Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Mida uut pakuvad Fold6 & Flip6 ja kas Samsung kopeerib Apple’it?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:


Kummalisel kombel ei tutvustanud Samsungi uusi volditavaid telefone enam augustis, vaid juba keset sügavat hapukurgihooaega juulis. Mis seal ikka, vaatame üle, millest Lõuna-Korea tehnoloogiahiid värske Unpacked ürituse raames rääkis ja millised uued seadmed peagi ka Maarjamaale jõuavad.

Voldi nagu raamatut ehk Galaxy Fold6

Suurem volt-telefon ehk Fold6 on meeldival kombel läbinud salenemiskuuri, kaaludes nüüd kõigest 239 grammi. Kui telefonide maailmas on harjumuspärane kaal vahemikus 180-190g, siis suurte volditavate telefonide maailmas teeb Fold6 varasematele versioonidele silmad ette. Kui Fold5 kaalub uuest mudelist 14g ja Fold4 24g rohkem, siis kõige esimesed telefonid said “uhkustada” keskmiselt 275g kaalunumbriga. Võrdluseks – Samsung S24 Ultra kaalub 232g ja iPhone 15 Pro Max 221g. 

Ka telefoni servad on saledamaks lihvitud. Fold6 on voldituna varasemast 1,3mm võrra õhukesem (lahtiselt u 0,5mm õhem). Suur võit, kuna pükste taskusse prisket klotsi pista ei taha. Kokkuklapitult on telefoni esiekraan mugavuse tarbeks ka mõnevõrra laiemaks läinud.

Tehnilise poole pealt on Fold6 puhul tähtsamad asjad paigas:

  • Voltimissüsteem peab vastu kuni 200 000 voltimist, seega isegi kui telefoni 25x päevas lahti voldid, jätkub voltimismehhanismist selle tempo juures 21 aastaks.

  • Ülikiire Snapdragon 8 Gen 3 protsessor, mille toel mängusõbrad saavad telefonimängudes nautida ray tracingut (lühidalt öeldes: parem ja sujuvam graafika).

  • Võimekas kaamerakomplekt, mis sarnaneb Samsungi S23 ja S24 telefonidel pakutavaga. 

  • 4400 mAh aku, mis on sama suur kui varasemalt, kuid tänu efektiivsemale protsessorile peab mõnevõrra kauem vastu.

Mõlema volditava telefoni puhul saab nuriseda laadimisvõimsuse üle, mis on juhtmega laadides endiselt kuni 25W. See tähendab, et 30 minuti jooksul saad vaid pool akust laetud. Mõne konkurendi telefoni saab lühema ajaga nullist sajani täis…

Positiivse uudisena võib ju lisada ka uue IP48 vee- ja tolmukindluse, mis on samm edasi varasematel mudelitel olevast IPX8 reitingust. Reaalsuses tähendavad need numbrid, et peene tolmuga volditav nutikas endiselt sõber EI OLE (see algab numbrist 5, mitte 4) ning ujuma minna sellega pigem ikkagi ei soovita (nagu ka teiste telefonidega). 

Värvivalik on konservatiivne ja soliidne: hõbehall, tumesinine ja must. Telefoni hinnad algavad 2019 euro juurest ja hetkel on seda võimalik eeltellida.

Voldi nagu puudrikarpi ehk Galaxy Flip6

Disaini poolest on Flip6 uuendused minimaalsed. Kõige enam torkavad silmad kaamerad, mis on nüüdsest kaunistatud kahe metalse sõõriga. 

Kaks olulisemat tehnilist uuendust peituvad telefoni aku ja kaamera juures, mille üle –  vähemalt paberil – on väga hea meel. Just need kaks asja on seni isiklikus kasutuses oleva Flip4 juures olnud kõige suuremad murekohad. Nüüd aga saab Flip6 endale juttude kohaselt Samsung S24-ga võrdväärse kaamera, kui megapikslite arvu tõstetakse 12 pealt 50 peale. Kas see suudab kompenseerida ka eraldiseisva telefoto kaamera puudumist, näitavad juba järgmised testid (stay tuned). 

