Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Nostalgia + nutikus = tere tulemast BlackBerry KeyOne!
BlackBerry on mobiilitootja, kelle seadmed on mitmeski suurriigis edukalt müügil, kuid Eesti tavalettidel pole seda enne nähtud. Nüüd on aga olukord muutunud.
Nimelt on meie testimismeeskonna kätte jõudnud BlackBerry uusim mudel nimega KeyOne, tuntud ka kui Mercury. Globaalsel tasandil räägitakse just selle seadmega seoses BlackBerry suurest naasmisest.
Niisiis. Pole kahtlust, et selle telefoni suurim ja silmatorkavaim eripära on selle füüsiline klaviatuur. Vana hea qwerty-asetus koos kõigi teiste tavapäraste enterite ja shiftidega. Kuid see ei tee telefonist kaugeltki tavalist nuputelefoni – seade on ühtlasi varustatud uusima Androidi tarkvaraplatvormi, suure puutetundliku ekraani, sõrmejäljelugeja ja kõige muuga, mis ühe kaasaegse telefoniga kaasas käima peab.
Ma olen enam kui veendunud, et ei leidu ühtegi nutitelefoni kasutajat, kes astuks sammu tagasi ja valiks oma järgmiseks telefoniks midagi poolnutit. Küll aga on see suurepärane seade kõigile praegustele nuputelefoni kasutajatele, kes ei raatsi kuidagi loobuda füüfilisest klahvistikust, kuid sooviksid täiel määral osa saada kaasaegsetest mobiilsest lahendustest.
«Ohoo!!» kõlaski ühe mu kogenud kolleegi esimene hüüatus, kui telefoni karbist välja võtsin ja üle laua näitasin. «Klahvidega nutitelefon!». Jah, tuleb nõustuda, ohoo-efekt on tõesti asjakohane. Selle seadme modernne ning seejuures kindel ja jõuline disain, metallist äärised ja ekraani suurus ei jäta kahtlust, et tegemist on igati kaasaegse seadmega.
Kui telefoni reaalselt kirjutamiseks kasutama hakata, siis esmene ehmatus on suur. Kõik on nii harjumatu. Kohutavalt aeglaselt läheb kirjutamine võrreldes harjumuseks saanud ekraaniklaviatuuriga. Kuid siis saabub harjumine, peas saavad asjad paika ja kohale jõuab teadmine, et kõik on vägagi sarnane arvutikasutamisele. Edasi läheb kõik ludinal ja peagi on telefon käpas. Isegi sellega harjusin ära, et need klahvid seal all servas nii koleväikesed on.
Üsna loomulikult ei saa füüsilist klaviatuuri kasutada pööratud telefoni ning sel juhul ilmubki automaatselt välja ka puuteekraani virtuaalne klaviatuur. Muide, seadetes saab selle kasutamist määrata ka püstiasendis.
Seadme eripärast tingituna ei ole selle 4,5-tolline Full HD IPS LCD ekraan tavapärase 16:9 või veelgi kitsama suhtega. See tähendab, et täisekraanil videoid vaadates tuleb leppida mustade servadega selle 3:2 suhtega ekraani üla- ja allservas. Mis puutub helisse, siis telefoni allservas on küll kaks võimsat avadekomplekti, millest heli väljub paraku vaid ühest, aga seda korraliku tugevusega. Teise ava taga peitub loogiliselt mikrofon. Seega pigem töö- kui multimeediatelefon.
Ääremärkusena olgu öeldud, et seda telefoni ei tooda enam mitte ameeriklaste vana hea BlackBerry ise. Nutiseadmete tootmisõigus anti hoopis Hiina ettevõttele TCL Communications ning KeyOne on esimene Hiinamaalt pärit Blackberry.
Sellele vaatamata on kõik, mis puudutab välist imagot, äravahetamiseni BlackBerry edasi. Väikese küsimärgi tekitas tehnilise poole pealt üle-eelmise seeria protsessori Snapdragon 625 kasutamine. Salvestusmälu on seadmel küll keskpärased 32GB, kuid see on laiendatav lisakaardiga koguni kuni 2TB-ni. RAM-i näitaja on keskklassitelefonile kohased 3GB.
Samas 3505 mAH mahutavusega aku on telefonil võimas ja peab (osalt tänu kindlasti ka vanemale Snapdragonile) julgelt poolteist ööpäeva laadimiseta vastu. Laadimispesa on uusim USB-C, mille puhul pole vahet, mis pidi juhtmeots telefoni pista ja mis laeb konkreetselt selle seadme aku poolenisti täis kõigest 36 minutiga.
Seadme 12 MP ja autofookusega põhikaamera teeb ühe Hiina telefoni kohta vägagi korralikke fotosid, neile omaselt veidi rahulikke ja mitte just liiga kirkaid ja teravaid – eriti lööb see välja hämaramates tingimustes. Videoid teeb kaamera 4K-kvaliteedis.
Ka turvalisusega on selle telefoni puhul kõik väga korras. Lukustamiseks on TAB-klahv ühtlasi sõrmejäljelugeja. Lisaks on seadmes BlackBerry enda DTEK-nimeline turvalahendus, mis monitoorib pidevalt rakenduste ja süsteemi turvataset ja annab vajadusel näpunäiteid. Töö- ja erakontod saab selles seadmes samuti lahus hoida.
Täiesti mõttetu tundus aga tootja enda loodud messengeri olemine seadmes. Facebookide, Twitterite, Skype’ide, Instagramide ja Viberite kõrvale millegi enda loomine on pehmelt öeldes asjakohatu raharaiskamine. Nii palju neid B kasutajaid ka olema ei saa, et omavahel mingisugust eksklusiivset võrgustikku moodustada. Aga ega kõike ühte mobiili paigutatut ei suuda me keegi iial ära kasutada.
Lahe on see, et telefonil sees vana hea FM-raadio, lisaks nutitelefonile omased NFC-, Blutetooth-, 4G, WiFi-ühendused.
Kokkuvõte
Kokkuvõttes jättis esmatutvus BlackBerryga mulje sellest seadmest kui välimuselt kõigist teistest saadaolevatest eristuvast, töökindlast ja usaldusväärsest mobiilist. Seadmest, millel on olemas väga korralik tarkvara ja üle keskmise tehniline võimekus.
Kellele see võiks sobida? See võikski sobida ühelt poolt neile, kes ei tahaks kuidagi loobuda vanadest headest nuppudest, ent mitte jääda võimaluseta saada osa kõigest, mida pakub kaasaegne nutimaailm. Teiseks inimestele, kelle töö iseloom eeldab töökindlama telefoni olemasolu. Kolmandaks muidugi kõik need, kes soovivad oma seadmega suurtest massidest eristuda – see mobiil pakub eksklusiivsuseks suurepärase võimaluse.
Erinevus rikastab, või mis need ilusad hüüdlaused olidki.
Günther Saul
27.06.2017