Mida teha, kui telefoni mälu saab täis?

2-3 minuti lugemine

Enamik nutitelefoniomanikke on kokku puutunud olukorraga, kui telefon keeldub pildistamast, filmimast või midagi alla laadimast. Tavaliselt on tõrke põhjuseks see, et telefonimälu on täis. Frustreeriv, eks. Mida selle vältimiseks teha?

Telefoni mälukasutusel tasub ise aeg-ajalt silm peal hoida. Eriti tuleks seda teha siis, kui telefon on viimasel ajal palju aeglasemaks jäänud. Nii võib pääseda olukorrast, kus kutsikaid pildistades ilmub ekraanile kiri, et toimingut ei saa teha, kuna telefonis pole piisavalt vaba mälu.

Mälu täis

Mälumahu kontrollimine Androidi puhul: Seaded -> Mälu -> Salvestusruum.

iPhone’i puhul: Settings -> General -> Storage & iCloud Usage.

Sealt näed ära kui suur mälumaht telefonil üldse on ja millised rakendused telefoni mälu enim kulutavad. Aitab ka sellest, kui seadete otsinguribale kirjutada "Storage".

Siin viis näpunäidet, mida ruumipuuduse korral teha.

1. Telefonihügieen

Kõik alla laetud äpid kasutavad suuremal või vähemal määral telefoni mälumahtu. Ei ole vahet, kas kasutad äppe aktiivselt või töötavad need lihtsalt taustal. Äpid talletavad pidevalt andmeid ja vanu andmeid automaatselt ei kustuta. Kui telefoni mälus on alla 1 GB vaba ruumi, muutub seade aeglasemaks. Seetõttu on telefonihügieen hädavajalik.

Aastas korra võiks kaaluda tehaseseadete taastamist ehk telefoni profülaktilist puhastust.

NB! Ära unusta kõik vajalikud pildid, failid, dokumendid, äpid ja andmed varundada mälukaardile, arvutisse, välisele kõvakettale või pilve. Vastasel juhul lähevad andmed kaduma.

2. Inventuur

Kui ostad näiteks 16 või 32 GB mälumahutavusega telefoni, on seda tegelikult kasutamiseks tunduvalt vähem, kuna osa mälust hõivavad juba tootja poolt installitud äpid.

Seetõttu tasub ka uue telefoni äpid üle vaadata ja sarnaste funktsioonidega äppidest jätta alles vaid kõige vajalikum.

Tihti on olemas ka vähem mälumahtu kasutavaid verisoone, näiteks Facebooki puhul Facebook Lite, mis kasutab vähem sisemälu ja on just sobilik väiksema mälumahuga või vanematele telefonidele.

3. Sulge äppe

Kui kogu aeg hoida avatuna suur hulk äppe, siis korraga töötavad äpid hakkavad telefoni koormama. Eriti palju operatiivmälu kasutavad erinevad sotsiaalmeediaäpid, nagu Facebook, Instagram, LinkedIn ja Youtube ning mängud. Ja muidugi ka Spotify.

Abiks on ka põhiliselt kasutavate äppide mälukasutuse uurimine ja vajadusel kevadpuhastuse tegemine.

Selleks mine: Settings -> Apps -> Spotify (nt) -> Storage -> Clear Storage / Clear Cache.

P.S. Vastupidi laialtlevinud arvamusele ei anna äppide sulgemine telefoni aku elueale palju juurde. Pigem isegi vastupidi, kuna suletud äpid tehakse kohe uuesti lahti.

4. Suurenda telefoni mälu

Enne nutitelefoni soetamist tasub oma vajadused läbi mõelda.

Kui kasutad telefoni peamiselt pildistamiseks, videote tegemiseks ja mängimiseks, tuleks valida telefon, millel on rohkem mälumahtu või võimalus seda juurde lisada. 

Mälukaart

iPhone'de puhul näiteks mälu lisada pole võimalik. Samas saab enamike Androidi seadmete puhul telefoni lisamälukaardi sisestada. Ka mälukaarti tuleks aeg-ajalt tühjendada ning vanemad fotod ja dokumendid võiks tõsta näiteks arvutisse või välisele kõvakettale ümber.

5. Koli pilve

Kõik kontaktid, dokumendid, pildid, muusika ja videod võib varundada ka mõnda pilveteenusesse, nagu Google Photos, Dropbox, OneDrive, Google Drive.

Apple pakub iPhone’i omanikele iCloudi, mis annab kasutajale 5 GB mälumahtu, kuid ruumi saab ka juurde osta. 50 GB lisamahtu iCloudis maksab ühes kuus 0,99 eurot. Aktiivikutele on 200 GB saadaval 2,99 eurot eest ja maksimalistidele on 2 TB 9,99 eurot. Google'i pakkumine on sisuliselt võrdväärne. Mõlemal juhul saab mahtu jagada ka pereliikmetega.

Pilveteenus säästab telefoni mälumahtu ja kaitseb ka andmeid, mis võivad kaduda telefoni kaotamisel või purunemisel.

Suuremad pilveteenused on ka võrdlemisi häkkeritekindlad. Muidugi kui sa ise just oma paroole laokile ei jäta. Kui andmed turvaliselt varundatud, saab need telefonimälust ära kustutada ja kutsikapiltide tegemist jätkata!

Sirli Seliov

Uuendatud: 29.01.2019

Avaldatud: 01.11.2017