Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Tehnojumalate pealetung
Avaldatud:
Uuendatud:

Tehnojumalate pealetung

Üks tuntud eesti meediategelane armastas igal võimalusel Steve Jobsiks riietuda. Ta ostis endale kõrge kaelusega musta sviitri ja eemalt vaadates oli raske hinnata, kas see oli ikooniline Issey Miyake turtleneck, mida Jobs absoluutselt iga päev kandis, või rahuldus ta mõne odavama koopiaga.

Kui meediategelane videokaamera ette sattus, lasi ta operaatoril end võimalusel nurga alt filmida, nii nagu on filmitud rääkivad pead kõigis Apple’i reklaamides. Irvhammastele tegi see muidugi kõvasti nalja, kuid oma iidoliks kehastumises pole tegelikult midagi imelikku, isegi kui sa kuuendat kümmet tallud. Jumalale sedavõrd nähtava kummarduse tegemises on midagi imetlusväärsetki, palju mugavam on teiste ideid silma pilgutamata enda pähe esitada, nagu irvhambad tavaliselt teevad.

Siis suri aga Steve Jobs ära, Issey Miyake lõpetas tehnojumala lemmiksviitri tootmise ning ka eesti meediategelane riietus edaspidi T-särkidesse. Tundus, et nüüd jääb maailma areng seisma, sest Jobsi valged tossud olid teiste jaoks liiga suured. Eesti meediategelane kirjutas, kuidas peale Jobsi surma pole Apple millegi mõistlikuga maailma üllatanud.

Jobs
Foto: CastleRain

Selle väitega on muidugi lihtne vaielda, kuid ühes on Jobsi jüngritel kahtlemata õigus - Steve Jobs oli suurem kui iPhone, Mac ja iTunes kokku, sest inimesel on teise inimesega palju lihtsam samastuda. Toode jääb aga tooteks, eriti kui seda iga aasta tagant uunedada.

Jobs pole muidugi ainus tehnoloogiajumal, Silicon Valley on neid triiki täis. Aegajalt muutuvad nad inimesteks, kabistavad naisi ja saavad kinga, nagu juhtus Uberi juhi Travis Kalanickuga (sellise perekonnanimega oli ilmselt aja küsimus, millal mees seksismiskandaali keskmesse satub). Aegajalt avaldavad nad toetust Donald Trumpile ning saavad selle eest sõimata, nagu juhtus PayPali looja Peter Thieliga. Üldiselt on gurud aga 21. sajandi rokkstaarid, sest roki formaat on rokist endast olulisemaks muutunud. MP3 on suurem kui Mick Jagger ning kindlasti on FLAC suurem kui Neil Young.

Ja see on tegelikult murettekitav. Kui chili con carne maitsest on tähtsam see, millise ingelinvestori raha eest toit mulle drooniga koju lennutatakse, muutub chili con carne aja jooksul paratamatult kehvemaks. Jeff Bezos on karismaatiline ettevõtja, aga maailmal on nimetuid pagareid rohkem vaja. Ja päris kindlasti on maailmal vaja (tehnoloogia)firmasid, mille areng selle juhi surmaga läbi ei saa. 

Mihkel Raud

28.09.2017