Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Android suveks rannavormi
Avaldatud:
Uuendatud:

Android suveks rannavormi

Kalendri kohaselt on suvekuud lähenemas, mis tähendab et ajakirjanduses asenduvad tõsised uudised kõikvõimalike dieedipidamise nippidega ning jõusaalid ja pargid täituvad inimestega, kes püüavad talvekuudel kogunenud rasvakihti maha raputada.

Enda vormi ajamise kõrvalt võiks tähelepanu pöörata ka oma ustavale tehiskaaslasele, mis ajapikku läheb samuti vormist välja ning muutub üha aeglasemaks. Pole midagi meeldivat selles kui väljamaa puhkusepiltide tarbeks pole seadmes enam ruumi või kui Jaanipäevalt koju suundudes veab navigaatorirakendus alt. Selliste ebameeldivuste vältimiseks on olemas teatud nipid, mis teevad seadme sama väledaks kui see oli pakendist välja võttes.

Likvideeri harvakasutatavad ja ressursiaplad rakendused

Sarnaselt ülekaalulistega, kellel on raske hakkama saada igapäevaste tegevustega on ka vähese mälumahuga seadmetel raske sujuvalt jooksutada opsüsteemi. Tagamaks telefoni sujuva toimimise, peab selle mälumahus olema piisavalt hingamisruumi.

Aparaadi mälus võtavad kõige rohkem ruumi rakendused. Tõenäoliselt leidub Sinu telefonis paar sellist äpi, mida Sa pole peale ühekordset proovimist rohkem kunagi katsunud. Samas aga pole Sa raatsinud seda kustutada ning nii on äpp pikemat aega seadme ressursse kulutanud.

Tee kindlaks, millised rakendused on Sulle hädavajalikud, milliseid läheb Sul aeg-ajalt vaja ning kõigi ülejäänutega võid hüvasti jätta. Kui hakkad mõnd eemaldatud rakendust taga igatsema võid selle iga kell uuesti rakenduste poest alla laadida.

Rakenduste likvideerimiseks on mitmeid mooduseid:

Kõige lihtsam viis on haarata äpisahtlis (App Drawer) rakenduse ikoonist kinni ning tirida see koduekraani ülemises servas olevale prügikasti ikoonile. Seejärel tuleb anda kustutamisele kinnitust.

„Miks minna otse, kui saab ka ringiga“ meetod rakenduse kustutamiseks:

1. Ava Sätted (Settings) ning vajuta nupule Apps

2. Klikkides loetelus oleva äpi nimele avaneb uus aken, milles on välja toodud rakenduse kohta käiv info: palju ruumi see võtab, palju andmemahtu on see kulutanud, millised õigused on sellele antud ning kui palju akumahtu on see aparaadi viimasest laadimiskorrast kulutanud.

Likvideeri

Akna ülemises osas asetseb nupp Uninstall, millele vajutades äpp ja kogu sellega seonduv krempel saadetakse Peetruse juurde. Kui tegemist on vaikimisi tootja poolt kaasa pandud või opsüsteemi sisseehitatud rakendusega, saab selle üldjuhul vaid vaigistada (Disable). Vaigistatud äpp võtab andmekandjal vähem ruumi ning seda ei kuvata äpisahtlis.

Kustuta energiavampiirid

Lisaks mahukatele rakendustele teevad Sinu aparaadile liiga ka ressursiaplad tegelinskid. Mõni rakendus täidab korraga mitut funktsiooni ning vajab seetõttu pidevalt kuhjaga elektrienergiat, kohta muutmälus ning protsessori jõudlust. Mõnel juhul aga ei pruugi nõudlikkus tuleneda mitte äpi rikkalikust funktsionaalsusest, vaid selle lohakalt kirjutatud koodist, mis ei oska antud ressursse õigesti ära majandada.

Oma seadmes olevate suurimate ressursisöödikute välja selgitamiseks tuleb Sul:

1. Avada Sätted ning liikuda sektsiooni Battery

2. Akna ülemises servas näed graafikut energiatarbimisega.

3. Graafiku all paikneb loend akuressursse kulutavatest protsessidest ja äppidest. Antud loendist leiad lisaks opsüsteemi töös hoidmisega seotud protsessidele ka kõige aplamad rakendused.

Vampiir

Tõenäoliselt paikneb selle nimekirja tipus veebilehitseja, e-posti klient, sõnumirakendus ja muud igapäevaselt kasutatavad äpid. Kui leiad selles loendis rakendusi, mida Sa pole viimasel ajal käivitanud, on tõenäoliselt tegu taustal töötavate äppidega, mis ilmaasjata kulutavad RAM’i ja akuressursse. Rakenduse nimele vajutades saad selle töö katkestada. Kui tahad äppi likvideerida ava Sätted, liigu sektsiooni Apps ja vajuta Uninstall.

