Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Maailma kõige kallim taskupeegel - Sony Xperia XZ Premium
Xperia XZ Premium on Sony selle aasta staarründaja, mis üritab konkureerida teiste praeguste tipptegijatega nagu Samsung Galaxy S8, Huawei P10 Plus, iPhone 7 Plus jt. Tuleb ta sellega toime?
Mul on olnud ainult üks Sony telefon ja seegi oli aegadel kui sõna "Sony" kõrval ilutses sõna "Ericsson" ning mudeliks oli melomaanide lemmik Walkman w810i. Pärast seda on palju vett merre voolanud ning on aeg Jaapani tootjale uus võimalus anda. Vahepealsed mudelid pole mulle sümpatiseerinud üsna proosalisel põhjusel - mulle ei sümpatiseeri Sony'de välimus ega ka see kuidas nad käes tunduvad.
Ka XZ Premium on enda välimuse puhul jäänud truuks Sony disainikeelele, pakkudes sinna juurde ka mõne krutski. Kui hõbedakarva telefoni tagaküljega on hea kontrollida, kas Circle K ööburks jättis hambavahed mustaks või mitte, siis telefoni esiküljelt võib leida Sony'le omaselt suure päise ning jaluse, mis teevad temast ürpis piraka isendi. Võrreldes Samsung S8 modernse disainiga tundub XZ seega mõeti arhailine, arvestades asjaolu, et S8 on oma 5,8-tollise ekraaniga füüsiliselt väiksem (!) kui 5,5-tollise ekraaniga XZ Premium.
Kiirus ja mälu
Testimiseks usaldatud XZ Premium on varustatud Androidi operatsioonisüsteemiga 7.1.1 ning tema kõhus huugab Snapdragoni 835 protsessor. Täpselt nagu tipptelefonile kohane. Sisemälu on telefonil tummised 64GB, mida saab välise SD kaardi abil laiendada kuni 256GB-ni. Ka nagu tipptelefonile kohane. Ja vahemälu on 4GB. Taaskord, tipptelefonile kohane.
Seega kui kõik eelnevad komponendid kokku liita, on tulemuseks üks kiiremaid telefone, mida mul on olnud rõõm käes hoida. Tõeline tipptelefon, mis ei jää ühegi ülesandega jänni. Telefoni võimsust tunnistab ka Geekbench:
Kaamera
Kui muude põhiomaduste puhul on Sony küllaltki sarnane teiste tootjate tippmudelitega, siis kaameraga üritatakse massist eristuda ja oi kuidas veel. XZ Premium kannab enda tagaküljel f/2.0 avasuurusega 19MP kaamerat ning esikülg on varustatud 13MP kaameraga.
Kaamera kõige seksikamaks osaks on vaieldamatult Super Slow Motioni funktsioon, mis on ühtlasi selle telefoni ka üks suurimaid müügiargumente. Peenete ingliskeelsete sõnade taga peitub tõsiasi, et Sony suudab elu 32 korda aeglasemaks muuta, kasutades selleks kaamerat, mis suudab aegluubis 720p resolutsiooniga filmida 960fps ehk 960 kaadrit sekundis. Võrdluseks suudavad teised tippmudelid filmida vaid kuni 240fps.
Mõistagi sai see funktsioon ka põhjalikult testitud ning tuleb tõdeda, et sel on omad head ja vead. Super Slow Motioni filmimisel on kõige suuremaks proovikiviks hetke jäädvustamine - 960fps filmitakse üles vähem kui 0,2 sekundi vältel (0,182 sekundit) ning venitatakse pärast 5 sekundi peale laiali (30 fps). 0,2 sekundit on aga õige hetke tabamiseks marulühike aeg. Tõsi, pärast mõningast harjutamist õnnestumisprotsent suureneb, kuid esimeste katsete puhul peab kindlasti arvestama kerge pettumusega kui avastad, et vajutasid nuppu liiga vara. Lisaks tuleb silmas pidada, et Super Slow Motioni edukaks filmimiseks on pea kohustuslik seda teha päise päeva ajal välitingimustes, et tagada piisav valgustatus.
Näidisvideo Super Slow Motionist:
Kui rääkida kaamerast üldiselt, siis on tegu tubli pildistajaga, aga mõningate mööndustega. Kohati jääb kaamera fookuskiirus natuke nõrgaks ning makrofotode tegemisel jääb ta Leicaga varustatud Huawei'dele ikkagi natukene alla. Samas on väga kiiduväärt samm telefonile eraldi kaameranupu lisamine. Pikk vajutus ja avatakse kaameraäpp. Teine klõps veel ja pilt on juba tehtud. Lihtne ja mugav!