Aku maht tõusis 3700 mAh pealt 4000 mAh peale, seega ehk on lootust, et ei pea igavesti “battery saver” režiimis istuma… Rõõmsa uudisena on ka Flip6 varustatud moodsa ja kiire Snapdragon 8 Gen 3 protsessoriga, seega erinevalt S24 seeriast ei pea Eesti turul muretsema, et meile antakse mõni teine protsessor.

Värvivaliku poolest on Flip6 suuremast sõsarast põnevam. Valikus on sinine, hõbehall ja mündiroheline. Telefoni hinnad algavad 1209 eurost ja ka seda telefoni on võimalik juba eeltellida.

Tehisarust ei saa üle ega ümber

Mõlemad uued Samsungi volditavad telefonid on pungil Galaxy AI funktsioone. Fold6 mudelil on saadaval Google Gemini virtuaalne assistent, mis aitab päeva või reisi planeerida ja veebist vajalikku infot otsida. Circle to Search ehk ringi tõmbamine otsimiseks on endiselt põnev ja kasulik funktsioon, mida igaüks võiks korra ära proovida.

Üheks põnevamaks lisaks on Sketch to Image lahendus, kus S Peniga tehtud kritseldus muudetakse tehisaru toel päris visuaalideks. Hea tööriist näiteks sisekujundajale või videode skriptimise juures. Stilistika puhul saab valida vesivärvi, illustratsiooni, sketchi, pop kunsti ja 3D multika vahel. Kiireid kritseldusi saab kasutada ka olemasolevate piltide täiustamiseks.

Flip6 puhul on huvitav uuendus tehisaru kasutamine volditud olekus piltide tegemisel, kus Galaxy AI aitab ise pildi kaadrit sättida, suumides objektile või inimestele vajadusel sisse. Poolitatud ekraani saab kasutada ka tõlkimiste mugavamaks muutmiseks – välisele ekraanile kuvatakse vaid tõlgitud tekst ja Sa ei pea teisele osapoolele enda telefoni sisu näitama. Nagu ikka, on toetatud suuremad maailmakeeled ja eesti keelt nende seast ei leia. 

Tehisaru on igal sammul toeks ka märksõnade põhjal tekstide koostamise, märkmete tegemise, transkribeerimise, piltide töötlemise ja muude sarnaste tegevustega. Rõhk sõnal “toeks”. Pole veel jõudnud selleni, et tehisaru kõik Sinu eest ära teeks, aga kaugel me sellest ikka oleme…

Klapid ja kellad ehk kas copy-paste ongi tee edasi?

Samsung uuendas ka nutikellade ja juhtmevabade kõrvaklappide rivistut. Võtame esimesena kõrvaklapid, nimega Galaxy Buds3 ja Buds3 Pro. Tavaliste ja Pro klappide vahe on minimaalne. Kõige olulisem on, et Buds3 Pro on pehmete otsikutega ja Buds3 on avatud tüüpi kõrvaklapid. Heli poolest on Prod varustatud kahekordse võimendiga.

Anname andeks, kui klappide disain tundub tuttav. Uued Budsid said endale klassikalise “toru”, mida on aegade algusest kasutanud nii Apple kui ka Huawei. Nüüd on kõikide suuremate telefonitootjate klapid kaugelt vaadates äravahetamiseni sarnased ja sellest on ääretult kahju. Varasemate Budside disain oli isiklikus vaates sümpaatsem – midagi ei turritanud kõrvast välja. Samas on põhjus tõenäoliselt puhtalt tehnilist laadi, kuna parema kõne heli saamiseks peab mikrofon suule lähemal olema.

Toru tõttu muutub ka klappide haldamine. Soovid helitugevust muuta? Libista alla/üles. Järgmine laul? Koputa klapile. Kui oled varem sarnaseid toru-klappe kasutanud, siis peaks kõik see tuttav olema.

Budsid kasutavad nutikat mürasummutust, kus tehisaru suudab näiteks kiirabi sireeni siiski kuuldavaks teha. Lisaks on klappidega mugav kasutada reaalajas tõlkimise funktsiooni, kui oled näiteks võõras riigis ekskursioonil ja giid Englishit ei spiigi. Funktsioon töötab telefoni laetud keelepakettide toel, seega aktiivset netiühendust tarvis ei ole.

