Tele2 blogi
Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!
Tele2 blogi
Kui telefoniturul on Huaweiga pigem nukrad lood, siis lisavarustuse vallas annab Hiina tootja korralikult hagu. Olen varem korduvalt testinud nii Huawei kellasid kui ka klappe ning üldmulje on pigem positiivne olnud: kvaliteetne kaup väga taskukohase hinna eest, samas alati mõningate mööndustega. Kuidas on lood uute Freebuds 4i klappidega, mis tulevad müügile kõigest 79 € eest?
Välimus
Hiina kauba puhul ei saa üle ega ümber tõsiasjast, et neile meeldib inspiratsiooni ammutada teistelt tootjatelt. Kopeerimine on idamaades isegi komplimendi staatuses: Sinu lahendus meeldib mulle nii väga, et ma teen ise peaaegu täpselt samasuguse.
Nii on juhtunud ka Freebuds 4i klappidega, mille valge versioon meenutab välimuse poolest hirmsasti Apple AirPods Pro klappe, ainult et veidi pikema “toruga”. Mulle välimus istub: pikem toru jätab neist sileda mulje. Meenutame, et Freebuds 3 klapid (blogi arvustus siin) sarnanesid esimese generatsiooni AirPodsidele. Huawei värvivalikus on ka punased ja mustad klapid.
Foto: Gizmochina.
Klappide laadimiskarp on minimalistlik ja sile kui lutsukivi. See sarnasus võib täitsa tahtlik olla. Klappide karbist kätte saamine on mugav ning ohtu, et nad iseenesest sealt välja pudeneksid (nagu võis juhtuda Samsung Galaxy Buds Live klappidega) ei ole. Karpi saab laadida USB-C juhtmega ning juhtmevaba laadimist paraku ei ole.
Kasutajakogemus
Esmalt tähtis uudis: alates veebruarist on Huawei AI Life äpp saadaval ka iOS seadmetele. Küll aga on Freebuds 4i puhul tegu nii värske kraamiga, et neid klappe äpist veel ei leia. Freebuds Pro klapid on seal näiteks olemas.
See tähendab, et minu testimise kogemus jäi paraku ka veidi tagasihoidlikumaks, kuna just AI Life äpp on see võlukepike, millega saad määrata, mida iga klapi puudutus teeb, näha kui palju on veel akut alles ja nii edasi. Küll aga on uuendusena Huawei saanud tööle funktsiooni, mis automaatselt ühendab klapid telefoniga ära, kui nad karbist välja võtad. Mugav!
Kuigi koroonaajal on vähem ringi liikumist ja klappe päris pilbasteks testida ei õnnestunud, siis kaks tõdemust siiski leidsin. Esiteks: kordagi ei tekkinud muresid akuga. Tuleb välja, et see ei ole ka üllatav. Huawei lubab, et klappidega saad kuni 10h järjest muusikat kuulata, juhul kui mürasummutus pole aktiivne. Teistel klappidel jääb see number 4-6h vahele. Karp lisab laadimisaega 22h jagu.
Teiseks: klappide disain on kenasti õnnestunud. Vähemalt minu kõrvades istuvad nad mugavalt, kindlalt ja kõrvad ei väsinud kordagi ära. Erinevalt Jabra Elite Active 75t klappidest ei pidanud Freebudse ka liialt kõrva sisse pressima, vaid nad istusid oma pesas rahulikult ja vaikselt.
Mõned murepilved siiski tekkisid. Paaril korral õnnestus mul telefonikõne kogemata ära lõpetada, kui klappe kõrvas sättisin ja neid liialt muljusin. Seda aitaks vältida AI Life äpp, millega klappide seadistusi muuta. Samuti jäi valitud kordadel ühendus klappidega aktiivseks ka juhul, kui nad juba turvaliselt oma karbis olid ning puutetundlikest vajutustest ma lõpuni aru ei saanudki: kohati töötasid ja kohati mitte. Aeg-ajalt tegid Freebudsid ka pätti, kui täiesti ootamatult klappide Bluetooth ühendus katkes. Need mured saab tõenäoliselt kirjutada varajase tarkvara kaela, mis edasi minnes (tõenäoliselt) töökindlamaks muutub. Või oli viga hoopis iPhone 12 mini telefonis, ei tea.
Heli ja mürasummutus
Freebuds 4i klappidega võib rahuliku südamega muusikat ja taskuhäälinguid kuulata. On olemas nii madalad bassid kui ka selged kesktoonid. Kuna äppi ei olnud, ei saanud ka erinevate heliprofiilidega mängida, aga n-ö karbist välja heli oli minu kõrva jaoks täitsa rahuldav. Puudust ei tundnud millestki.
Mürasummutusel on kolm eri režiimi: aktiivne, ümbruskonna võimendamine ja väljas. Enamik aega jalutasin ringi aktiivse režiimiga ning tulemus oli meeldiv. Tänavatel toimuvaga said klapid hästi hakkama ja tuulemüra haldamine oli samuti enam-vähem korralik. Rattasõidu ja jooksmise ajaks võtsin mürasummutuse maha, kuna nendel hetkedel läks tuulekohin juba üle käte ja samas ei tahtnud ka auto alla jääda.
Kõnekvaliteet on hea, mikrofon püüab häält hästi ja seda üle mõistuse palju ei moonuta. Tõsi, Samsung Buds Live klappide vastu nad ei saa. Klappidega rääkides hakkab kõrvade vahel kohati kumisema, aga mitte nii häirivalt kui Jabra klappide puhul, mis istuvad tihedamalt kõrvas. Ümbritsev müra ja sahmerdamine kostub telefonikõne puhul reeglina ka klappidesse ära. Tehisintellekt proovib küll seda vähendada, aga alati see ei õnnestu.
Kokkuvõte
Kogu eelneva jutu paneb konteksti üks number ja selleks on 79. Sellise hinna eest nii häid klappe pole ma varem näinud. Seda enam, et klappide alghind on tunduvalt madalam kui vanemate Freebuds 3 ja 3i oma.
Plusspoolele saab tuua praeguseks juba tuttava välimuse, kauakestva aku, mõnusa heli ja kiire paaritamise. Miinusteks siis tarkvaralised vingerpussid ja AI Life äpitoe (veel) puudumine. Kokkuvõttes aga tasuvad Freebuds 4i klapid kindlasti kaalumist, kui otsid juhtmevabasid kuulareid vähem kui 100 € eest.
Klapid leiad Tele2 e-poest.