testida saad, eksju. Seega veetsin viimase kuu iPhone XS Maxi (64GB) seltsis.
Tormiline algus
Unboxingu kogemus oli stiilne. Apple on sellele rõhku pannud. Minut hiljem hoidsin enda käes turu kõige kvaliteetsemat telefoni. Iga väline detail õhkas endast kvaliteeti ja raha. Toekalt raske ka.
Kõiksugu formaalsed sisselogimised ja seadistamised tehtud, säras minu ees iPhone XS Max kogu oma hiilguses. Ekraani juures oli kõige meeldivam, et ta ulatus täiesti telefoni allosasse välja ja näis sellest lausa üle voolavat. Kulm endiselt alles, aga sellega harjub pikapeale ära. Mitmed uued Androidid kopeerivad seda jubedust.
Telefoni tagaküljelt leidsin järgneva kuu aja kõige suurema valupunkti. Nimelt ulatub iPhone’i kaamera tublisti korpusest välja, mistõttu telefon laua peal olles vastikult võbeleb. Selle saaks ümbrise kasutamisega elimineerida, aga väike mure: mulle ei meeldi ümbrised.
Viimase aasta jooksul sain järjest erinevaid Android-telefone testida. Varundasin kogu oma elu Google’sse ja tõstsin rõõmuga SIM-kaarti telefonist telefoni. Kõik jäi alles. Äpid, pildid, vestlusajalood. Nüüd aga tekkis Whatsappiga error. Nimelt läks Android -> iOS vahetusega minu terve Whatsappi ajalugu kaotsi! Miks? Sest varundamiskeskkonnad on erinevad. Ajalugu sai taastatud alles siis, kui Androidi peale tagasi kolisin.
Avastamist jagub päevadeks
Üks suurimad erinevusi Androidi maailmaga on navigeerimine. Kui Androidide puhul toimub kõik by default toksimise põhimõttel, siis õuna peal tuleb ainult viibata ja juba hakkavad asjad juhtuma. Ja mulle hakkas see jubedalt meeldima!
Viipamise sain kiirelt selgeks ja mida aeg edasi, seda enam hakkasin hindama sellega kaasnevaid animatsioone, mis on sujuvamad kui latiino poissmeeste tantsuliigutused. Viipamine on navigeerimise jaoks tõesti intuitiivne valik. Isegi niivõrd, et hetkel testimises oleval Xiaomi Mi 8 Lite’l muutsin navigeerimise viipamise peale.
XS Maxil pole endiselt kõrvaklapiauku, aga sellega harjub telefonide puhul juba vaikselt ära. Kõlarid on see eest vapustavalt head.
Väike paus. XS Max. Mis nimi see veel on?! Extra Small Max? Tere tali. Kui Apple tõesti arvab, et rahvas seda kutsub “kümme ess maks”-iks, siis jõudu.
iOS 12 on super. Kõikide uuenduste juures on minu lemmikuks notificationite grupeerimine ja telefonikasutuse analüüs ehk ScreenTime. Elukaaslase pealt (eluaegne Apple’i kasutaja) oli näha, kuidas need ka tema elu muutsid. Eriti see esimene.
XS Maxi aku on väga hea. Kordagi ei pidanud vastupidavuse üle muret tundma. Samas on teada, et see aja jooksul hakkab nõrgenema. Õnneks kuvab iOS oma seadetes täpselt, mis on kulunud aku potentsiaalne maksimum.
Akust rääkides ei saa ignoreerida fakti, et ostes endale 1200 (või enama) euro eest telefoni ei anta sulle karbis kaasa kiirlaadijat! Seetõttu kulub sul telefoni 100%-ni laadimiseks vähemalt kolm tundi ja see on igavik. Siin ei aita muu kui igal öösel telefoni laadimine. Oleks aeg ka iPhone’dele USB-C laadimisport tuua. Sarnaselt nagu Apple viimase iPadiga tegi.
Kiidusõnu jätkub
Kaamera on väga hea. Värvid on loomulikud nagu iPhone'de puhul reegliks. Klõpsu tegemine käib kärmelt (erinevalt Sony XZ3-st) ja hägust pilti on pea võimatu teha. Tõesti raske midagi ette heita. Oleks ka jama, kui see nii ei oleks, sest tegu on antud hetke kõige kallima telefoniga.
Esikaamera puhul paljuhaibitud portreefoto võimaluse viskasin kiiresti kõrvale. Mõjub liiga kunstlikult. Tavarežiimiga saab väga häid pilte, milleks see nali (k.a. MeMoji’d).
Telefoni lahtilukustamiseks on näotuvastus (FaceID). Ta on küll turvaline ja 90% ajast töötab laitmatult, aga vahetevahel tunnen sõrmejäljetuvastusest siiski puudust. Ma ei soovi telefoni alati täpselt näo ette tõsta ja seejärel täpselt ekraani allosast sõrmega üles viibata. Huawei Mate 20 Pro puhul töötas näotuvastus mugavamalt ja kiiremini. Iseasi, kas turvalisemalt.
Kuu aja möödudes hakkas mulle elu iPhone’ga täitsa meeldima. Jah, kohati läks toimingute teistsuguse loogikaga harjumisega aega, aga telefoni võimekus ei jätnud kordagi soovida.
Kokkuvõte
Lõpetuseks kõige suurem küsimus: kas iPhone XS Max on oma hinda väärt? Kui sa oled õunatelefonide paadunud austaja, rahakotile üle 1000 eurone telefon liiga ei tee (90% inimesi ostsid telefoni Tele2 eelmüügi ajal järelmaksu peale) ja sul on kindlasti vaja suure ekraaniga iPhone’i, siis muidugi, anna minna. Eriti kui sul on mõni vanem iPhone (nt 6, 6s või isegi 7). Telefon on tõesti väga hea.
Kes aga ilmtingimata ei soovi sedavõrd järsult oma rahakotti tuulutada ja eelistavad paremini käes istuvat kaasaegset õuna, sel tasuks vaadata iPhone 8 Plusi poole, mille hind on juba päris mõistlik. Mina aga nendin, et kuigi iPhone’ga saab täiesti viisakalt elada, jääb minu esimeseks valikuks ikkagi Android. Ma tahan, et minu telefon oleks minu nägu. Ja seda ma saan teha ainult Androidiga.
Silver Tilk
27.11.2018