Tele2 logo Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
Otsing Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Nutitrackerite duell: Apple AirTag või Samsung SmartTag?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:
AirTag vs SmartTag

Aasta alguses tuli Samsung välja enda nutika jälgimisseadme SmartTagiga ning aprilli lõpus tegi oma sammu ka Apple, tuues meieni kauaoodatud AirTagi. Kuidas nad töötavad, mis on sarnasused, mis erinevused ja mis alternatiive turul saada? See, kas nendega jälgid ratta, koera, seljakoti, rahakoti või millegi muu asukohta, jääb Su otsustada.

Esmamulje

Esimese asjana märkad mõistagi vidinate hinnasilti. Apple AirTag on Maarjamaal müügis hinnaga 35 € tükk või neli korraga ostes 119 €. Samsungi SmartTag on nõksa soodsam, küsides Sinult 29,9 € ühe tüki eest. SmartTagil on ka juba uuem versioon saadaval, nimega SmartTag+, mis omakorda 39,9 € tükk.

AirTag vs SmartTag

Muus osas on õunatoodang mõõtudelt pea kaks korda väiksem, edevam, ümaram ja tänu valgele värvile kindlasti silmatorkavam. Mustast plastikust ja veidi kumer SmartTag on mõõtudelt suurem, aga ta pakub Sulle ka eraldi auku, mille taha pael siduda. Apple puhul on AirTagist üksinda vähe kasu, kuna tema kinnitamiseks on vaja kas eraldiseisvat hoidikut, ripatsit (hinnad 35-45 €) või posu kleeplinti. Alternatiiv on mõistagi AirTag kuhugi lahtiselt poetada.

Mõlemad nutijälgijad saavad energiat tavalisest CR2032 tüüpi patareist (tead küll see ümar ja õhuke). Sellest jätkub umbes 300 päevaks. Kaalu poolest on juttu 11-12 grammist. Suuruse referentsiks võid võtta ümmarguse teeküpsise.

Ühilduvus

Esmalt kõige tähtsam rasvane nota bene: Apple AirTag töötab ainult koos Apple seadmetega ja Samsung SmartTag ainult Samsung Galaxy telefonidega. Seega kui Sul on näiteks Xiaomi või OnePlus telefon, pole Sul nendest vidinatest tolku.

SmartTag

Mõlema vidina esmakordne seadistamine on ülimalt lihtne. Samsungi jälgimisseadme telefoniga paaritamiseks vajuta ringikujulist Galaxy SmartTag logo. Seade piiksatab ja kui Sa oled telefonis SmartThings äppi sisse loginud, siis pakub ta ka automaatselt paaritamist.

SmartThings äpis tasub kindlasti alla laadida ka SmartThings Find funktsioon, kuna selle toel töötab süsteem efektiivsemalt: näed oma seadmete asukohta kaardi peal ja saad Tagi abil hoopis telefoni otsida.

AirTagi puhul on kõik veelgi lihtsam: tõmba seadmelt kõik kleepsud ära ja juba ta pakubki Sinu iPhone peal enda ühendamist. Klõpsa “Connect” ja edasine toimub juba Find My äpis.

AirTag

Kuidas nad päriselt töötavad?

Kui mõlemad jälgmisseadmed töötavad Bluetooth Low Energy toel, siis Samsung SmartTag kasutab enda positsioneerimiseks Galaxy telefonide võrgustikku (ainult need telefonid, kus kasutajal on aktiivne Samsungi konto) ja Apple kasutab kõikide õunaseadmete võrgustikku. Seega on Apple võrgustik tunduvalt suurem. Lisaks kui Sinu AirTag peaks kaduma minema (näiteks seljakott, kus AirTag küljes, ununeb bussi), siis saab selle infot lugeda ka Android seadmega (NFC kaudu).

AirTag vs SmartTag

Efektiivne Bluetoothi leviala on AirTagi puhul ligi 10 meetrit ja SmartTagi puhul ligi 40 meetrit. See tähendab, et kui oled kadunud asja lähedal, saad äpist aktiveerida funktsiooni, mis paneb nupukese helisema. Hea variant nendeks juhtudeks, kui seisad nõutu näoga elutoas ja mõtled, kuhu oma võtmed pannud oled. Samsungi puhul töötab leidmine ka vastupidi: kui telefon on kadunud, siis topeltklõps SmartTagi peal oleval nupul ja hoopis telefon hakkab helisema. Seda, mida SmartTagi nupuvajutus teeb, saad ise ka seadistada.