Otsi alternatiive nõudlikele rakendustele

Äpi nõudlikkus tuleneda ka halvast kohandatusest opsüsteemiga, mistõttu kulutab programm rohkem ressursse kui vaja. Kusjuures see viga ei ole omane vaid tundmatute tegijate rakendustele vaid ka selliste tööstushiiude produktidele nagu Facebook, Facebook Messenger, Snapchat ning Google Chrome.

Mõned usinamad internetikasutajad on tõestanud, et likvideerides oma telefonist Facebook’i rakenduse võib seade muutuda kuni 15% väledamaks. Ametliku rakenduse asemel saab kasutada Facebook’i kergemakaalulist alternatiivi Facebook Light’i või sirvida näoraamatut läbi mobiili veebilehitseja.

Kuna Chrome on aktiivne muutmälu õgard tasuks ka sellele alternatiive otsida, eriti kui seade paistab aeglasevõitu olema. Mina soovitan kasutada Operat või Opera Minit. Need on rikkaliku funktsionaalsusega veebisirvijad, olles seejuures väga kiired ja ökonoomsed.

Nom

Kustuta üleliigsed failid

Lisaks äppidele võtavad omajagu ruumi ja koormavad seadet ka muusika, mida on läbi ja lõhki kuulatud, pildid mis on sotsiaalmeedias oma like’id ammu kätte saanud ja uusaasta ilutulestiku videod, mida Sa kavatsesid tulevastele lapselastele surivoodil näidata.

Nii mõnigi nendest failidest on tõenäoliselt ka muul platvormil olemas ja seetõttu ei ole mõtet neid hoiustada seadmel, mille mälumaht on defitsiidis. Tee igaks juhuks olulisematest failidest tagavarakoopia pilvehoidlasse või füüsilisele andmekandjale ning võid asuda hävitustööd tegema.

Androidi värskemates versioonides on meedia likvideerimine ääretult lihtne*.

1. Ava Sätted ning vajuta nupule Storage

2. Uues aknas näed kui palju rakendused, pildid, videod, heliteosed jm. selline.

3. Vajutades nupule Images, Videos, Audio avaneb aken failikaustade või failide loendiga.

4. Selekteeri üleliigsed failid ning vajuta prügikasti ikoonile.

5. Kinnita oma valikut

Meedia

Vaikimisi suunduvad kõik allalaaditavad failid Downloads nimelisse kausta. Tihtipeale ei pöörata sellele erilist tähelepanu ning ajapikku võib selle maht kasvada üüratult suureks. Seepärast on mõistlik Downloads kaustas toimuval silma peal hoida ja seda aeg-ajalt tühjendada.

Aastate jooksul võib üsna mahukaks kasvada ka Other või Miscellaneous nimeline kaust, milles peituvad rakenduste töö käigus tekkinud kõrvalproduktid: vanad tagavarakoopiad, vahemälus olnud failid, sõnumirakendusega edastatud failid jms. Tõenäoliselt ei lähe Sul suurem osa antud prahist vaja ning võid antud kaustas manööverdades mahukamad failid likvideerida**.

Docs

*Olenevalt seadme mudelist võib ligipääs failidele olla erinevas kohas. Näiteks Samsungi telefonides saab pilte likvideerida Galeriist, helipalasid muusikamängijast ja videosid videoteegi kaudu. Kustutamine toimub siiski igas Androidi seadmes sarnasel viisil: selekteerid faili ja vajutad prügikasti ikoonile.

**Selles kaustas toimetades ole väga ettevaatlik. Siin leiduvad failid, mis tagavad mõningate rakenduste sujuva töö. Kustuta ainult neid faile, mille päritolus ning funktsioonis oled 100% kindel.

Tühjenda vahemälu

Hoiustades rakenduste kohta käivat infot vahemälus (cache) on see seadme riistvarale alati käepärast ja seetõttu toimib seade väledalt. Paraku saab vahemälu üsna ruttu täis, andmeid tuleb hoiustada mujal ning seetõttu hakkab ka aparaat aeglaselt toimima. Sellise olukorra vältimiseks on soovituslik aeg-ajalt vahemälu tühjendada. Seda saab teha nii vastavate rakendustega, mida leidub Google Plays rakendusepoes kuhjaga kui ka käsitsi.

1. Ava Sätted ja liigu sektsiooni Apps

2. Valitud rakenduse vahelehelt leiad valiku Clear cache

Muuda sünkroniseerimise sätteid

Selleks, et nutiseadmes oleksid saadaval kõige värskemad kirjad, kõige uuemad sõnumid ja ilmaäpis kõige ajakohasem prognoos, peab see aeg-ajalt saama ühendust ülemaailmse võrguga. Seade vahetab infot serveritega üle maailma, tuues Sinu masinasse värsket kraami.

