Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

5 kõige olulisemat iOS 18 uuendust
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:


Sama kindlalt kui igal sügisel küpsevad uued õunad, tiiserdab Apple juba juunis WWDC (
Worldwide Developers Conference – toim.) konverentsi raames, millised operatsioonisüsteemi uuendused kasutajaid septembris ees ootavad. Kui ligi kahetunnise esitluse käigus oli juttu ka Apple Vision, iPadOS, WatchOS ja MacOS uuendustest, keskendume siinkohal õunatelefonide vereringet juhtiva iOS-i uudistele.

Allikas: Apple'i koduleht

#1. AI ehk Apple Intelligence

Jah, Apple võttis nõuks ja brändis õunaseadmete tehisintellekti endale omaselt ära. Tehisaru rong on nüüdseks juba poolteist aastat (võtame buumi sünnikuupäevaks 2022. aasta detsembri, mil ChatGPT massidesse jõudis) täistuuridel mütanud ning viimane aeg, et Apple oma sõna sekka pistaks. Seda osalt kasutajate huvides, aga peaasjalikult siiski aktsionäride ja teiste investorite meeleheaks.

Apple Intelligence toob endaga mitmed praktilised funktsioonid nagu kirjutamisabi (Writing Tools), mis aitab e-maile koostada, tekstidest kokkuvõtteid teha jm tuttavad nipid, mida näiteks Samsungi telefonide kasutajad juba mõnda aega kasutada saanud. Samuti lubab AI Sinu telefoni teavitusi efektiivsemalt hallata, priotiseerides teavitusi, et kõige olulisem info märkamata ei jääks. Photos rakenduses saavad õunasõbrad fotode taustalt objekte mugavalt eemaldada ning piltide katalogiseerimine muutub varasemast loogilisemaks. 

Olgu öeldud, et reaalsuses on ka järgnevad uuendused tehisintellektiga tihedalt seotud.

#2. Apple x ChatGPT

Apple tegi võrdlemisi nutika lükke, lüües käed ChatGPT-d arendavate OpenAI meeste ja naistega. Tööpõhimõte on lihtne – kui küsid Siri käest küsimuse või palud tal midagi teha ja ta jääb hätta, antakse sulle selgesõnaline valik “kas soovid kasutada ChatGPT-d?”. Kusjuures õunatelefonide omanikele on ChatGPT 4.0 versiooni kasutamine seeläbi täiesti tasuta ja eraldi ChatGPT kasutajat luua pole tarvis. 

Kaugelt vaadates tundub olevat tegu win-win olukorraga, kus ChatGPT saab varasemast enam nähtavust ja kasutajad ning Apple telefonid muutuvad veelgi nutikamaks. Seejuures ei maksa Apple diili raames OpenAI-le integratsiooni eest sentigi. Turujõud missugune. 

#3. Koduekraani muutmine

Kõigest 17 aastat läks aega, aga viimaks tekib iPhone’del võimalus ekraanil kuvatavate äppide asetust ja värvigammat endale meelepäraselt muuta. See tähendab, et kui seni olid kõik telefonid äravahetamiseni sarnased, saavad kasutajad nüüdsest igasugu paremaid (ja halvemaid) kunstilisi lahendusi rakendada. Veebiavarustes võib kasutajate poolt muditud avakuvadest juba näited näha ja tõenäoliselt keerab Steve Jobs hauas päris mitu korda ringi. 

Positiivse muudatusena saavad kasutajad tulevikus äppide nimed ära peita ja kuvada ainult nende ikoone ning Control Centre paneelil kiirvalikute suurust ja asetust mudida.

Allikas: Apple'i koduleht

#4. Genmoji ja piltide genereerimine

Koos uue iOS 18 opsüsteemiga saavad kasutajad tekstisisendi põhjal pilte ja emotikone luua. Viimane funktsioon kannab nime Genmoji ning selle eesmärgiks on katta ära kõik kasutusjuhud, kus soovid sõbrale kindlat emojit saata, kuid ei leia TÄPSELT seda, mida vaja oleks. 

Näiteks kui sul on sõber perekonnanimega Orav ja ta on vabal ajal DJ, saad tema jaoks spetsiaalse emoji luua, kirjutades promptiks “Squirrel DJ”.

Allikas: Apple'i koduleht

#5. Steroididel Siri 

Kui oled erinevate virtuaalassistentide võrdlustega vähegi kursis, siis tead, et Siri on reeglina Google Assistant’ile selgelt alla jäänud. Tihti on jäänud Siril kontekst või palve arusaamatuks ja tulemuseks pettumustvalmistav “Here’s what I found online”. Uuendatud Siri koostöös ChatGPT-ga plaanib seda aga muuta. 

Võimsa keelemudeli toel suudab Siri e-maile kustutada, pilte töödelda, fotodelt teksti üles korjata ja piltidelt sõpru ning tuttavaid otsida. Apple’ile omaselt rõhutati kasutaja privaatsuse säilimist – kui võimalik, tehakse kõik toimingud ja päringud otse seadmes. Pilveühenduse puhul on päringud krüpteeritud ja neid andmebaasides ei talletata. 

Kui kasutad AirPods Pro kõrvaklappe, siis Siri Interaction funktsioon võimaldab Sul telefonikõne vastu võtta või sellest keelduda kõigest noogutuse või pearaputuse toel. 

Millal uuendused Sinuni jõuavad?

iOS 18 ametlik versioon avalikustatakse kõigi eelduste kohaselt septembri esimestel nädalatel. Arendajatele mõeldud beeta on juba hetkel saadaval ning public beta jõuab meieni lähinädalatel. Siin nimekiri telefonidest, mis sügisel iOS 18 uuenduse saavad:

  • iPhone XR, iPhone XS ja XS Max

  • iPhone 11 seeria

  • iPhone SE (2. ja 3. generatsioon)

  • iPhone 12 seeria

  • iPhone 13 seeria

  • iPhone 14 seeria

  • iPhone 15 seeria

See tähendab, et Apple pakub tarkvaratuge ka nüüdseks juba 6 aastat vanadele mudelitele. Samal ajal tuleb tõdeda, et mitte kõik õunad ei saa kõiki iOS 18 uusi funktsioone. Sarnaselt Samsungile, kes tõi GalaxyAI esialgu vaid kõige uuematele Galaxy S24 mudelitele, saavad Apple Intelligence funktsioone kasutada vaid iPhone 15 Pro ja 15 Pro Max omanikud. Kuidagi peab ju motiveerima kasutajaid uuemaid telefone ostma.

Täieliku ülevaate kõikidest iOS 18 uuendustest leiad Apple kodulehelt: apple.com/ios/ios-18-preview/.

Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.