Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Müüginumbrid ei valeta. Samsungi A-seeria on läbi aastate eestlaste seas populaarne valik olnud. 2020. aasta algus tõi endaga kaks uut A telefoni: A71 ja A51. Kas nad on endiselt väärt valikud ja kumba eelistama peaks?
Esimene raund: välimus
Samsung jätkab eelmise aasta A-seeria telefonidest (A50 ja A70) tuttavat “õlimoodi”. Sõltuvalt sellest, kuidas valgus tagaküljele langeb, näed erinevaid vikerkaarevärve. Ilus lahendus. Uuendusena on Samsung tagaküljele lisanud geomeetrilise mustri, mille sarnast varem ühelgi teisel telefonil kohanud pole ja see mõjub stiilselt.
Mõlema telefoni esikülge katab Full HD+ resolutsiooniga äärest ääreni AMOLED ekraan. A71 oma on törts suurem: 6,7-tolli versus 6,5-tolli. Esikaamera on uute S20 telefonidega sarnaselt keskjoondusega, O-kujulise väljalõikega. Nagu Samsungi ekraanidega ikka, on teravus hea ja värvid paigas ning ka parema tahtmise juures ei leia nurisemiseks põhjust.
Füüsiliselt on telefonid pigem suured ja mõeldud kahe käega kasutamiseks. A71 on nooremast vennast paari millimeetri võrra pikem ja telefonide kaaluvahe on ainult 7 grammi (179 vs 172 g). Telefone on mõnus käes hoida ja kumeratele äärtele vaatamata ei soovi nad iseseisvalt diivanilt lahkuda.
Tiir ümber telefoni annab ette sarnase pildi. Peenikesed nupud paremal, vana hea 3,5mm kõrvaklapiauk koos USB-C laadimispesa ja pisikese kõlariga all ning SIM-kaardi pesa vasakul. Lisaks mõistagi koht mälukaardile. Kõlar teeb A-seeriale kohaselt average ehk keskpärast heli.
Ainus väliselt märgatav erinevus on kaameramooduli suurus: A71 oma on natuke jässakam ja ulatub korpusest rohkem välja. Õnneks mitte häirivalt palju. A50 ja A70 telefonidega võrreldes on moodul tunduvalt laienenud ja moodustab tagaküljel L-kuju. Galaxy A71 on saadaval musta, hõbedase või sinisena. A51 omakorda musta, valge või sinisena. Minu eelistus kuulub valgele, kuna sealt ei torka sõrmejäljed niivõrd kergelt silma.
Raundi võitja: Samsung Galaxy A71. Suuruse vahe on sedavõrd väike, et käes tunduvad nad samasugused. Sel juhul eelistan suurema ekraaniga telefoni.
Teine raund: sisemus
Kui esimene raund möödus same same, but different temaatikas, siis siin tulevad juba suuremad käärid sisse. Alustame siis protsessorist, mis A71 puhul kannab nime Snapdragon 730 ja A51 puhul Exynos 9611. Esimene neist Qualcommi oma, teine Samsungi enda oma. Vahemälu on vastavalt 6 GB vs 4 GB ning sisemälu mõlemal 128 GB. Mis see kõik siis tähendab?
Kui A51 jääb juba paberil jõudluse poolest samas hinnaklassis olevatele telefonidele veidi alla, siis tavapärane ootus oleks, et telefon ikkagi töötab hästi. Ainult, et ta ei tee seda. Esimesed kaks nädalat möödusid sujuvalt, aga siis hakkas juhtuma: pidevad hangumised, mõttepausid, mitte reageerimised. Mida aeg edasi, seda hullemaks olukord läks. Ei aidanud isegi mittevajalike äppide ja suurte meediafailide kustutamine. Äppide vahel liikumine oli pea võimatu. Lõpuks tõstsin käed üles ja tegin tehaseseadete lähtestamise. Siis hakkas telefon ka uuesti koostööd tegema.
Selles vaates on hämmastav, et suutsin A51 abiga CAT S52 videoloo ära filmida. Tõsi, viimaste kaadrite filmimise ajaks olid juba närvid päris püsti. A71 kohta pole ühtegi etteheidet. Töötas nagu kulda.
