52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Kuidas õpetada vanavanematele nutitelefoni kasutamist?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Nutiseadmete kasutus Eestis on äärmiselt kõrge ning paljud võimalused ja funktsioonid on muutunud lahutamatuks osaks meie igapäevaelus. Ka paljude eakamate ning tehnoloogiavõõraste inimeste elu suudaksid need lahendused ning äpid tunduvalt lihtsamaks muuta, kuid kes neile seda maailma tutvustama peaks?

Haara Sinagi oma vanavanematel käest ning aita neil avastada nutimaailma. Selleks, et õpetamine läheks ladusamalt, oleme kirja pannud mõningad näpunäited, kuidas nutiseadme kasutamist tehnoloogiakaugele inimesele selgeks teha ning millele rohkem tähelepanu pöörata. Kõik soovitused on pärit elust enesest – alustades meie endi perekondadest ning lõpetades meie menukatest seenioridele mõeldud koolitustest. Aga nüüd asja juurde!

Selgita, miks on kasulik

Võti peitub lihtsates selgitustes – millist kasu sinu vanemad või vanavanemad nutiseadmetest saavad. Näiteks on võimalik suhelda teises Eesti otsas elavate sugulaste-sõpradega Messengeri teel või kasutada e-posti pikemate muljete jagamiseks. See kõik aitab neil olla sotsiaalsem ning mitte tunda end üksikuna.

Ole lihtsa keelekasutusega

Seleta lihtsalt ja loogiliselt. Kuigi mitmed internetiga seotud slängid on meile väga omased, siis vanemale generatsioonile võivad väljendid olla võõrad ning seetõttu võivad ka ärevust tekitada. Esmalt tasub küsida, mida vanaema/vanaisa juba nutiseadmega teha oskab ning kasutada selgitamisel analooge juba olemasolevate teadmistega.

Ole kannatlik ja võta asju rahulikult

Kõik ei pea esimese korraga kohe selgeks saama. Võib-olla mäletad isegi, kuidas jalgrattasõidu õppimine algas marraskil põlvede ja peopesadega, kuid tänaseks manööverdad linnavahel nagu profijalgrattur. Seega alusta ka siinkohal väiksematest sammudest – ühest äpist või võimalusest korraga ning selgita asi üksipulgi lahti. Liiga palju uut informatsiooni ei aita õppimisele kaasa ning lõpuks võib juhtuda, et kogu infotulva juures ei jäänudki suurt midagi meelde. Nii lüüakse tihti pigem käega ning uued oskused ja nutiseadme poolt pakutavad võimalused jäävad kasutamata.

Lase iga uue õpitud oskuse järel küsida endalt küsimusi ning testi õppurit ka ise. Oluline on, et iga tegevuse juures räägitakse ja proovitakse praktikas piisavalt kõik võimalused, funktsioonid ja ligipääsud läbi – nii on õpetatav rohkem seotud ja asjad jäävad paremini meelde.

Kui vaja, kirjutage üles

Kui mõningate tegevuste meelde jätmine on keeruline, siis tasub need üles kirjutada. Nii on vanaemal/vanaisal kindlus, et ta midagi valesti ei tee. Ta saab alati vajalikud sammud üle vaadata ning kindlasti jäävad need lõpuks ka meelde.

Üles kirjutamine aitab ka neid, kes seni nutitelefoni pole palju kasutanud. Suuremal osal Androidi operatsioonisüsteemiga telefonidel on eestikeelne menüü olemas, kuid näites iOS seadmetel seda pole ning sestap võib mõnikord tekkida arusaamatusi, mida täpsemalt tegema pidi.

märkmed

Julgusta ja anna tagasisidet

Kui vanavanem on teinud edukalt oma esimese Messengeri kõne või saatnud pildi, siis kindlasti tunnusta teda ning rääkige läbi, mida ta tegi hästi ja milliseid küsimusi tal veel varrukast võtta on.

Salvesta olulised leheküljed

Kui on selgeks saanud, millistel lehekülgedel on tarvidus kõige enam käia, siis saab nii arvutis kui telefonis ära salvestada olulisemad leheküljed või tõmmata vajalikud äpid. Nii on online uudised, bussigraafikud, e-posti platvorm ja pangalink alati käepärast.

Aita tehnoloogiaga ära harjuda

Tõmba oma vanaemale telefoni mõni mäng. See võib olla nii Sudoku, ristsõna kui pusle – midagi, mis on talle juba ajaleheajastust tuttav. Nutiseadmes või veebis mängimine abistab neil tehnoloogiaga paremini ära harjuda ning erinevate nuppude funktsioone õppida.

Ära unusta rääkida veebiturvalisusest

Põhiline, mida esmajoones meeles pidada ning ka vanavanematele kindlasti õpetada:

  • kõikide kontode puhul tuleb kasutada erinevaid ning tugevaid salasõnasid
  • hoida oma personaalseid andmeid ja paroole salajas
  • mitte kanda oma paroole endaga kaasas – eriti, kui tegu on ID-kaardi või mobiili-ID koodidega
  • vahetada salasõnu regulaarselt ning hoida neid kindlas kohas

Nutikat õppeprotsessi!

Autor
 Tele2
Tele2
Tele2
See artikkel on valmis küpsetatud suure hoole ja armastusega tele2laste või meie koostööpartnerite poolt. Loodame, et said väärt infot!