Näidisklõpsud:
Disain ja ekraan
4K HDR. Ei rohkem ega vähem. Väga muljetavaldav, kui mõelda, et tegu on "kõigest" 5,5-tollise ekraaniga. Seega pildi kvaliteedi üle ei saa kohe mitte kuidagi nuriseda. Vastupidi. Tegu on tippklassiga, mida ei suuda jäljendada isegi Samsung Galaxy S8, mille pikslitihedus on 570. Samal ajal on XZ Premiumil pikslitiheduseks 807ppi. Tõsi, palja silmaga on seda vahet raske näha.
Ekraani servad on sõrmede all mõnusad, kuid kahjuks ei saa sama öelda telefoni käsitsemise kohta. Telefoni suur jalus ja päis teevad tema käes hoidmise üpris keeruliseks, eriti kui sinna juurde liita ka Sony nurgelisus, mis kohati torgib.
Tagakülje erilisus sai juba sissejuhatuses mainitud. Liida sellele pea üleni klaasist telefoni füüsiline suurus ning hõbedane läige ja kompoti tulemuseks on üpris edev telefon, mis sobib üpris edevale inimesele. Samas on XZ Premium klaasist telefonile omaselt libe ning kui muidu piisab libedatõrjeks telefonile ümbrise panemine, siis peegel-tagakaane puhul kohe mitte kuidagi ei taha sinna ümbrist peale panna.
Sõrmejäljelugeja asub telefoni paremal serval, olles end ära peitnud on/off nupu alla. Sellist lahendust oli loo autoril "au" elus esimest korda testida ning tulemus ei olnud just meeliülendav. Tihti tuli ette olukordi, kus nupp ei tundnud sõrmejälge ära või lukustas end lahti, aga kogemata tehtud topeltvajutuse tõttu sulges end uuesti. Samas kui luger töötab, siis töötab ta kiiresti.
Aku
XZ Premiumi kõhus pesitseb 3230mAh aku, mis on numbrite poolest tipptelefonide jaoks üpris keskmine, kuid reaalsus on hoopis teine. Ja seda heas mõttes. Laadimisel 5% pealt jõudis telefon 30 minuti jooksul täpselt 50%-ni. Samas 30 minutit Noore Paavsti seriaali striimimist Viaplay'st viis telefoni aku 88% pealt 79%-ni. Super tulemus!
USB-C on laadimispordiks sellise hinnaklassi telefoni puhul ootuspärane ning ainuõige valik - laadimine on kiire ning valutu. Imetlusväärselt hästi suudab XZ Premiumi aku ülal pidada telefoni 4K ekraani ning ühe laadimisega õhtusse jõudmine pole mingi probleem.
Varia
Eraldi esiletõstmist väärib XZ Premiumi klaviatuur, mis töötab laitmatult. Kindlasti etem kasutajakogemus kui näiteks Huawei Honor 8 klaviatuuriga, mis on siinkirjutaja igapäevane telefon.
Rõõmustava uudisena on telefon on ka vee- ja tolmukindel, omades IP68 sertifikaati. Päris sukeldumist see välja ei kannata, kuid vihma ja kerget suplust talub ta väga kenasti (kuni 1,5m sügavusel kuni 30 minutit).
Telefoni kõlar on samuti igati õnnestunud. Kõlbab YouTube'st muusikavideode kuulamiseks küll ja veel. Surround sound ja Hi-Res heli on need peened ingliskeelsed terminid, mida siinkohal tänada tuleb. Heli poolest vähemat ei ootakski ettevõttelt, kelle tooterivistus on ka kõlarid.
Ära tuleb märkida veel SIM-kaardi hoidik, mis on tippklassi telefoni jaoks veidralt äbarlik. Tõsi, sul ei ole selle avamiseks vaja eraldi tööriista, aga liigset jõudu kasutades võid selle hoopistükkis ära lõhkuda.
Kokkuvõte
XZ Premium on kallis telefon, tõsi ta on. See tõstab ühtlasi ka ootused kõrgele ning tuleb tõdeda, et suurel määral ta neid ootusi ka täidab. Selle tunnistajaks on asjaolu, et isegi kui telefoni sees pole SIM-kaarti, on sul ikkagi soov seda enda põhitelefoni kõrval kaasas kanda. Äkki tekib hea idee Super Slow Motioni filmimiseks või lihtsalt tahaks end peeglist korra vaadata. Või kasvõi selle pärast, et ta eristub massist ning saad sõpradele näidata, et "vaata, missuguseid telefone tehakse".
Aga üldiselt sellega asi ka piirdub. Telefon on küll performantsi poole pealt sigavõimas ja omab vingeid funktsioone, kuid kui välimus pole päris see lemmik ja käes pole ka teda mõnus hoida, siis vähemalt loo autori jaoks jääb tehing ikkagi katki. Samas tean väga palju inimesi, kellele see telefon väga-väga meeldiks. Seega lõplik otsus jääb ikkagi igaühe enda teha.
Silver Tilk
10.07.2017