Klappide akud kestavad ligi 6-7 tundi, mida saab laadimiskarbi abil pikendada 30 tunnini. Seda juhul kui aktiivne mürasummutus on välja lülitatud. Buds3 letihinnaks 179 eurot ja Buds3 Pro eest tuleb välja käia 249 eurot.

Viimaks jõuame ka Galaxy Watch7 ja Galaxy Watch Ultra nutikellade juurde. Kuna Watch7 on ääretult sarnane Samsungi nutikellade varasematele versioonidele, siis keskendume siinkohal ainult Ultrale. Justnimelt “Ultra”. Mitte “Pro” nagu nende kõrvaklapid, vaid “Ultra”. Täpselt samamoodi nagu Apple Watch Ultra. Jah, meil on ka Samsungi Ultra telefonid, kuid ikkagi.

Seda enam, et Ultra kella välimus koos oranži (vahetatava) rihmaga ja selle tööpõhimõtted on Apple Watch Ultraga pea äravahetamiseni sarnased. Tõsi, hind on õnneks odavam. Samsungi uued nutikellad toovad endaga varasemast täpsema unejälgimise (ehk tuvastavad nüüd kellad ka lõunauinakuid) ning üldise soovi saada Sinu tervise assistendiks

Kell kuvab iga päeva lõikes Sinu energiaskoori, et saaksid kinnitust “jah, olin tõesti väsinud”, annab tervisenäitajate põhjal soovitusi, mida teha ja loob Sulle personaalseid trenne. Ultra 590 mAh aku peab vastu umbes 60 tundi ehk keskeltläbi 2-3 päeva. Energiasäästurežiim pikendab selle 100 tunnini ning treeningu ajal saad välja pigistada kuni 16h, seega kiiremad saavad sellega ka Võhandu maratoni läbitud.

Ultra ei oleks ultra, kui sellega ei saaks kuni 100m sügavusele sukelduda (10 ATM). Watch7 on vastav näitaja 5 ATM. GPS on varasemast täpsem (dual GPS), et linnadžunglis seigeldes end ära ei kaotaks ning navigeerimiseks saab kellale GPX kaarte peale laadida

Väljast vaadeldes leiame Ultra mõneti veidra kujuga titaankorpuselt ka eraldiseisva oranži nupu, millega saad tavaolukorras näiteks trenne alustada või lõpetada. Kui hoiad nuppu 5 sekundit all, aktiveeritakse turvarežiim, kus 85dB sireen hakkab kisendama niivõrd tugevalt, et seda on kuulda ka 180m kaugusele. 

47mm Ultra on hallikate värvidega ning kaalub 94 grammi (!). Watch7 valikus on ka stiilselt roheline ja hõbedane variant, suurused klassikalised 44mm ja 40mm. Tavamudel kaalub pea kolm korda vähem, vastavalt 34g ja 29g. Ultra letihinnaks 699 eurot ja tavaline Watch7 algab 369 euro juurest.

Galaxy Ring nutisõrmus

Unpacked ürituse raames tõmbas Samsung katte oma kauaoodatud Galaxy Ring nutisõrmuselt. Nutisõrmus kui tootekategooria on uus ja samas ei ole ka. Juba seitse aastat tagasi kirjutasime soomlaste tehtud Oura sõrmusest. 

Massidesse pole taolised tooted veel jõudnud, kuid Samsung soovib seda muuta. Sõrmus töötab samal põhimõttel kui lihtsakoeline aktiivsusmonitor, olles sellest mitu korda tagasihoidlikum, mistõttu on seda öösel magades mugavam kanda. 

Samsung lubab, et Galaxy Ring sõrmuse aku kestab kuni 7 päeva. Sõrmuse hinnaks on USA turul 399 dollarit ja (erinevalt Ourast) subscription stiilis kuutasu ei lisandu. Sõrmus ühildub vaid Android seadmetega, aga hetkel ei ole täpselt teada, millal seda Euroopa turule oodata on. 

Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.