Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Kas minu konto on häkitud?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Spioonid on kõikjal. Internetis, tänavatel, kodus. Tõenäosus, et Sind on häkitud, on üpris suur. Kuidas teada saada, kas võõrad silmad käivad Sinu kontodel?

Kõige lihtsam viis kontrollimiseks, kas Sinu kontode andmed on lekkinud, on veebileht „Have I Been Pwned?“

häkitud

Samuti tasub aeg-ajalt kontrollida, kes ja millisest seadmest Sinu kontol käib. Nii, nagu laseme korrapäraselt hooldada oma autot, koristame kodu või käime arsti juures, nõnda tuleks tähelepanu pöörata ka oma küberhügieenile.

Siin kuus nõuannet, kuidas oma küberhügieen korras hoida

Vaheta kord kvartalis paroole

Kui mõne olulisema konto kasutajanimi ja parool peaksid lekkima, siis võid ilma jääda nii rahast kui ka isiklikest materjalidest. Kui paroolide meelespidamine tundub keeruline, siis on olemas paroolihaldamise tarkvarad nagu LastPass ja KeePass. Need lahendused aitavad turvalisi paroole regulaarselt luua ja meeles pidada.

Kontrolli kontol ja seadmes toimuvat

Facebookil, Twitteril ja Google’il on kõigil oma võimalused kontoga seotud hiljutiste toimingute kontrollimiseks. Turvaseadete alt näeb loetelu viimastest sisselogimiskordadest ja seadmetest, millega kontole on sisenetud. Lisaks näed, millistel rakendustel on õigus Sinu konto infot kasutada ning neid õigusi saab ka piirata.

Üldjuhul võimaldavad sotsiaalmeediakontod tellida SMSi või e-posti teel hoiatusteateid, kui keegi tundmatu proovib kontole siseneda või kui sisselogimiseks kasutatakse uut seadet.

Kontrollige salvestatud rakenduste õigusi

Nii Google Play kui ka App Store’i rakendusepoes on välja toodud, millisele infole äpp ligipääsu küsib. Tasub olla tähelepanelik, kui näiteks taskulambirakendus küsib ligipääsu teie kontaktidele, sest aeg-ajalt satub rakendusepoodi ka nuhkvaraäppe. Eriti hoolikas tuleb olla kolmandate tootjate rakendustega, mis ei ole saadaval ametlikes rakendusepoodides.

Androidi seadmes tuleb rakenduste õiguste nägemiseks avada menüüst Settings (Seaded) ® Apps (Rakendused) ja seejärel valida soovitud rakendus ja Permissions (Load). iOSi puhul Settings ® Privacy, kust saab kontrollida igale rakendusele antud õigusi.

Veendu, mis programmid arvutis jooksevad

Kindlasti tasub arvutisse tarkvara laadides ja installeerides olla ettevaatlik. Aeg-ajalt peaks kontrollima, mis programmid arvutis taustal töötavad ja vaadata ka üle veebilehitseja laiendid (extensions). Loetelu parajasti aktiivsetest programmidest leiab Windowsi operatsioonisüsteemis Task Manageris ja Apple seadete puhul Activity Monitoris.

Kui töötav rakendus on tundmatu, tasuks selle kohta teha veebiotsinguga kiire taustakontroll. Sarnaselt tuleks toimida ka kõigi veebilehitseja lisamoodulite ja lisanditega, mille installimist sa kas ei mäleta või enam ei vaja. Näiteks Facebooki erinevad testid või aktiivsusäpid.

Tee ära tarkvarauuendused

Veendu, et automaatsed uuendused on sisse lülitatud nii operatsioonisüsteemil kui ka rakendustel. Tähelepanuta ei tasuks jätta ka kodust ruuterit, kuna see on esimene filter, mis kaitseb viiruste ja pahalaste eest.

Kontrolli, kes on Sinu WiFi-ga ühendatud

Veebiühenduste jälgimine on lihtne ja ühendatud seadmete loetelu vaatamiseks tuleb sisse logida oma ruuteri seadistusse. Seda saab teha läbi brauseriakna. Aeg-ajalt tasub muuta ka WiFi parooli (sealhulgas ka vaikimisi kehtivat ruuterisse sisselogimise administraatori salasõna). Hotellides või kohvikutes võiks avatud WiFi asemel kasutada VPN-ühendust või mobiilset internetti.

Autor
 Tele2
Tele2
Tele2
See artikkel on valmis küpsetatud suure hoole ja armastusega tele2laste või meie koostööpartnerite poolt. Loodame, et said väärt infot!