Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Kes vajab iPadi?
Avaldatud:
Uuendatud:

Kes vajab iPadi?

„Tahvelarvutid on ammu surnud, kas sa siis ei tea?” küsis Urmas ja pani toru hargile, justkui oleksin teda rängalt solvanud.

Urmas on veebidisainer ja me ehitasime üht landing page’i (ehk ühelehelist veebilehte, kui lihtsustatult seletada). Kõik oli peaaegu valmis, ainult tahvelarvuti vaade oli proportsioonist väljas. Neil päevil on igal kodulehel kolm vaadet: arvuti, telefoni ja tahvli oma. Ma palusin Urmasel probleemi lahendada, tema teatas aga tülpinult, et tahvlid on ammu surnud. Kas ma siis ei tea

„Ei tea jah,” pobisesin telefonitorru, mille teises otsas enam kedagi ei olnud. Mulle meeldivad tahvelarvutid, kuigi eelistan neid tablettideks kutsuda. Küllap seetõttu, et nii meeldivad need mulle veelgi rohkem, selle sõna kõigis tähendustes, ha-ha-haa. Aga Eestis on iPadidele (ja selle kõikmõeldavatele kloonidele) esimesest päevast kadu ennustatud.

„iPad on lihtsalt üks väljaveninud iPod Touch,” oli tuntud eesti tehnoloogiaguru pettunud, kui Steve Jobs maailmale esimest iPadi näitas. „Mina tahaksin ikkagi arvutit, kus oleks klaviatuur küljes,” lisas ta. „Näiteks tekib küsimus, kuidas iPadiga filmi vaadata. Kas ma pean seda kogu aeg käes hoidma?”

iPad

Ometi on iPad vapralt vastu pidanud. Kuigi jah, huvitaval kombel mitte Eestis. Vist. Mitmed tuttavad ettevõtjad räägivad, et nende kodulehtede liiklusest moodustavad tabletid heal juhul paar protsenti. Küllap on asi milleski sügavamas kui asjaolus, et iPadist lemmikseriaali vaatamiseks tuleb tahvlit tõepoolest käes hoida. Või tüütu statiiv muretseda.

Eestlaste skepsisest hoolimata üritab Apple oma ikoonilisi tablette maailmale kangekaelselt pähe määrida. Viimati 30. oktoobril New Yorgis, kus Tim Cook maailmale uut iPad Pro’d näitas. Uue disainiga ekraan. Uus korpus. Näotuvastusprogramm nimega Face ID (seesama, mis uuematel iPhone’idel). Kiirem kui 92% kõigist maailma sülearvutitest. USB C-port, mis võimaldab muuhulgas oma iPadist asju telefoni laadida. Uus Apple’i pliiats, mis kinnitub magnetiga iPadi külge ja kukub kohe laadima. Smart HDR tehnoloogia, mis teeb tabletist veel parema fotoka. Ja nii edasi.

Apple usub siiralt, et ühel päeval pole inimestel läpakaid enam vaja (kuid mitte veel – Tim Cook näitas iPadide kõrval ka uut MacBook Air’i). Like a computer. Unlike any computer. Nii maailma suurim tehnoloogiafirma oma kodulehel igatahes kuulutab.

Aga Urmas on kindel, et tahvelarvutid on surnud. Paar protsenti kasutajaid, kui sedagi. Inimesed tarbivad sisu telefonist, sest seda on trollibussis tõepoolest palju mugavam taskust välja võtta. Ja töö juures on päris arvutid, mille ettevõte kunagi aastate eest ostis. Kes kurat vajab tablette, kui need just angiini vastu ei aita?

Mina vajan. Mulle meeldivad tabletid. Selle sõna kõigis tähendustes. Aga eks see iPad muidugi üks järjekordne antidepressant ole – võtad kätte ja enesetunne läheb iseenesest paremaks. Isegi siis, kui arvuti ja telefon täpselt samu asju teevad, üks oluliselt suuremal, teine väiksemal ekraanil.

Mihkel Raud

31.10.2018