52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Varsti lõpeb uus 5G sagedusloa oksjon: mida see tarbija jaoks tähendab?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) alustas paar nädalat tagasi uue 5G sagedusloa oksjoniga. Seekord on enampakkumisel kuus sagedusplokki ja seda sagedusalas 694–790 MHz. Kuna sagedusala on varasemast palju madalam, siis sobib see hästi just hajaasustuspiirkondadesse.

Tele2 tehnoloogiadirektor Tanel Sarri rääkis Geeniusele, miks see konkurss oluline on ning mis täpselt tarbija jaoks lähemas tulevikus muutub. Tema sõnul tähendab 700 MHz sagedus, et 5G saab parema katvuse ehk selle levi saab olema ka siseruumides ning kõikjal, kus eelnevad mobiilside generatsioonid täna levivad.

“Kui senised sagedusvahemikud, milleks on oksjonil võidetud 3500 MHz ja pikalt Tele2 kasutuses olnud 2300 MHz, on suure mahu ning suurte kiiruste tagamiseks, siis 700 MHz on ideaalne katvuse tekitamiseks ja selliste teenuste pakkumiseks, mis ei vaja suuri andmemahtusid nagu on asjade interneti teenused (IoT),” lisas ta.

Praegu viib kaugematesse maakohtadesse kiirused hästi leviv 800 MHz sagedus 4G võrgus. Uue sagedusvahemiku, 700 MHz lisandumine ja 5G tehnoloogia kasutamine antud sagedusel toob Sarri sõnul kindlasti paremad kiirused ning uued võimalused ka maapiirkondadesse. “Siinkohal rõhutan, et maapiirkondades on väga oluline ka seade või ruuter, millega teenust kasutatakse,” lisas ta.

“See sagedus eeldab tõesti uue ruuteri ostmist juhul kui tänane ruuter 5G-d ei toeta. Uusi seadmeid ostes on kindlasti soovitatav võimalusel osta juba täna 5G toega toode,” ütles Sarri.

Uus sagedusvahemik läheb kohe käiku

Sarri sõnul läheb Tele2 5G ajastule vastu väga hea sageduste portfelliga. “Selleks, et pakkuda klientidele parimat kogemust väga konkurentsitihedal Eesti mobiilse interneti turul, on aga iga saadaolev sagedusvahemik oluline. Madal sagedus võimaldab operaatoritel tekitada üle-eestilise katvuse ehk 5G jõuab seeläbi rohkematesse paikadesse kui see seniste sagedusvahemike abil võimalik oleks,” lisas ta.

“Meil on juba aga valmis ka tugijaamad, kus saame 5G kohe täiendavalt sisse lülitada kui 700 MHz oksjonilt litsentsi saame. Üleriigiline katvus on meil plaanis saavutada mõne aasta jooksul,” ütles Sarri.

Ta lisas, et uuest sagedusvahemikust on ka kasu neile, kes juba elavad hea internetileviga aladel. “Sellistel, juba hea levi ja kiirusega aladel tuleb valdav osa mahust ning kiirusest kõrgetelt sagedustelt, aga 700 MHz lisandumine tagab sujuvama levi hoonetes sees ja kohtades, kuhu kõrged sagedused füüsikaseaduste tõttu hästi ei jõua. See tagab kasutajale pideva ja ühtlase 5G katvuse ning sujuvama kogemuse.

Kõik sagedusload antakse enampakkumise alusel ning iga loa alghind on 1 000 000 eurot. Osalejal on õigus omandada maksimaalselt kaks sagedusluba.

Artikkel on algselt avaldatud portaalis digi.geenius.ee.

Kui sul tekkis veel küsimusi, siis kuula ka 5G podcasti SIIT.

Autor
 Tele2
Tele2
Tele2
See artikkel on valmis küpsetatud suure hoole ja armastusega tele2laste või meie koostööpartnerite poolt. Loodame, et said väärt infot!