Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Kas Sony oskab veel telefone teha? Sony Xperia 5 arvustus
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Kunagi tegi Sony Eesti telefoniturul korralikult ilma. Ka mul oli vahepeal pikalt Sony Ericcson Walkman W810i. Nüüd on Sony telefonidest alles jäänud vaid tuhm mälestus. Kas Xperia 5 suudab seda muuta?

Olgu öeldud, et ülemäära põhjalikult ei saanud telefoni testida, kuna ei suutnud Sony Retail Mode’i deaktiveerida (yes, I tried googling it). Aga selge arvamus on kujunenud.

Välimus

Sony Xperia 5

Esimene, mis Sony Xperia 5 puhul silma torkab, on tema piklik kuju. Nagu telekapult või Luunja kurk. Samal ajal testis olnud iPhone11 on temast pea sentimeetri võrra laiem. Telefonimaailmas on see ikka väga suur vahe. 

Pikliku kuju pluss on, et tema peal on ühe käega päris mugav trükkida ja on väiksem oht telefoni maha pillata. Miinus aga tõsiasi, et ekraani ülaosa jääb sõrmedele veidi kaugeks. Muus osas on Sony HDR ekraan väga ilus ja ere. Mõõduks 6,1 tolli ja resolutsiooniks 1080x2520 pikslit.

Sony Xperia 5

Rääkides telefoni maha kukkumisest, siis Xperia 5 puhul on see oht reaalsem kui kunagi varem. Nii libedat telefoni pole ma varem veel testinud. Sony reklaamib telefoni puhul ka Gorilla Glass 6 kaitset, kuid see ei pruugi Sind alati päästa. Varem või hiljem lahkub Sony omal algatusel diivanilt ja tulemust ei taha keegi näha.

Sony Xperia 5

Tiir ümber telefoni ja Xperia 5 on endale palju nuppe külge pookinud. On eraldi kaamera nupp, millega saab kiiresti kaamera avada ja klõpsu ära teha. See on hea. Külje peal on eraldi nupp on-off jaoks ja eraldiseisev sõrmejäljelugeja. Ei näe põhjust, miks need kaks nuppu ei võiks koos olla, nagu oli kunagi Sony Xperia XZ Premiumil. Pärast pikemat testimist selgub, et see sõrmejäljelugeja ei tööta üle mõistuse hästi.

Plusside poolele saab lugeda (Dual-SIM võimekusega) SIM-kaardi sahtli. Selle saab küünega lahti, see tähendab ilma eraldi tööriista kasutamata. Samal ajal on Sony suutnud säilitada IP68 vee- ja tolmukindluse reitingu. Nii võiks ka teistel tootjatel olla.

Sisemus

Telefoni seest leiame 128 GB sisemälu, mis on igati rõõmustav. See on sama palju mahtu kui mu koduläpakal. Vahemälu on 6 GB, seega rööprähklemine ei ole Xperia 5 puhul probleemiks. Protsessor on samuti tipptelefonile omaselt kiire.

Xperia 5 aku on paberil kõigest 3140 mAh mahutavusega. Kuivõrd hea see tegelikult on, ei saanud testimist kohati seganud demorežiimi tõttu päriselt teada. Telefoniga tuleb kaasa 18W kiirlaadija.

Negatiivse külje peale võib kanda Sony hullus lisaäppidega. Neid oli selgelt liiga palju. Kas mul ikka peab kohe telefonis olema Netflix, Amazon Shopping, Fortnite Installer, Asphalt 9, Booking.com ja AccuWeatheri äpid? Lisa sinna nimekirja veel Sony enda Movie Creator, 3D Creator, AR Effect, Cinema Pro ja Game Enhancer äpid ning üldpilt on juba väga kirju.

Sony Xperia 5

Kokkuvõttes huvitav äpivalik. Sony enda äppide esimene ots tundub pigem lastele suunatud olevat (3D Creator, AR Effect), samas on Cinema Pro mõeldud selgelt pigem täiskasvanud videohuvilistele.

Kaamera

Telefoni tagaküljelt leiame kolm 12 MP kaamerat: tava ehk lainurk (f/1.6), telefoto ja ülilainurk (mõlemad f/2.0). Ilusate selfiede tegemiseks on 8 MP esikaamera, f/2.0 avasuurusega.

Sony Xperia 5

Hinda arvestades on kaamera tulemused mõneti alla ootuste. Sonyl läheb aega fookuse leidmisega ja pärast klõpsu tegemist pidin ekstra sekundi-paar ootama, et kunstiteost imetleda. Tarkvara lihtsalt töötleb seda pilti veidi kauem kui teised sama hinnaklassi telefonid.

Ööfotode puhul on tulemus kuidas kunagi. Mõnikord teeb Sony minu praegusele Samsung S10-le silmad ette ja teine kord jääb ta stseeni ülevalgustamise tõttu konkurendile alla.

Kaameraäpp ise mõjub natuke odavalt (eriti eri funktsioonide valimise menüü) ja pole väga intuitiivne. Näiteks selleks, et ülilainurk kaamerat kasutada, pead enne toksama telefoto kaamera peale ja ALLES SIIS jõuad ülilainurgani. Arenemisruumi igatahes on. Näidispildid leiad siit.

Varia

Sony Xperia 5

Sony arvates on Xperia 5 üks parimaid omadusi, mida kindlasti kõik võiksid kasutada, asi nimega Side Sense (tõlkes külje puudutus?). See tähendab, et kui toksad vastu kindlat kohta telefoni külje peal, tulevad sealt lahti enimkasutatud äpid või Sinu enda seadistatud asjad.

Tervelt viie minuti jagu raatsisin temaga ka hullata, aga minu jaoks jäi asi võõraks. Õigesse kohta toksamine nõudis päris palju harjutamist ja kirurgilikku täpsust. Tõsi, seda funktsiooni saab ka oma maitse järgi peenseadistada.

Sony Xperia 5

Piklik ekraan võimaldab ka palju multitaskimist. Paned YouTube video üles mängima ja alumises osas müttad näiteks Google’i avarustes või muudes foorumites. YouTube’st rääkides, siis telefonil on päris head stereokõlarid.

Sony on Xperia 5-le lisanud ka spetsiaalse mängurežiimi, nimeks Game Enhancer. Selle abil saad kõik teavitused kinni keerata ja kõned minimeerida. Lisaks võimaldab ta hõlpsalt ekraanisalvestusi teha või mängimise kõrvalt mängu kohta guugeldada või YouTube’st videot vaadata. Tundus väga kiiduväärt võimalus.

Kokkuvõte

Sony Xperia 5

Sony Xperia 5 on tänu ilusale ekraanile ja võimekatele kõlaritele hea telefon, millega videosid vaadata ja mänge mängida. Temaga on mugav ka täiskasvanute asju teha, näiteks Postimehest päevakajaliste artiklite lugemine.

Telefonil ka üksjagu miinuseid, mis minu arvates diili võivad katki jätta. Ülim libedus, harjumatu kaameraäpp, nuppude üleküllus ja tarbetute äppide hulk on peamised süüdlased.

Kui minu käest küsida, siis selle telefoni õiglane hind oleks 500-600 eurot. 700-800 on Xperia 5 eest natuke palju küsitud. Samas lahe telefon, kui tahad massidest eristuda.

Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.