5 nippi, kuidas saada nutitelefonis parem levi

3 minuti lugemine

Vanaema elab kaugel Võrumaa metsades ja pooled külajutud lähevad kõne ajal kaduma? Huvitav, kas levi oleks parem, kui vanaema kükitaks katuseharjal? Oleme kirja pannud mõned lihtsad nipid, mille abil saad ka ise oma telefoni levi putitada. (PS! Katuseid mööda käima ei pea!)

Kasuta helistamiseks 4G võrku

4G võrk katab kogu Eestimaad ning seeläbi võimaldab kasutada internetti kõikjal – ka seal, kus tavaline kõneleviala on nõrgem. 4G sagedused levivad nimelt 2G omadest kaugemale. Lisaks sellele tasub 4G võrku eelistada 3G’le, sest 4G tehnoloogia võimaldab mobiilset andmesidet edastada ja tarbida palju suurematel kiirustel. Seega tavapärase telefonikõne asemel katseta erinevaid platvorme, mis lubavad teha kõnesid üle võrgu. Siinkohal tooksime välja näiteks WhatsAppi, Messengeri, Viberi ning Skype.

Hangi endale mobiililevi võimendi

Kas Sa üldse teadsid, et sellised imevidinad eksisteerivad? Mobiililevi võimendi võimendab 3G ja 4G signaale kuni 32 korda ning on nagu väike mobiililevi megafon, mis teeb signaali tugevamaks ja aitab mobiilil paremini levi püüda. Võimendi ise paigutatakse korterisse või majja, mitte telefoni külge. Olgugi, et seade on üsnagi krõbeda hinnaga, siis väljaminek on ühekordne ning selle kasutamiseks ei ole tarvis internetiühendust. Levivõimendi saamiseks ja kasutamiseks tuleb võtta ühendust oma mobiilioperaatoriga. Üldjuhul on levivõimendi mõeldud äriklientide vajaduste rahuldamiseks.

mast

Jälgi mastide asukohti

Kui oled külastamas vähemasustatud paika, siis tuleb arvestada ka mõnevõrra nõrgema signaalitugevusega. Seega kui nädalavahetuse plaanide hulka kuulub matk mõnes ilusas Eesti rabas või metsas, siis tasuks eelnevalt järgi uurida, kus asuvad lähimad mastid – mida lähemal asud mastile, seda parem on levi. Selleks sobib näiteks OpenSignali äpp (Android, iOS). Muidugi ilusa looduse ning seltskonna nautimiseks on targem üldse telefon kõrvale panna ning kasutada seda vaid hädaolukorras! 

Eemalda levi takistajad

Telefon ja mast on pidevas ühenduses ning saadavad üksteisele signaale. Mida vähem takistajaid on nende kahe vahel, seda tugevam on ka levi. Kõiki takistusi ei ole võimalik teelt eemaldada, kuid on siiski olemas mõningad elementaarsed nipid. Näiteks aknale lähemal on tõenäoliselt tugevam levi, seega võib nõrgema leviga piirkonnas kasutada toas helistamiseks käed vaba süsteemi: telefon ise on aknalaual ja sina saad vabalt toas ringi liikuda. Samuti tasub helistamisel kõrgete majade vahelt välja saada. Levi kvaliteeti võivad veel mõjutada nii kodune sisustus, õues olev ilm kui ka telefoni ümber olev kate.

Ära blokeeri oma telefoni antenni

Tänapäeva telefonidel ei ole enam nähtavat antenni, seega võib juhtuda, et katame selle oma teadmatusest. Näiteks horisontaalselt telefoni hoides, katavad inimesed tihti ka selle koha, kus asub antenn, mistõttu võib levisignaal nõrgeneda umbes 10 dB.

Kui telefoni levi eelpool mainitud nippidega kuidagi paremaks ei muutu ning probleem püsib olenemata sinu asukohast, tasub kindlasti kontrollida telefoni seisukorda. Sel juhul võib leviprobleemi allikaks olla põrutada saanud nutiseade.

Tanel Sarri

27.07.2018