Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Kui tihti peaksid telefoni või ruuterit vahetama?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:


Telefonidega on asi veidi lihtsam – nutitelefoni uuendamise intervalli otsustab inimese rahakoti paksus, värske mudeli saabumine, lapse hädaldamine või suuremat sorti soodushind. 

On inimesi, kel iga kuue kuu tagant uus telefon taskus ja skaala teises otsas neid, kes põrutavad oma ustava ratsuga “lõpuni välja” . Ratsionaalselt võttes võib telefoni vahetamise põhjused jaotada laias laastus kolmeks: 

  1. kiirus 

  2. vastupidavus

  3. turvalisus 

Esimene põhjus ehk telefoni märgatav aeglustumine kimbutab esmajoones alla 200-eurose hinnalipikuga seadmeid, kuna tootja hoiab juba eos riistvara ja tarkvara pealt kokku. Nõrgemat sorti protsessor ja piiratud töömälu tähendavad, et odav telefon võib kõigest aasta-paari möödudes teosammul edasi venida. Heaperemehelik käitumine aitab seda muret leevendada, kuna õigeaegselt tehtud tarkvarauuendused ja digiprügi – üleliigsed äpid ning vanad videod – puhastamine aitab telefoni kiiremaks teha. 

Teiseks vastupidavus ehk puhas füüsika. Telefoni aku ei kesta ühe laadimisega enam päeva lõpuni vastu ja aku vahetuse eest 50-100 eurot ka maksta ei raatsi? Aeg uue telefoni peale mõelda. Kui piilud Facebook Marketplace’is kasutatud õunatelefone, siis alati tuleks müüja käest uurida, kuidas on lood müüdava seadme aku tervisega (ehk battery health).

Vastupidavuse alla saab liigitada ka telefoni välise kulumise. Kui Sa pole telefoni ekraani kiletanud või kaitsvat ümbrist kasutanud, siis on suur tõenäosus, et aasta-paari pärast hakkavad telefonile ilmuma erinevad kasutusjäljed, kriimustused, täkked jm. Juhul kui telefon juba varem maha prantsatanud pole…

Kolmandaks turvalisus. Kui telefonitootja ei paku Sinu seadmele enam tarkvara- või turvauuendusi, siis on paras aeg seadmega hüvasti jätta. Positiivse sammuna pakub Samsung oma kõige uuematele telefonidele kuni seitse aastat uuendusi. Apple’i telefonidel on vastav number keskeltläbi 5-6 ning Xiaomil 4 aastat. 

Reaalsuses tehakse paljud telefonivahetused ka puhtalt emotsioonide põhjal – argumendiks uus kaamera, atraktiivne välimus või muud erutavad turundussõnumid. Pea meeles, et reeglina peavad kallimad telefonid ajahambale paremini vastu, seda nii tehnoloogia kui ka koostekvaliteedi poolest.

Kuidas on aga lugu ruuteriga?

Kui telefonid saavad avalikus ruumis rohkelt kõlapinda, siis ruuterid on mõneti teenimatult tahaplaanile jäänud. Ainus moment, kui see kodudes teemaks tuleb, on siis kui ruuter ei tööta nii kui peaks. Samal ajal podiseb ruuter ustavalt nädalaid, kuid ja aastaid toanurgas, tagades eluks vajaliku netiühenduse. 

Kuldreeglina tasuks ruuteri elueaks sihtida 3-5 aastat. Arvestades nüüdisaja netisõltuvust tähendab see truule netisaadikule 1100-1800 järjestikkust tööpäeva! Esimene märk ruuteri väljavahetamise vajadusest on asjaolu, et netikiirused jäävad ajapikku järjest aeglasemaks (uusarenduse puhul võib olla tingitud ka uutest kasutajatest) või ühendus kipub varasemast tihedamini katkema. 