Akudest. Paberi peal on akud väga korralikud. 2020. aastal alla 4000 mAh akuga telefoni enam väga näha ei tahaks ka. A71 on varustatud 4500 mAh akuga ja A51 aku mahutavus on 4000 mAh. Telefonid toetavad vastavalt 25W ja 15W kiirlaadimist. Päriselus kestavad akud hästi. Kui paberil võinuks eelise anda 500mAh suurema mahutavusega A71 kasuks, siis tänu suuremale ekraanile ja võimsamale sisule oli lõpptulemus üsna võrdne.
Etteheiteid saab teha ka ekraanisisesele sõrmejäljelugejale, mis töötab liiga aeglaselt ja ebatäpselt. See teeb kurvaks, sest täpselt sama mure oli mul A50 ja A70 telefonidega. Kuna Samsungi kallimate mudelitega töötab kõik hästi, siis pigem on siin viga telefonis, mitte minu sõrmes. Kvalitatiivset hüpet pole toimunud ka näotuvastuse kiiruses. Endiselt saab tema kohta öelda “Harju keskmine”, kuna telefon vajab enne Sinu ära tundmist mõttepausi.
Raundi võitja: Samsung Galaxy A71.
Kolmas raund: kaamerad
Eelkäijatega võrreldes on kõige suurema uuenduskuuri läbinud telefonide kaamerad ning kaameraid on mõlemal seadmel nüüd neli – põhikaamera, ülilainurkkaamera, makrokaamera ja sügavuskaamera. Kui 12 MP (f/2.2) ülilainurk-, 5 MP (f/2.4) makro- ja 5 MP (f/2.2) sügavuskaamera on identsete näitajatega, siis ainsa erinevuse leiame põhikaamera juurest. Galaxy A71 põhikaamera on 64 MP (f/1.8) versus A51 mudeli 48 MP (f/2.0).
Kui ülilainurk kaamera on pigem juba telefonide standardvarustus, milleta enam ei saa, siis lisandunud makroobjektiiv tekitab veidi põnevust. Soovi korral saad minna pildistatavale objektile eriti lähedale (fikseeritud fookuskaugus on 3-5 cm peal) ja iga väiksemagi detaili pildile püüda. Numismaatikutele võiks see funktsioon väga meeldida.
Nagu ikka, päevasel ajal saad ilusad müravabad pildid kätte. A51 puhul saaks detailsus parem olla ja piltide küllastus (saturation) vähem üle keeratud. Eelkäijatega sarnaselt saavad A71 ja A51 kontrastsetes tingimustes kenasti hakkama: taevast ei valgustata üle ja põõsastes jäävad oksad alles. Ööfotod on pigem pehmed. Ülilainurkkaamera võid öösel heaga puutumata jätta. Reeglina õnnestuvad A71 pildid tihedamalt. Osalt asi paremas põhikaameras ja osalt paremas pilditöötlustarkvaras.
Esikaamerate andmed paberil samad, 32 MP avasuurusega f/2.2. Reaalsuses on aga pildid väga erinevad. Kui üldiselt võib öelda, et selfied tulevad pigem hästi välja, siis A71 selfied on märksa kvaliteetsemad. A51 klõpsudelt leiame rohkem müra ja üle keeratud kontraste, mis on soodsamale telefonile omased vead. Näidisfotod leiad siit.
Videod on head. Eraldi väärib välja toomist Super Steady funktsioon, mis tarkvara abil videot stabiliseerib. Seeläbi saad näiteks kõndides märksa stabiilsemat videot teha.
Raundi võitja: Samsung Galaxy A71.
Kokkuvõte
Päeva lõpuks saavutab Samsung Galaxy A71 3:0 skooriga väiksema venna üle seljavõidu. Tõsi, võib juhtuda, et minu kätte juhtus A51 mudelite must lammas ja tegelikult ta töötab väga hästi. Minu otsust see spekulatsioon ei muuda. Kes otsib endale 400-500 euro vahemikus head Androidi, selle jaoks on Galaxy A71 väga hea valik. Loo kirjutamise ajal 479 eurot.
Kes sihib telefoni hinnaga 300-400 euro vahemikku, sel tasub A51 (hetkel 379 eurot) piiluda Xiaomide poole.