Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

6 nippi, kuidas oma telefon turvalisemaks muuta
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Tänapäeva nutitelefon on täiskomplekt igasugu privaatsest infost, mille võõrastesse kätesse jõudmine võib kaasa tuua pöördumatuid tagajärgi. Annan Sulle paar soovitust, kuidas nutiseadmes oma privaatsust kaitsta.

Ilma ekraanilukuta nutitelefonis saab lihtsa vaevaga lugeda privaatseid e-kirju, vaadata fotodelt, kus ja millal selle omanik on käinud, logida sotsiaalvõrgustikesse ning mõistagi ka suuri arveid tekitada.

Eestlaste teadlikkus nutiturvalisuse osas on paraku veel küllaltki madal ning seetõttu ei osata neist ohtudest rääkida ka lastele, kes järjest nooremas eas nutitelefoni omanikuks saavad.

Näiteks selgus Emori läbi viidud üleriigilisest nutiseadmete kasutajate turvateadlikkuse uuringust, et seitsmel lapsel kümnest lubatakse oma nutitelefoni kasutada piiramatult, samas kui kolmandik lastest ei tea, mida nad peaksid tegema oma nutiseadme ja sellesse sisestatud andmete kaitseks.

Kuus nõuannet, mida tasuks teada igal nutitelefoni kasutajal

Kasuta alati ekraanilukku

Olgu selleks siis salajane number, ekraanile joonistatav muster või sõrmejälje abil tuvastamine.
 Ilma paroolita on kogu telefonis leiduv isiklik info kõigile kättesaadav ning telefoni varguse korral võib see kaasa tuua nii rahalist kahju kui isikuandmete kuritarvitamist.

ekraanilukk

Laadi rakendused alla seadmetootja ametlikust poest.

Ära lae oma nutitelefoni tundmatuid mänge ega manuseid, mille sisus sa kindel pole. Nii võid alla laadida viiruseid, millega võimaldad ligipääsu näiteks oma pangaandmetele või isiklikele fotodele. Turvaline on äpid alla laadida kas Google Play’st või App Store’ist.

Võta kasutusele mobiil-ID.

Erinevatesse teeninduskeskkondadesse sisselogimiseks ja digiallkirja andmiseks on mobiil-ID nutiseadmes kõige mugavam, töökindlam ja turvalisem vahend. Ei pea taga otsima ID-kaardi lugejat ja muretsema, kas see brauseriga tööle hakkab või mitte. Mobiil-ID laseb Sul kinopileteid osta kasvõi Rimi kassajärjekorras oodates.

Kaitse telefoni varguse eest.

Kui telefon on kadunud või varastatud, on selle leidmiseks võimalik kasutada erinevate rakenduste abi. Näiteks iOS tarkvara puhul tuleks kasutada Find My iPhone nimelist rakendust, mille abil saab seadet positsioneerida ja vajadusel sealt kõik andmed kustutada.

prey

Androidi platvormil näitab rakendus nimega Prey Anti-Theft nii telefoni asukohta kui ka ühendatud WiFi võrgu nime. Lisaks saab sellega teha telefoni kasutajast pilti, ilma et sellest märku antaks.

Hoia telefoni energiatarbimine kontrolli all ja kasuta viirusetõrjeprogrammi.

Kui seadme mälus on vaba ruum järsult vähenenud, telefon töötab tavalisest aeglasemalt või tuleb ette kõnekatkestusi, võib telefon olla nakatunud viirusega. Viiruste avastamiseks kontrolli, kas mõni sinu nutitelefoni rakendus kasutab kahtlaselt palju internetti.

Äpp nimega GSam Battery Monitor aitab Android telefonides tuvastada, millised rakendused kulutavad enim energiat. iPhone’i kasutajad saavad säte all leiduvast Battery menüüpunktist kontrollida, millised äpid on viimase 24 tunni või seitsme päeva jooksul kasutanud enim akut. Kui sa pole neid rakendusi viimasel ajal palju kasutanud, võivad need olla nakatunud viirusega.

Õpeta lapsele nutiturvalisuse põhitõdesid.

Lisaks eelpool mainitud soovitustele tuleks ka pere pisimatele telefoniomanikele selgitada, et enda telefoni ei tohi kunagi anda teistele kasutamiseks ega sisestada ligipääsuparoole nii, et kõrvalseisjatel on võimalik neid näha ja meelde jätta.

Autor
 Tele2
Tele2
Tele2
See artikkel on valmis küpsetatud suure hoole ja armastusega tele2laste või meie koostööpartnerite poolt. Loodame, et said väärt infot!