Mida teha telefoni kadumise või varguse korral?

3 minuti lugemine

2016. aasta esimeses pooles suleti Tele2 võrgus telefoni kadumise või varguse tõttu 2442 numbrit ja musta nimekirja kanti 104 mobiili.

See teeb kukrusse augu ning meele mõruks – me jääme ilma enda piltidest, märkmetest, kontaktidest ja muust. Probleem on sagedane, seega anname paar näpunäidet, kuidas õnnetuse korral edasi toimida.

Positsioneeri Google'is või iCloudis. Esmalt tuleks teha kõik võimalik, et telefon üles leida. Kui telefon on sisse lülitatud, aku peab vastu ja andmeside või GPS on sees, ei tohiks telefoni leidmine probleeme valmistada, sest seda saab positsioneeridaAndroid-telefonide kasutajad saavad seda teha Google'i veebikeskkonnas, iOS-i kasutajad aga iCloudis. Sinna suundumiseks löö Google otsingumootorisse sisse fraas „find my phone“.

find my phone

Kui telefoni ka positsioneerides ei õnnestu leida, võiks mõelda telefoni lukustamisele, et võõras selle sisule ligi ei pääseks - Google'is ja iCloud'is saab lukustuskuva asendada vabalt valitud parooliga, millele võib juurde lisada sõnumi ja näiteks mõne lähedase telefoninumbri, et leidja teaks, kellega ühendust võtta.

Kui usud, et leidjal on seadmega kurjad plaanid, saab sealsamas kustutada kogu telefoni sisu ehk lähtestada selle tehaseseadetele. Seda sammu tuleks juba pikemalt kaaluda, sest pärast algseadete taastamist pole telefoni võimalik positsioneerida ega eemalt juhtida.

Võta ühendust mobiilioperaatoriga. Kui telefoni pole paari tunni jooksul leitud, oleks mõistlik kontakteeruda enda mobiilioperaatoriga ning väljaminevad kõned ja SMS-id keelata. See aitab vältida olukorda, kus telefoni kuritarvitatakse ja Sulle üüratult suur arve tekitatakse. Samas ei kohusta see millekski ja keelust on igal ajahetkel võimalik loobuda.

Kui keegi telefonile ka pärast mitmekordset helistamist ei vasta või on teada, et telefon on varastatud, tuleks operaatori juures sulgeda enda SIM-kaart. See on kõige otstarbekam siis, kui kaotasid telefoni välismaal, kuna seal tuleb tasuda ka vastuvõetavate kõnede eest.

Viimase abinõuna võib lisada telefoni nn musta nimekirja, mille tulemusena suletakse seade IMEI koodi alusel kõigi Eesti mobiilsideoperaatorite võrkudes. Seadme sulgemiseks ja avamiseks tuleb tõestada omandisuhet. Kõige olulisem on aga silmas pidada, et kui seade on kord musta nimekirja lisatud, ei saa politsei enam seadme leidmisel abiks olla.

Seadme positsioneerimine, tehaseseadete taastamine, SIM-kaardi või IMEI-koodi sulgemine on kokkuvõttes siiski niiöelda tulekustutusmeetodid, ent tulekahju ennetamiseks võiksid kõik telefoniomanikud alustada kohe kõigi seadme turvameetmete, eeskätt ekraaniluku ja omanikul telefoni asukohta tuvastada võimaldava funktsiooni sisselülitamisest.

Sirli Seliov

06.07.2016