Olenevalt sellise andmevahetuse ehk sünkroniseerimise tihedusest ja andmete mahust võib see protsess üle määra koormata seadme riistvara. Kui Sa just ei lehitse 24/7 sotsiaalmeedia kanalite uudisvooge ega kontrolli iga sekund oma e-posti, võib andmete sünkroniseerimise tihedus olla vaikimisi määratust oluliselt väiksem.

Sünkroniseeritavate rakenduste nägemiseks:

1. Ava Sätted ja otsi üles nupp Accounts

2. Avanenud loetelus on välja toodud sünkroniseeritavad rakendused. Üldjuhul on samas aknast võimalik automaatne sünkroniseerimine ka sootuks välja lülitada, kuid seda ei pea ilmtingimata tegema.

3. Nopi välja rakendused, mille sünkroonis olek on oleks igapäevaselt hädavajalik ning ülejäänutel võid selle funktsiooni välja lülitada. Selleks vajuta rakenduse nimele ning avanenud aknas saad sünkimise kas sisse või välja lülitada.

Sünk

Sünkimise intervalli seadistamiseks pead avama rakenduse sisesed seaded ning sealtkaudu muutma sünkroniseerimise tihedust.

Uuenda tarkvara*

Lisaks turvaaukude parandustele ja uutele krutskitele toovad tarkvara uuendused kaasa kaasa optimiseerimisvigade parandused, mis teoreetiliselt teevad seadme töö sujuvamaks.

Üldjuhul annab seade ise tarkvara uuenduse olemasolust teada. Kui aparaat seda millegipärast ei tee, saab uuenduse olemasolu ise järgi kontrollida.

1. Ava Sätted ja liigu sektsiooni About Device/Phone või Software Update.

2. Otsi üles sektsioon System updates.

3. Seejärel peab avanema teavitus uuenduse olemasolust. Kui seda ei juhtu vajuta check for update.

4. Kui uuendus on olemas küsitakse luba selle alla laadimiseks ja paigaldamiseks. Üldjuhul on vaja uuenduse paigalduseks seade taaskäivitada.

Update

*Madala hinnaklassi nutiseadmete tootjad üldjuhul vilistavad tarkvara uuendustele ning lasevad need välja märgatavalt hiljem või siis sootuks mitte. Seega kui Sul on tundmatu tootja masin, siis seadet parandavast tarkvarauuendusest võid ainult und näha.

Puhasta koduekraani

Kui Su telefonil on nõrgavõitu riistvara, tuleb selle normaalse töökiiruse püsimiseks hoida koduekraani puhtana. Androidi opsüsteemi üheks trumpidest olevad vidinad (widgets) ning animeeritud taustapildid on küll lahedad, kuid paraku koormavad nad liialt palju seadme rauda. Seetõttu on mõistlik asendada animeeritud kujutis staatilise taustapildiga ning jätta koduekraanile vaid kõige hädavajalikumad widget’id. 

Cleanup

Paigalda kolmanda osapoole launcher

Vaikimisi on telefonide kasutajaliidesed üles ehitatud nii (v.a arvatud Google'i toodetud telefon) et see demonstreeriks tootja lisatud funktsionaalsust ning utsitaks kasutama tootja poolt loodud rakendusi. Samas aga ei ole need äpid ja kest, ehk launcher seadme ressursside suhtes ökonoomsed ja seetõttu aeglustavad seadme tööd. Antud probleemi võib lahendada kolmanda osapoole launcher’i paigaldamine.

Launcher

Google Play rakendusepoes leidub mustmiljon erinevat sorti launcher'eid ning igaüks leiab mõne mis vast tema maitsele. Launcher’i paigaldusprotsess on sama lihtne kui iga teise rakenduse puhul.

Taaskäivita aeg-ajalt seadet

See nõuanne võib paista lihtkoelisena, kuid see meetod tõepoolest võib vahetevahel imesid teha, eriti kui seade kipub üle kuumenema või töötama aeglasemalt kui muidu.

Restart

Muuda animatsioonisätteid

Androidile tagavad meeldiva kasutamiskogemuse need vaevu märgatavad animatsioonid, mis näidatakse äpi, teavituskardina või äpisahtli avamisel ning sulgemisel. Võimsa rauaga seadmetel pole animatsioonide jooksutamine probleemiks, kuid nõrga ja vananenud juppidega mudelitele võivad need olla lisakoormaks.

