Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Lahendame esmalt ühe asja ära. Apple väidab järjepidevalt, et nad tõid turule „aifõun kümne“. Rahvasuust kostub aga järjepidevalt „aifõun iks“ ning üks on siin selge - rahvasuu ei valeta. Vaatame siis üle, kas iPhone X on oma kõrget hinda väärt.
Lepime kokku ka selles, et siit arvustusest ei käi läbi ühtegi numbrit, mida võib lugeda tehniliste andmete lehelt. iPhone uue esiründaja puhul võib uskuda, et nad pole seanahka vedanud ning tehnilise poole peal suuri vajakajäämisi ja miinuseid peaaegu, et pole.
iPhone X-ga käib kaasas ka vaieldamatult selle aasta suurim haip telefonide kategoorias – inimesed seisavad poodides järjekorras, lihtsalt et telefoni näppida ning Tele2 kontoriski liigub X ringi nagu kuuvarjutus. Kui välja ilmub, siis kõik ohhetavad ja tahavad vaadata.
Välimus ja ekraan
Telefoni välimus on kõige suurem muudatus võrreldes eelmiste mudelitega ning arvamusi on selle kohta palju – mõne jaoks ilus, teise jaoks mitte. Kui esmapilgul tundus iPhone X välimus mulle naljakas ning kummaline, siis nüüdseks olen sellega ära harjunud. Ka ülemises ääres istuv ükskulm reeglina ei häiri. Ainult siis, kui videoid vaadata. Kellele kulm absoluutselt ei sümpatiseeri, siis selle „kustutamiseks“ on loodud lausa eraldi äppe.
Üleni klaasist telefon toob endaga kaasa ühest küljest mõnusa raskuse, kuid samas ka näpujäljed, killustumisohu ning libisemise, kui ta kaldpinnale maha asetada. Ühel korral suutis X ka täiesti omavoliliselt kodus diivanilt lahkuda. Õnneks jäi ta terveks, kuid südame alt käisid judinad läbi küll. Muidu käes olles haakub telefon käega hästi ning teda on üpris mugav käes hoida. Suurus on samuti keskmise suurusega käega Eesti mehe jaoks optimaalne.
Välimuse juures on suurim muutus füüsilise kodunupu ära kaotamine, mis ühtlasi tähendab ka iPhone’de peamise autentimisviisi TouchID (loe: sõrmejäljelugeri) kadumist. Asemele on tulnud FaceID, mis autentib kasutaja tema näo põhjal ära. Sellest on kisa ja kära olnud palju ning seda on testitud läbi ja lõhki, seega siin detailidesse ei lasku. Ütlen lihtsalt nii palju, et ühenädalase kasutuse juures ta alt ei vedanud ning töötas kenasti.
Kaamera
iPhone X-i tagumist külge ehivad kaks vertikaalselt paigutatud kaamerat, üks neist tavaline ning teine telefoto, mis võimaldab objektist lähemalt pilti teha. Kindlasti üks parimaid telefonikaameraid, mis sel aastal minu käest läbi käinud on. Värvid on paigas ning ka dünaamiline ulatus on eeskujulik. X ei jää hätta ka hämaras pildistamisega (Eesti sügis-talve jaoks oluline omadus).
Video puhul on kvaliteet hetkel tippude tipp. Aegluubis kaadrid on ilusad ning stabilisaator töötab kenasti.
iPhone X-i kaameraga tulevad kaasa ka Animoji’d. Tore mänguasi ning mõnda aega on nende „vau“ faktor suur, kuid kujutan ette, et ajapikku võid nende olemasolu ära unustada. Animoji’d töötavad muidu kenasti ning neid saab ka salvestada, kuid ainsa miinusena on keele puudumine. Koeral võiks ju see ikka olemas olla, või mis?
Üks miinus siiski kaamera juures on – Apple’i enda poolt ülistatud portreefunktsioon. Hetkel tundub, et tegu on pigem beetaversiooniga, kuna reeglina ei ole ma pildistamise tulemusega rahul, kui seda funktsiooni kasutan. Erinevad valgustamise võimalused on samuti pigem ülehaibitud. Tavalisest X-i kaamerast on küll ja veel, et imelisi pilte teha. Lisalaigid Instagramis on garanteeritud.
Perfoormants
Tipptelefonide juures nende kiirusest rääkimine tundub nagu riisikoti lahti lõikamine ning terade sorteerimine – jah, seda on ütlemata tore teha, kuid kasu on sellest vähe, sest lõpptulemus on alati sama. Telefon on kiire, nagu ka kõik teised tipptelefonid.
Küll aga peab mälumahu puhul Apple’i kallal nurisema. Nad on tootevalikust eemaldanud kuldse keskteena mõjuva 128GB ning selle asemel on alles jäänud 64GB ja 256GB. Kui telefoni vähegi aktiivsemalt tema täisvõimsuse juures ära kasutada, siis saab 64GB ka õige pea täis. 256 tundub selge ülepakkumisega, aga kuna ta kaotab kõik mured ära, siis just seetõttu müksab Apple meid sinnapoole, kus kallim mudel.
Aku
Akust on raske rääkida ilma numbreid nimetamata, aga ütleme siis nii: aku peab päeva lõpuni vastu küll. Isegi kui telefoni päeva jooksul viisakalt palju kasutada. Võimalik, et aja edenedes kuivab ka aku kokku, kuid ühe nädala pikkune kasutajakogemus lisakortse laubale ei tekitanud.
Esmakordselt Apple’i ajaloos on iPhone nüüd ka üldtunnustatud Qi tehnoloogia abil juhtmevabalt laaditav. Eks see oli pigem ainult aja küsimus, kuna teised telefonitootjad on juba aastaid juhtmevaba laadimisega flirtinud. 95% inimestest pole veel juhtmevaba laadimisega midagi peale hakata, aga tuleviku mõistes on see siiski hea märk.
Järeldus
Kui sul püksitaskus raha ikka veel sügeleb ning iPhone X puudumine sinu öökapi pealt öösel magada ei lase, siis anna minna – osta ära. Jah, ta on ajuvabalt kallis telefon ning selle ostmisega saadad Apple’le signaali, et selline hind on okei, mida klientidelt küsida. Aga mis parata, tegu on väga hea telefoniga ja su süda väga tahab seda. Ajule on seda väljaminekut juba natuke raskem põhjendada.
Kui iPhone X maksaks 800-900 €, siis ka mina kaaluks selle soetamist. Seniks aga lepin teadmisega, et ühe täisväärtusliku iPhone X eest saan ma soetada kaks Samsung S8-t või kümne aasta varu „päris“ õunu.