FindMy

Heli asemel saad lähedal asuvat nupukest positsioneerida ka visuaalsel teel. Apple kasutab selleks Ultra-wideband tehnoloogiat ja näitab täpselt noolekese, vibreerimise ning kena graafikaga, kui kaugel Sa AirTagist oled. Samsungi tavaline SmartTag on varustatud ainult Bluetoothiga ja näitab Sulle kaugust soe-külm meetodil. Ultra-widebandi toetab uuem SmartTag+.

GalaxyFind

P.S. Kui kellelgi tekkis nüüd mõte, et saab Apple AirTagi abikaasa käekotti sokutada, et kontrollida, kus too ikkagi liikleb, siis Apple on ka selle peale mõelnud. Kui iPhone märkab, et temaga on kaua mõni AirTag kaasa liikunud, siis annab ta sellest ka kasutajale märku. Tõsi, testi käigus see koheselt ei töötanud. Alles päeva lõpus tuli teavitus, et tundmatu AirTag “jälitab” teda.

P.P.S. Pane tähele, et nupukeste asukoht uueneb ainult siis, kui mõni vastavas võrgustikus olev seade teda märkab. Reaalajas liikumist pole võimalik näha ja kui peaksid seljakoti metsa kaotama, siis kuvatakse äpis Sulle selle viimane teadaolev asukoht.

Alternatiivid

Kuna AirTag ja SmartTag on võrdlemisi piiratud ühilduvusega, siis see tähendab, et kui vahetad telefoni (näiteks Samsung Xiaomi või iPhone Samsungi vastu), siis muutub automaatselt ka Sinu jälgimisseade kasutuks. Sisuliselt 50-100 € lisakulu, kui tahad uuesti enda asjade jälgimisega tegeleda. Seega pakume välja kaks alternatiivi, mis on mõnevõrra universaalsemad: töötavad nii Androidi kui ka iOS seadmetega.

Esimene neist on Blaupunkt GS-02 SOS-nupp, mis töötab tavalise SIM-kaardi toel. See tähendab, et seade kasutab enda reaalajas positsioneerimiseks GPSi, mobiilimaste ja Wi-Fit. Lisaks saab talle helistada, määrata tsoone, kust väljudes saad enda telefoni teavituse ja kui SOS-nuppu kasutab metsas marjul olev vanaema, siis ta saab ära eksides sellest nupuvajutusega märku anda. Hädaabikontaktile saadetakse koordinaadid ja alustatakse telefonikõne.

 

Kui SmartTag ja AirTag on suunatud pigem asjade jälgimisele, siis SOS-nupp sobib hästi ka vanavanemate või lemmikloomade järelvalveks. Seadme aku on sisseehitatud ja ühe laadimisega kestab ta kuni 7 päeva. Seade ise maksab 99 € ja toimimiseks vajalik mobiilipakett 4 € kuus. Vaata SOS-nupu kohta lähemalt siit.

Teiseks alternatiiviks on kadunud asjade turul pikemat aega möllanud USAst pärit ettevõte nimega Tile, mis tootab samanimelisi jälgimisseadmeid. Mudelivalik on lai (nt õhukesed kaardikujulised), hinnastamisloogika sarnane Apple AirTagiga ja tööpõhimõte samuti pea identne. Võib öelda, et Tile oli nii Samsungi kui ka Apple “inspiratsioon” antud valdkonnas.

Tile peamiseks miinuseks on ilmselt tema väiksevõitu võrgustik Eestis, seda nii müügikohtade kui ka kasutajate arvu poolest. Kui seade on väljaspool Bluetooth ühilduvuse ala (u 50m), siis kasutatakse tema leidmiseks teiste Tile kasutajate võrgustikku. Ehk kui Apple FindMy võrgustik on kõige suurem, talle järgneb Samsung Galaxy seadmete võrgustik ja kõige pisem on Tile võrk. Mida hõredam võrk, seda suurem šanss, et Sinu seadme asukohta ei “püüta kinni”. Tile kohta saad lähemalt uurida siit.

Vaata nutikaid jälgimisseadmeid Tele2 e-poest.

Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.