52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Kes meid hävitab, Putin või Bezos?
Avaldatud:
Uuendatud:

Kes meid hävitab, Putin või Bezos?

Maailma rikkaim inimene on Vladimir Putin. Tõsi, mitteametilikult, sest ametlikult on Venemaa presidendi palk umbes 8000 eurot kuus ja seda on pea poole vähem, kui Eesti Energia omal ajal Sandor Liivele maksis.

Ometi kinnitavad teadmamehed, et Putini tegelik väärtus on 200 miljardi dollari ringis. Ega keegi pole oma silmaga näinud, kuidas mees sularaha automaadi juures “näita kontojääki” nuppu vajutab ja seepeale 12-kohaline number ekraanile ilmub. Aga ega see spekuleerimist sega ja küllap teadmamehed teavad, mida räägivad.

Putin
Foto: The Hill

Ametlikult on maailma rikkaim inimene Bill Gates, kuigi aeg-ajalt peab ta oma esikoha kellelegi teisele loovutama, kasvõi üheks päevaks. Viimati napsas maailma esirikkuri tiitli Amazoni boss Jeff Bezos ja andis selle siis järgmisel päeval Gatesile tagasi, sest aktsiate väärtus (mille järgi inimeste rikkust paljuski mõõdetakse) kõigub nagu Hauka laadalt kodu poole jalutav perekond.

Kui ma oma Alexa armastusest kirjutasin, sain ma lugejalt kirja: “Maailma targim tehnoloogiafirma pakub oma alternatiivi, aga sina ostsid netikaubamaja toodangu. Miks?”. Maailma targimaks tehnoloogiafirmaks pidas lugeja Google’it, mis Amazon Echole sarnast tehisintellektil töötavat kodumasinat müüb.

Amazon on netikaubamaja täpselt sama palju kui Google on otsingumootor. Tõsi, Jeff Bezosi esimene äriidee oli internetis raamatuid müüa ja seda tegi ta edukalt. Tänaseks on Amazon aga filmistuudio, toidupood, muusikaladu, pilveserver, elektroonikatootja, e-raamatute turg ning loomulikult on Amazon jätkuvalt maailma suurim netikaubamaja.

Kui ma oskaksin aktsiaid osta, siis kõige tõenäolisemalt ostaksin ma Amazoni omi, sest Jeff Bezost näib piiravat vaid taevas, kui üht kulunud fraasi kasutada. Kes oleks seda 20 aastat tagasi arvanud? Miks on AltaVista, NetScape, AOL, Napster, MySpace ja isegi Yahoo kõrbenud, aga Amazon mitte? Asi ei saa ju kellegi geniaalsuses olla, sest asjade inimestele müümises (mida Amazon teeb) pole midagi enneolematut. Miskipärast tuleb see Amazonil aga paremini välja kui paljudel teistel.

Seda enam on Jeff Bezosil tagumine aeg aru saada, et maailm, mille rikkaim inimene ta natuke aega oli, ei piirdu Ameerika Ühendriikidega. Amazonist ostetud raamatut ei pea Eestis enam kuu aega ootama, aga ka nädal on inimsusevastane kuritegu, kui ameeriklane oma kraami juba järgmisel päeval kätte saab.

Kuid mis veelgi olulisem: millal hakkab Alexa eesti keelest aru saama või on rikas maailm selline, kus inimesed on tehisintellektile vaid ühes keeles arusaadavad? Eks minus kõneleb väike natsionalist, aga ma mäletan väga hästi, kui Apple esimest korda Sirit demonstreeris ja Kaur Kender seepeale tviitis, et justnimelt see tehnoloogiauuendus eesti keele lõplikult ära tapab. Esimese hooga pidasin ma Kauri säutsu ülereageeringuks, kuid nähes, kuidas mu tütar Alexaga (järjest paremas) inglise keeles räägib, hakkab mulle tõsiselt tunduma, et NATO artikkel number viis võiks meid ka Siri, Cortana ning Alexa kollektiivrünnaku eest kaitsta.

Jõudsingi Vladimir Putini juurest eesti keele surmani ja sikutasin ühe ameerika ärimehe selle kõige keskele. Väga originaalne. 

Mihkel Raud

07.09.2017