Androidi kiirendamiseks on mõistlik animatsioonide kestust lühendada või need sootuks ära peita. Selle funktsiooni nokkimiseks tuleb sukelduda aga arendaja sättetesse.

1. Arendaja sätted on vaikimisi peidetud ning nende pinnale toomiseks tuleb sul Sättetes leida nupp About Phone ning toksida nuppu Build Number 7-8 korda. Seepeale avaneb aken mis teatab arendaja õiguste lahti lukustamisest.

2. Mine tagasi sättetesse ja vajuta akna alumises servas olevale nupule Developer Options.

3. Otsi üles sektsioon Drawing. Siin tuleb sul muuta  3 seadistust, mis kontrollivad animatsioone: window animation scale, transition animation scale ja animator duration scale.

4. Vaikimisi on kõigile kolmele määratud kiiruseks 1x. Määra igaühe kestuseks .5X (ehk siis poole võrra lühemaks) või lülita animatsioonid sootuks välja.

Animatsioonid

Nüüdsest on animatsioonid väledamad ja seetõttu on justkui ka kogu opsüsteem kiirem. 

Lähtesta tehase seaded

Kui mitte ükski eelpool nimetatud moodustest ei teinud Sinu aparaati märgatavalt väledamaks, võib viimase sammuna proovida alustada kõike puhtast lehest.

Ehk siis teisisõnu lähtestada tehase seaded. Selle protseduuri käigus tühjendatakse seadme mälu ning määratakse seadme algsätted. Enne selle sammu tegemist tee kindlaks, et kogu vajalik info on masinast turvalisse kohta ümber tõstetud.

1. Ava Sätted ja liigu sektsiooni Backup and Reset

2. Vajuta nupule Factory data reset. Kui masin on kaitstud parooliga, palutakse Sul seda sisestada enne kui pöördumatu protsess pihta hakkab.

Reset

3. Kinnita otsus ja lase seadmel oma asja teha.

Pärast reset’i tuleb Sul masinat seadistada nagu esimesel korral.

Mis ei tööta?

Internetist leiab hulgaliselt nippe ja rakendusi, mis lubavad teha vanast juustust värskeima lipulaeva mudeli jõudlusega masina. Heal juhul mõni nendest soovitustest ei tee midagi jõudluse parandamiseks ning halvemal juhul võib neid soovitusi järgides seadme isegi aeglasemaks muuta. Siinkohal toon välja kaks levinumat nõuannet, mis veebiavarustest leida võib.

Pane üleliigsed rakendused kinni

Android ei ole küll ideaalne, kuid sellegi poolest on see piisavalt nutikas, et teada kuhu see peaks riistvara ressursse suunama. Kui mõnd rakendust pole pikemat aega kasutatud, piirab opsüsteem ise selle ligipääsu seadme ressurssidele ning lõpuks paneb selle ka kinni. Üldjuhul rakenduse käsitsi sulgemine ei mõjuta kuidagi seadme jõudlust.

Kasuta taskkillerit

Taskkiller’id on rakendustepoe ühed kõige populaarseimad rakendused, mis lubavad teha iga vana telefoni või tahvli välkkiireks. Paraku võivad need teha lubatust hoopis midagi vastupidist. Taskkiller paneb jõuga kinni rakendused, mis koormavat aparaadi rauda ja tühjendab muutmälu. See justkui pidavat tegema seadme kiiremaks, kuid tegelikkuses rakenduse uuesti nullist käivitamine kulutab rohkem seadme mahtu kui see vaikselt taustal joostes kulutas.

Taskkiller

Sama kehtib ka igatsorti RAM-booster'ite, defragmenteerijate ja muude uhkete nimedega rakenduste kohta, mis lubavad seadet kiirendada, seejuures nõudmata ligipääsu juurekataloogile. Üldjuhul ei tee nad midagi peale reklaami näitamise ja halvemal juhul isegi lõhuvad seadet.

Vananemine on elu lahutamatu osa ning seda ka tehniliste vidinate puhul. Nii nagu inimenegi, muutuvad elektroonikaseadmed ajapikku üha aeglasemaks, need hakkavad üha tihedamini jukerdama ega tööta enam nii nagu esimesel päeval. Pole vast kellegi jaoks saladuseks, et tootja ehitabki oma seadmeid töötamaks vaid paar aastat, enne kui selle üha aeglustuv toimimine kasutaja ära tüütab ning masin aia taha visatakse. Sellisel viisil tagab tootja endale püsikliente, kes iga paari aasta tagant uue toote järele tormavad. Selles artiklis välja toodud nipide abil on Sul võimalik oma olemasoleva seadme eluiga pikendada ning võtta sellest rohkemat kui tootjal oli plaanis sulle anda.

Ildar Kamaev

24.04.2017