52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Nutiostlejaid varitsevad libaäpid
Avaldatud:
Uuendatud:

Nutiostlejaid varistevad libaäpid

Jõulude ajal on nii Google’i kui Apple’i mobiilirakenduste poodidesse jõudnud hulk libaäppe, mis võivad varastada raha või nakatada telefoni pahavaraga.

Võltsäpid toimivad sarnaselt libaveebilehtedega, mille puhul teevad petturid mõnele tuntud kaubamärgile sarnase kujundusega lehe. Näiteks paljastati hiljuti suurte rahvusvaheliste veebipoodide Overstock, Zappos ja Foot Locker ning ka Eestis ülipopulaarse Pokemon Go mängu libaäpid. Turvaekspertide hinnangul luuakse peturakendusi peamiselt Hiinas.

libaapid

Mobiilirakendustega kauba tellimisel ja oma krediitkaardi andmete sisestamisel tuleks olla ettevaatlik ja kontrollida eelnevalt tausta. Võib juhtuda, et maksad libarakendusele raha, aga kaupa ei saa. Osad võltsäpid sisaldavad pahavara, et personaalset infot varastada või telefon lukustada ja taasavamiseks lunaraha nõuda. Kõige kahjutumad libaäpid levitavad aga lihtsalt reklaame.

Tihti arvatakse, et Apple Store veebipood on täiesti turvaline, sest iga äpp läbib sinna jõudmiseks põhjaliku kontrolli ja testimise. Nii Androidi kui Apple’i rakendustepoode kontrollitakse ja puhastatakse pidevalt, kuid petturid pääsevad ikkagi aeg-ajalt läbi.

Kuidas eristada libarakendust ausast

1) Loe enne äpi allalaadimist arvustusi. Õigel äpil on tõenäoliselt palju positiivseid hinnanguid, mida libaäpil pole.

2) Vaata, kes on äpi autor. Libaäppidel on tihtipeale originaaliga sarnase kirjapildiga, kuid mitte päris korrektse nimega autor.

3) Vaata, millal äpp üles pandi. Libaäpi avaldamiskuupäev on tõenäoliselt üpris värske.

4) Kirjavead äpi kirjelduses peaksid igaühe ettevaatlikuks tegema.

5) Loe hoolikalt, milliseid volitusi äpp sinult salvestades küsib. See ei paljasta otseselt libaäppi, aga kas näiteks elementaarsel taskulambi-rakendusel on ikka vaja saada ligipääsu sinu asukohale ja Facebooki kontaktidele? 

Katrin Aron

24.12.2016