Enne kui hakkad ruuterit välja vahetama, tasuks veenduda, et oled omalt poolt teinud kõik mis võimalik, et teda turgutada: 

  1. Kontrolli üle ruuteri asukoht. Kus on kodus parim koht ruuteri jaoks? Viska sellele loole pilk peale. 

  2. Võimalikult kiire netiühenduse nautimiseks veendu, et Sinu paketis ei oleks kiirusepiiranguid.

  3. Kui ruuter seda võimaldab, siis seadista see 5 GHz sagedusriba peale (mitte segi ajada 5G-ga!), et 2,4 GHz ühendusest suuremaid kiiruseid nautida. 2,4 GHz sagedusala on suurtes panelkades tihti ülekoormatud, seega selle lihtsa muudatuse tulemusena võid netikiirust kordades suurendada!

  4. Tee ruuterile restart. Tõmba saba tagant ära, oota natuke ja siis taaskäivita. See vabastab ruuteri mälu ja viib tarkvarauuendused lõpuni.

  5. Tavaliselt uuendavad ruuterid end ise, kuid igaks juhuks tasub üle kontrollida, kas mõni tarkvarauuendus on saadaval. Selleks trüki brauserisse ruuteri aadress (näiteks 192.168.8.1 või 192.168.1.1, selle leiad ruuteri peal olevalt kleepsult), logi sisse ja kontrolli uuendusi.


  6. Juhul kui Sinu ruuter seda toetab, kaalu lisaantenni kasutamist. Operaatorite valikust leiad nii sise- kui ka välisantenne, mille abil netiühendust turgutada. Enne kui kukrut kergendad, tasub operaatoriga korra suhelda, et veenduda kas ja kui palju sinu asukohas lisaantennist kasu on. 

Tunned, et võiks siiski ruuterit vahetada?

Kui kõige tulemusena tunned endiselt, et netikiirused jätavad soovida, siis on aeg vahetuseks. Enda kogemuse põhjal võin tunnistada, kuidas üks lihtne valge karbi uuendus võib kõike muuta. Aastaid tagasi kasutasin koduse netiühenduse jaoks pikalt taskuruuterit, mille vaene aku ühel heal päeval lihtsalt üles paisus. 

Seejärel oli järg Huawei B525 käes, mille teoreetiline allalaadimiskiirus ulatus 300 Mbit/s, reaalsus oli aga keskeltläbi 10x aeglasem. 2021. aasta suvel tuli taevamanna – Huawei B618, mis on juba viimased kolm aastat mind ustavalt teeninud, rahuldades netivajadusi keskmiselt 100-150 Mbit/s allalaadimiskiiruse juures (teoreetiline max 600 Mbit/s alla ja 50 Mbit/s üles).

Nüüd läheb aga temagi teenitud puhkusele, kuna uksest astus sisse 5G ruuter H158. Teoreetilised maksimumkiirused on võimsad: 1.65 Gbit/s alla ja 250 Mbit/s üles. Tele2 testis seadet üle Eesti ning maksimaalseks kiiruseks saadi 785 Mbit/s alla- ja 90 Mbit/s üleslaadimisel. Linnades kujunes keskmiseks kiiruseks 240 Mbit/s alla ja 41 Mbit/s üles ning maapiirkondades vastavalt 180 Mbit/s ja 21 Mbit/s. Seega netitulevik näib helge. 

Moodsal ruuteril on veel üks suur pluss – mitmete seadistamisvõimaluste hulgas on ka variant signaali tugevust testida, et saaksid ruuteri korteris võimalikult heale kohale panna. 

Aita internetil õuest tuppa saada

Kui elad eramajas, siis tasub kindlasti kaaluda 5G väliruuteri (täpsem termin oleks siinkohal “modem”) varianti, et kiire internet paksudest seintest hõlpsamini läbi pääseks. Paigaldamiseks tasub taaskord operaatoriga ühendust võtta, et “valge karbi” jaoks parim võimalik asukoht leida ja üles seadmine koos tehniku abiga korrektselt teha. 

P.S. Lõppu ka üks shameless plug – ruuteri vananemise jutu võid vähemalt Tele2ga edaspidi ära unustada, kuna kuurendi puhul vahetavad nad su ruuteri iga nelja aasta tagant uhiuue mudeli vastu!

Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.