52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Miks on telefonidel mitu kaamerat?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

2018. aasta nutitelefone iseloomustab kolm trendi: piklik kere, ekraani ülaosa „kaunistav“ sälk ning mitu tagakaamerat. Talupojaloogika järgi on kaks muidugi parem kui üks, aga ühe kaameraga Google Pixel 2 on ka vastupidist tõestanud. Miks siis ikkagi kahte kaamerat vaja on?

Märkus: tekstis peame kahe kaamera all silmas kahte tagumist kaamerat (edaspidi dual kaamera ehk DK). Mõistagi on telefonidel ka esikaamera(d), kuid see pole hetkel loo fookuses.

Tootjad hakkasid DK kasutamist testima juba 2011. aastal, kui HTC tõi turule EVO 3D telefoni. Tehnikaentusiastide huvi oli suur, aga rahvas ei jooksnud sellele telefonile tormi.

HTC EVO 3D

Viis aastat hiljem tuli Apple välja kahe kaameraga varustatud iPhone 7 Plusiga ning see juba tõi suurema reaktsiooni. Ohhetati ja ahhetati: mis imeasi see veel on! Vaatame üle, mis eesmärki see lisakaamera täidab. Võimalusi on mitmeid.

I variant – sügavust!

Põhikaamera teeb pilti nagu ikka ning teise kaamera ainus ülesanne on teha kindlaks, kui kaugel objektid üksteisest asuvad. Selle koostöö tulemusena saavad peegelkaameratest tuttavad hägustatud taustaga portreefotod ka nutitelefonide jaoks reaalsuseks. Kvaliteet võib varieeruda, kuna suurt rolli mängib kasutatav tarkvara. Seda isegi nii palju, et ühe kaameraga Google Pixel 2 suudab seda bokeh efekti puhtalt tarkvara toel saavutada. Tihti paremini kui kahe kaameraga telefonid.

Kaamera kvaliteeti saab hinnata selle järgi, kui täpselt on esiplaanil asuva objektid hägusest taustast eristatud (kas tütarlapse kiharad on ikka lõpuni kenasti detailsed või mitte). Peegelkaamerad saavad selle tööga õigetes kätes perfektselt hakkama. Telefonid mitte.

Sellist kombot kasutavad vähesed telefonid. Nt: HTC M8, Honor 6X, 7X Lenovo K8 Plus.

II variant – must ja valge

Kaks kaamerat on üldjuhul samade tehniliste näitajatega, kuid üks pakub värvilist pilti (varustatud RGB- ehk värvifiltriga) ning teine teeb ainult must-valgeid klõpse. Miks see oluline on? Kui kaamera kasutab RGB filtrit, siis osa informatsioonist läheb kaduma (sensor ei haara nii palju valgust) ning pildid kaotavad detailsuses.

Värvifilter

Filtri puudumine lubab teisel kaameral teha kvaliteetseid must-valgeid pilte ning lisainformatsiooni toel tehakse üheskoos parem üldpilt.

Sellise DK komboga on varustatud nt: Honor 8, Huawei P9, P10, Nokia 8, Huawei Mate 10

III variant – lainurk

Üpris lihtsasti mõistetav valik. Teise kaamera eesmärgiks on pakkuda laiemat vaatenurka, et pildile jääks rohkem. Eriti kasulik, kui tahta üks tore grupipilt või maastikufoto teha.

Taoline kombo on ka välisel vaatlusel kenasti ära tuntav, kuna kaamerad näevad üpris erinevad välja.

LG G7

Sellise komboga on varustatud nt: LG G5, V20, G7 ThinQ.

IV variant – telefoto ehk zuuuuuum!

Kui lainurga ülesanne on võimalikult palju objekte pildile mahutada, siis telefoto lubab sul paremini pildistada kaugel olevaid objekte. Jah, sa võiksid ka niisama näppudega “sisse näpistada” ning digitaalset suumi kasutada, aga optilise suumiga on elu hoopis lillelisem. Pildid jäävad palju detailsemad. Kõige võimsam näide telefoto kasutamisest on Huawei P20 Pro, mis võimaldab lausa 5-kordset optilist suumi. Kasutasin seda üllatavalt tihti.

p20pro

Selline DK kombo suudab kaamerale pakkuda ka piisavalt sügavusinfot, et esimese punktina toodud sügavussensor üpris iidseks muuta. Portreefotod tulevad teinekord täitsa kenakesed.

Üks viimase aja popimaid kombosid. Kasutavad nt: Xiaomi Mi A1, iPhone 7 Plus, 8 Plus, iPhone X, Samsung Galaxy Note 8, Galaxy S8+, S9+, OnePlus 5, 5T ja 6 ning mõistagi Huawei P20 Pro.

Post Scriptum

Erinevaid lahendusi on võimalik ka korraga kasutada, jättes täiesti “tavalise” kaamera vahele. Siiski see pole veel kõige optimaalsem valik ning nt Huawei P20 Pro kasutab kombot: 40 MP põhi, 20 MP must-valge ning 8 MP telefoto. Kolm kaamerat telefoni tagumisel küljel võib küll väga lahe ja futu välja näha, aga loodame, et sellega liiale ei minda ja pigem keskendutakse tarkvara arendamisele.

Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.