Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Maailma esmaesitlus! Nokia ja Tele2 tõid uue põlvkonna nutistu Tallinnasse
Avaldatud:
Uuendatud:

Maailma esmaesitlus! Nokia ja Tele2 tõid uue põlvkonna nutistu Tallinnasse

Palaval juunikuu päeval kutsuti Lutheri kvartali kunagisse masinasaali kokku ajakirjanikud, et esimest korda maailmas näidata Noka ja Tele2 Eesti koostöös valminud asjade interneti ehk nutistu uue põlvkonna lahendust.

Seda tutvustati küll ka aasta alguses messil, kuid töötav kommertstoode oli väljas esimest korda. Kommertsvõrgul toimiv kitsaribaline asjade interneti tehnoloogia toob läbimurde asjade interneti ja tarkade seadmete plahvatuslikus levikus, kuna selle abil on võimalik võrku lülitada asjad, mis saadavad enda kohta informatsiooni väga väikeste andmehulkadena.

Seni on asjade interneti võidukäiku takistanud aku vastupidavuse ja kulukate seadmete probleem. Uue tehnoloogia aitavad edulooks muuta pisikesed paarieurosed kiibid, mis edastavad 4G sagedustel üliväikseid andmemahtusid.

argo auto

Tänu uutele kiipidele peab aku vastu vähemalt kümme aastat ning varasemast kümme korda parem leviala ja siselevi võimaldavad seda kasutada nii eraldatud piirkondades kui ka sügaval hoonete sees. Tallinnas toimunud demonstratsioonil esitlesid Tele2 ja Nokia tarka temperatuurisensorit, mis edastab infot üle õhu, kasutades Tele2 4G võrgu 2100 MHz sageduse kitsast ribalaiust.

Tänu targale sensorile suudab auto ise jälgida sõidukis kuumal suvepäeval tõusvat temperatuuri ning anda omanikule märku ohtlikult kõrgeks tõusnud kraadidest, vältimaks õnnetusi autosse jäänud laste, koduloomade või toiduga. Katse viis läbi Tele2 juht Argo Virkebau oma isikliku auto peal.

Uue tehnoloogia võimalikke kasutusi on palju – see võimaldaks lisaks autodele võrku lülitada ja targaks muuta näiteks:

  • Vee- ja elektrilugerid
  • Valveseadmed
  • Kodumasinad
  • Hoonete valgustuse
  • Küttesüsteemid
  • Kaugmeditsiini
  • Põllumajanduse
  • Metsanduse
argo virkebau

„See tehnoloogia muudab reaalsuseks ajastu, mil kõik on ühendatud. Tänu madalale energiakulule ja pikale aku vastupidavusele võimaldaks kiibid muuta targaks kogu meie elukeskkonna alates tänavavalgustusest ja parkimiskohtadest kuni liiklusmärkideni, mis suudaksid enda töörežiime ise vastavalt ümbritsevale keskkonnale kohandada“

- Tele2 tehnikadirektor Ervins Kampans

Ervinsi prognoosi kohaselt on aastaks 2023 sel viisil ühendatud enam kui kolm miljardit asja.

Kampansi sõnul vajab Tele2 Eesti tehnoloogia pakkumiseks vaid tarkvarauuendust 4G tugijaamades ning on valmis teenuse esimeste seas klientideni viima. Hetkel on Tele2 koostöö osas juba löönud käed kohaliku idufirmaga Cityntel, mis tegeleb targa tänavavalgustusega.

Mida vajab nutistu tegelikult?

Tarku andureid ja nutikaid pisiseadmeid kasutatakse juba ammu ja osad neist töötavad siiamaani edukalt GSM võrgus, kuid see pole enam piisav. GSM tugijaamade külge ei saa ühendada tuhandeid andureid ja lisaks on praegused andurid energiaõgardid, mis vajavad toidet või tihti akude vahetamist.

Nokia loodud uued andurid võivad kesta kuni kümme aastat, on mõõtmetelt väikesed, saadavad korraga väga vähe andmeid välja ning seega võivad kasutada vaid väga kitsast sagedusriba, mis nõuab vähem energiat. Seadmeid nimetataksegi NB-IoT seadmeteks (Narrow Band Internet of Things). Esitlusel lubati, et 2017. aastaks on Tele2 NB-IoT võrk valmis. 

Egle Merbach

17.06.2016