Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Kõik, mis pead teadma iPhone 13 seeriast, Apple Watch 7 ja uutest iPadidest
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Septembris on kaks kindlat asja: me ei joo & Apple näitab enda uusi telefone. Nii kergitatigi 14. septembri õhtupoolikul uutelt seadmetelt “saladusloor” ja on paras hetk nähtust kokkuvõtte teha.

Olgu öeldud, et iPhone 13 seeria telefonide eeltellimine algab 01.10 ning tarned algavad hiljemalt 18.10. Kui eeltellimisest jääb telefone alles (kogused on piiratud), siis uued õunad jõuavad poelettidele alates 08.10.

iPhone 13 ja iPhone 13 mini

Lühidalt kokku võttes oligi kõik nii, nagu kuulujutud ennustasid. Väliselt tehti väikesed uuendused kaamerate ja ekraani kohal asuva kulmu disainis, et sõbrad ja kolleegid ikkagi saaksid aru, et “oot, see on see uus iPhone, jah?” Kaks tagakaamerat keerati üksteise suhtes diagonaali ja kulmu suurust kärbiti umbes 20% võrra.

Kaamerateks on 12 MP lainurk (f/1.6) ja 12 MP (120-kraadine vaateväli, f/2.4) ülilainurk. Sensorid on varasemast suuremad, et hämarates oludes etemaid fotosid teha. Huvitav lisa on Cinematic Mode režiim, mis lubab ka tavakasutajal luua varasemast kvaliteetsemaid videosid, kuna nutikas tehisintellekt aitab fookustamisega.

iPhone 13 ja 13 mini OLED ekraanid on varasemast 28% eredamad, kuid diagonaalid jäävad samaks – vastavalt 6,1 ja 5,4 tolli. Akud on nõksa suuremad ja etemad, sest iPhone 13 puhul saad juurde ligi 2,5h kasutusaega ning 13 mini puhul umbes 1,5h.

Värvidest pakutakse roosat, sinist, punast, musta ja hõbedast õuna. iPhone 13 mini hinnad algavad 819 € ja iPhone 13 919 €. Rõõmustav on, et enam ei pakuta 64 GB versiooni, vaid mälumahu valikud algavad 128 GB juurest.

iPhone 13 Pro ja iPhone 13 Pro Max

Pro seeria sai veidi enam uuendusi. Nimelt toodi telefoni ekraanidele 10-120 Hz adaptiivne värskendussagedus (Apple puhul bränditud sõnaga ProMotion) ehk kasutatav sagedus sõltub otseselt tarbitavast sisust: mängude puhul maksimum ja veebis artiklit lugedes peaaegu, et miinimum, et akut säästa. Akud on varasemast veidi suuremad ja pakuvad ligi 2h võrra pikemat kasutusaega.

Ekraanide suurused ei muutunud. iPhone 13 Pro jätkab 6,1-tollise ja iPhone 13 Pro Max 6,7-tollise OLED ekraaniga. Pro telefonide kaameramoodulid on tunduvalt jässakamad kui eelkäijatel, et suuremad sensorid ja rohkem tehnikat ära mahutada. Seega võib oodata, et telefone laua peal kasutades kõiguvad nad senisest rohkem. Kolmeks kaameraks on:

  • 77mm telefoto kaamera kuni 3x optilise suumiga, 12 MP (f/2.8 avasuurusega)
  • 12 MP ülilainurk kaamera (f/1.8)
  • 12 MP lainurk kaamera (f/1.5)

Värvid? Sinine, kuldne, must ja hõbe. iPhone 13 Pro hinnad algavad 1179 € ja iPhone 13 Pro Max puhul 1279 €. Sisemälu saab valida 128 GB kuni 1 TB.

Apple Watch 7

7. seeria Apple nutikella peamine uuendus on varasemast suurem ekraan, mis saavutati ekraani äärte nudimise järel (jutu järgi 40%). Korpus ise jäi samaks. Mitmeid parendusi tehti ka kasutajaliideses: sõnumitele vastamine läks lihtsamaks, näed korraga rohkem sisu ja nuppe on lihtsam vajutada. Kell on varasemast vastupidavam ning teda saab kasutada ka tolmustes tingimustes. Endiselt võib kellaga ka ujuma minna.

Aku on jätkuvalt kehva – kella pead laadima iga jumala õhtu. Positiivse uudisena parandati laadimiskiirust 33% võrra. Värvivalik on lai: must, hõbe, rohekas, sinine, punane. USAs algavad hinnad 399 dollarist.

iPad ja iPad mini

Uuenduskuuri läbisid ka Apple tahvlid. 10,2-tollise iPadi puhul uuendati peaasjalikult vaid sisemust ning 8,3-tolline iPad mini läbis ka disaini värskenduse. iPadi sisse pisteti A13 Bionic kiip, mis on varem kasutatud A12-st 20% jagu kiirem. Hoia siiski meeles, et tegu on 2019. aastal ilmavalgust näinud kiibiga. Esitlusel rõhutati, et selle tahvliga saad joonistada (esimest korda ka Apple pliiatsi toega), mänge mängida ja koolitükke teha. Kuna iPad on kõige taskukohasem õunatahvel (USAs alates 329 dollarit), siis on ta suunatud selgelt koolinoortele. Seetõttu parandati ka esikaamera kvaliteeti, et koduõppes läheks elu paremaks.

iPad mini sai endale tunduvalt moodsama välimuse: ekraani servad lihviti kitsamaks ja TouchID tõsteti esiküljelt tahvli lühema serva peale. Palju eetriaega pühendati kaamera Center Stage funktsionaalsusele, mis sisuliselt tähendab seda, et esikaamera suumib pilti veidi sisse ja liigub Sinuga kaasa, et Sind alati kaadris hoida. Sarnaselt iPad Pro ja Airiga kasutab ka uus iPad mini USB-C laadimispesa. Esitluse ajal kiitis Apple USB-C tehnoloogiat taevani, seega seda kummalisem on, et Apple pole endiselt nõus telefonide puhul loobuma ajale jalgu jäänud lightning pesast! iPad Mini hinnad algavad jänkidele alates 499 dollarist.

Millest veel räägiti?

Ürituse alguses pühendati veidi eetriaega (badum-tss…) Apple TV+ kummardamisele ning näidati, kui palju kvaliteetset sisu sealt leida võib. Pärast Apple Watch 7 blokki tutvustas ebamaiselt valge naeratusega härra Apple Fitness+ teenust (Eestis seda ei ole). Tõsi, kogu jutt oli veidi déjà vu eelmise aasta omaga. Hiljem sain sellele tundele YouTube kommentaaridest kinnitust.

Kokkuvõttes Apple poolt taas samm selle poole, et liikuda pigem teenusepõhiseks ettevõtteks – erinevalt toote müügist saad ju teenuse kuutasu pealt järjepidevat tulu. Inimesed on varasemast rohkem ka kodus, seega TV ja koduse trenni promomine oli igati loogiline käik.

Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.